Praktyka do uprawnień budowalnych sanitarnych.

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Praktyka do uprawnień budowalnych sanitarnych.

 • Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 16/03/2021 przez .
Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #13018 Odpowiedz
   Patryk
   Gość

   Witam,
   Mam pytanie odnośnie odbywania praktyki zawodowej do uprawnień budowalnych sanitarnych. Ukończyłem technikum w zakresie instalacji i urządzeń sanitarnych co wiąże się z możliwością uzyskania uprawnień budowalnych w zakresie sanitarnym ograniczonych po odbyciu 4 letniej praktyki. Obecnie kończę trzeci rok studiów pierwszego stopnia na kierunku inżynierii środowiska. Czy po ukończeniu 4 letniej praktyki z tytułem technika istnieje możliwość zaliczenia tejże praktyki do 3 letniej praktyki uprawień nieograniczonych po ukończeniu pierwszego stopnia IŚ?
   Pozdrawiam

  • #13019 Odpowiedz
   Patryk
   Gość

   Dodam, że studia odbywam w trybie niestacjonarnym i od 3 lat wiąże je z pracą wykonawczą w branży.

  • #13029 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Czas praktyki zawodowej liczony jest od uzyskania odpowiedniego lub pokrewnego wykształcenia dla danej specjalności uprawnień budowlanych. Tak więc w tym wypadku opcje są dwie:
   1/ po ukończeniu technikum można odbywać praktykę do uprawnień wykonawczych IS wykonawczych w ograniczonym zakresie. Jeżeli praktykę będzie nadzorował kierownik z uprawnieniami pełnymi to po uzyskaniu uprawnień ograniczonych i uzyskaniu inżyniera na wspomnianym kierunku można ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń i nie trzeba w takim wypadku powtarzać praktyki na budowie
   2/ jeżeli celem jest bezpośrednie uzyskanie uprawnień wykonawczych bez ograniczeń to praktyka wykonawcza może zostać zaliczona dopiero po uzyskaniu odpowiedniego dla nich wykształcenia ( czyli ukończeniu studiów I stopnia np. na kierunku Inżynieria Środowiska)

   Kalkulator specjalności uprawnień

  • #13047 Odpowiedz
   Patryk
   Gość

   Witam,
   Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie praktyki do uprawnień budowlanych sanitarnych. Mianowicie chodzi mi o fakt wpisania kierownika robót i jednocześnie kierownika praktyki do dziennika budowy. Rozumiem, że od 2020 roku fakt wpisu kierownika robót do dziennika budowy jest wymagany do pełnienia funkcji kierownika praktyki. Natomiast, czy w związku z wcześniejszym brakiem takiego wymagania mogę zaliczyć do swojej praktyki budowlanej pracę wykonywane przed wystąpieniem tego wymogu, prace wykonywane były na budowach, w przypadku których nie były potrzeby występowania takiego wpisu.
   Pozdrawiam

   • #13075 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Wymaganie wpisania kierownika robót będącego jednocześnie kierownikiem praktyki zawodowej nie jest nigdzie uregulowane w przepisach ( ustawa PB, rozporządzenie ws samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie), natomiast bardzo często takie wymaganie pojawia się przy weryfikacji dokumentów przez izby. Brak wpisania kierownika robót do dziennika budowy oczywiście takiej praktyki nie przekreśla, jednak w razie potrzeby udowodnienia, że taki kierownik robót na tej budowie faktycznie pracował – wpis w dzienniku budowy jest najłatwiejszą i najbardziej wiarygodną opcją.
    Jeżeli istnieją inne dokumenty potwierdzające taką okoliczność to prawdopodobnie też taka praktyka może zostać zaliczona.

    • #13127 Odpowiedz
     Patryk
     Gość

     Witam,
     Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Moja wątpliwość pojawiła się w związku z faktem, że przeczytałem o tymże wpisie w kilku wątkach na tym forum. Natomiast później zajrzałem do ustawy i nie znalazłem właśnie takie zapisu.
     Pozdrawiam

  • #13121 Odpowiedz
   Piotr
   Gość

   Witam. Jestem zatrudniony w Urzedzie Gminy jako inspektor ds wodociągów i kanalizacji. Chciałbym odbyć praktykę zawodową do uzyskania uprawnien budowlanych wykonawczych. Chciałbym się zatrudnić w firmie która mi to umożliwi. Proszę o informację czy zatrudniając się w firmie budowlanej np. na umowę o odbycie praktyki zawodowej będzie to uznane przez Izbę przy weryfikacji? Czy taką umowę należy gdzieś zgłosić?

   • #13165 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Nie ma konkretnie takiego rodzaju umowy ” o odbycie praktyki zawodowej”, natomiast zakceptowany może zostać praktycznie każda forma zatrudnienia: etat, umowy cywilno-prawne ( o dzieło, zlecenie ) oraz jednosobowa działalność gospodarcza. Więcej na temat jakie rodzaje umowy są akceptowane jako praktyka zawodowa.

    Nie ma obowiązku zgłaszania takiej umowy jak również rejestracji rozpoczęcia praktyki zawodowej. W dużej części przypadków izba może wymagać przedłożenia takiej umowy przy składaniu dokumentów i kwalifikacji do uprawnień budowlanych.

  • #13855 Odpowiedz
   Kamil
   Gość

   Witam, mam pytanie jak rozpisac czas odbywanej praktyki kiedy w jednym okresie byłem inżynierem budowy na kilku obiektach? Na przykład czas praktyki dla 3 obiektów wynosi od 01-01-2018 do 31-03-2018, czy mam wtedy w zbiorczym zestawieniu odbywanej praktyki zawodowej dla kazdego z obiektow podać daty od 01-01-2018 do 31-03-2018, natomiast w łącznej ilośći odbytej praktyki zawodowej podzielić tygodnie 12/3=4 i dla każdego obiektu wpisać po 4 tygodnie?

   • #13860 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Tak, dokładnie w kolumnie od – do należy wpisać faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia praktyki na danej inwestycji. Natomiast w kolumnie łączna ilość tygodni należy przeliczyć ilość czasu proporcjonalnie do faktycznego czasu spędzonego na poszczególnych zadaniach.

    Jak wypełnić zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej

  • #14619 Odpowiedz
   Zuza
   Gość

   Mam pytanie co do czasu praktyki. Czy półtoraroczna praktyka obejmuje dokładnie 18 miesięcy? Czy trzeba odejmować np urlop (urlop w ramach umowy o prace) ?

   • #14810 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Okres praktyki to rzeczywisty czas wykonywania prac zgodnie ze specjalnością uprawnień. Długie przerwy świąteczne oraz urlopy i okresy chorobowe powinno się odliczyć. Tak więc realnie taka praktyka może trwać 20-21 miesięcy.

    Rozliczanie czasu praktyki zawodowej

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Praktyka do uprawnień budowalnych sanitarnych.
Twoje dane: