Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych w założeniu miała przynieść wiele korzyści absolwentom oraz młodym pracownikom rozpoczynającym swą karierę na rynku pracy likwidując bariery administracyjne.
Na chwilę obecną jednak wygląda na to, iż likwidacja poszła za daleko gdyż wraz z wejściem w życie w/w ustawy 10.08.2014 straciło ważność Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie czyli podstawowy dokument , na podstawie którego przeprowadzano procedurę kwalifikacji, egzaminowania oraz nadawania uprawnień budowlanych.
Prace nad nowym rozporządzeniem nadal trwają ( projekt jest na obecnym etapie w trakcie uzgodnień ), natomiast zainteresowane strony zgłaszają do niego wiele uwag, tak więc szansa na szybkie wejście w życie się oddala.
Aktualnie na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa można znaleźć Wykaz przepisów regulujących proces budowlany i obowiązujący zakres ich znajomości na egzamin na uprawnienia budowlane JESIEŃ 2014 , w którym znajdziemy m.in
Wymaganie uchylonego rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Wymaganie nieaktualnego tekstu ustawy Prawo Budowlane , który nie uwzględnia zmian wprowadzonych przez ” ustawę deregulacyjną”
Proces deregulacyjny wprowadzany jest bez przygotowania jako operacja ” na żywym organiźmie” a największymi poszkodowanymi będą jak na razie kandydaci przygotowujący się do egzaminu na uprawnienia. Formalnie, na obecną chwilę brak jest podstaw do przeprowadzenia egzaminu, ponieważ nie istnieją przepisy wykonawcze wg. których miałby się on odbywać.