Uprawnienia budowlane › Forum › Praktyka zawodowa › Zaliczenie praktyki
- Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 11/01/2022 przez uprawnienia.
-
AutorWpisy
-
-
PawełGość
Dzień dobry,
Chciałbym przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane w sesji „Wiosna 2022”, w specjalności inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych do kierowania w ograniczonym zakresie.
Posiadam praktykę w PKP PLK od roku 2017 na stanowisku diagnosty ds. nawierzchni i podtorza, gdzie pracowałem przy inwestycjach związanych z branżą w której staram się uzyskać uprawnienia, natomiast tytuł inżyniera uzyskałem w lipcu 2021 roku.
Czy komisja weryfikacyjna zaliczy mi taką praktykę?pozdrawiam
-
uprawnieniaOpiekun forum
Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie gdyż kwestią kluczową będzie tutaj znajomość szczegółowego zakresu obowiązków.
Przypomnijmy, iż dla uprawnień w zakresie wykonawczym zaliczane jest wykonywanie obowiązków zawodowych bezpośrednio na placu budowy. Powinny być to zadania techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem prac. W przypadku uprawnień wykonawczych KOB do takich zadań mogą należeć więc budowa obiektów budowlanych typu drogi szynowe, kolejowe obiekty inżynieryjne itp.
Dobrym testem jest sprawdzenie czy w ramach wykonywanych zadań było potrzebne uzyskanie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie takich prac właściwemu organowi. W konsekwencji czy do nadzoru nad pracami potrzebny był kierownik budowy lub robót z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.Najczęściej stanowisko diagnosty wiąże się z badaniem i weryfikacją obiektów i urządzeń już istniejących, a nie budową lub modernizacją nowych. Proszę przeanalizować jak to jest w Pana przypadku.
-
PawełGość
Dziękuje za odpowiedź!
Tak były to nowe inwestycje wymagające wszelkich pozwoleń. Nie była to tylko diagnostyka, a przede wszystkim nadzór nad poszczególnymi etapami wykonywanych prac przez wykonawców.
Moje pytanie dotyczy bardziej wykształcenia, ponieważ 3 rok studiów ukończyłem w czerwcu 2020 roku, natomiast tytuł inżyniera tak jak pisałem uzyskałem w lipcu 2021 roku.
Czy praktyka, którą uzyskałem od 2017 roku do 2020 może być uznana?pozdrawiam
-
uprawnieniaOpiekun forum
W przypadku praktyki zawodowej zaliczana jest ona po ukończeniu 3 roku studiów ( dla studiów jednolitych) lub uzyskaniu odpowiedniego tytułu zawodowego inżynier lub magister inżynier.
Tak więc są małe szanse w tym wypadku do zaliczenia praktyki odbywanej przed obroną I stopnia studiów. -
AdamGość
Czy aby napewno tyczy się to tylko i wyłącznie studiów jednolitych? Skoro rozporządzenie jest napisane w 2019 roku a od ładnych paru lat nie ma studiów jednolitych.
-
-
-
Mm825Gość
Jak rozliczać tygodnie praktyk?
Praca na pełny etat. Jak rozliczać tydzień gdy budowa zaczyna się/ kończy w połowie tygodnia? Jak rozliczać tydzień w którym jest urlop – czy nie liczy się go w cale czy liczy się pozostałe dni w pracy?
Dzięki z góry. -
uprawnieniaOpiekun forum
Praktyka na cały etat 5 x 8 godzin maksymalnie. Jeżeli urlop to zależy czy jeden dzień czy więcej. Generalnie jeśli więcej to ten tydzień przepada.
To samo dotyczy terminu rozpoczęcia zakończenia praktyki w tygodniu.Najważniejsza zasada to minimum miesiąc zapasu. 😉
Więcej o zasadach rozliczania praktyki zawodowej.
-
-
AutorWpisy