Kategorie
Pytania użytkowników

Rejestracja praktyki i forma zatrudnienia

1. Czy rozpoczętą praktykę zawodową należy rejestrować w Okręgowej Izbie Inżynierów?

2.Jaka forma zatrudnienia jest wymagana przy odbywaniu praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych?


Odpowiedź

  1. Dotychczas taki obowiązek dotyczył rejestracji praktyki przy jej dokumentowaniu w książce praktyki zawodowej. Natomiast nowe Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 11 września 2014, zastąpiło książkę oświadczeniem o odbyciu praktyki zawodowej, jednocześnie nie nakładając obowiązku rejestracji takich oświadczeń.

Tak więc brak jest podstaw prawnych obowiązku rejestracji rozpoczęcia praktyki zawodowej ( a także rejestracji oświadczeń/zestawień praktyki).

2. Podstawą do dokumentowania praktyki zawodowej może być dowolna forma zatrudnienia w rozumieniu umowy cywilno-prawnej. Obowiązujące przepisy nie ograniczają formy wykonywania pracy. Zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej, będące załącznikiem do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wprost podaję, iż formą zatrudnienia może być:  praca na cały etat, część etatu, umowy zlecenie i umowy o dzieło oraz inne. Praktykę zawodową można także odbywać w formie stażu u pracodawcy.

4 odpowiedzi na “Rejestracja praktyki i forma zatrudnienia”

W jaki sposób mogę odbyć staż lub praktykę jak rozporządzenie mówi że praktyka lub staż może trwać max 3msc i nie można go ponowić u tego samego pracodawcy??

Ukończyłam studia inżynierskie z zakresu ochrony środowiska. Rozpoczęłam pracę w firmie instalacyjnej i zaczęłam studia magisterskie na inżynierii środowiska oraz założyłam dziennik praktyk w trakcie studiów magisterskich. Proszę o informację, czy praktyka liczona od rozpoczęcia studiów magisterskich inżynieria środowiska jest liczona? jeśli tak to ile lat? 1.5 czy 3 lata wg przepisu?

Witam,
Z tego co pamiętam, kierunek Ochrona Środowiska do liczenie żab..Inżynieria Środowiska to techniczny kierunek studiów, oparty na relacji człowiek – przemysł – środowisko, czyli wszelkie instalacje, sieci oraz urządzenia techniczne dla przemysłu zbudowane przez człowieka z myślą o jak najlepszym i najbardziej efektywnym wykorzystaniu codziennym z jak najmniejszą szkodą dla środowiska.
Powinna Pani chyba najpierw skończyć studia techniczne – inżynierskie a później dopiero starać się o studia II stopnia i Uprawnienia Budowlane. Nie piszę tego z zawiści, tylko taki jest porządek prawny i logiczny.
Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *