Zaliczenie praktyki

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Zaliczenie praktyki

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #16883 Odpowiedz
   Paweł
   Gość

   Dzień dobry,
   Chciałbym przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane w sesji „Wiosna 2022”, w specjalności inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych do kierowania w ograniczonym zakresie.
   Posiadam praktykę w PKP PLK od roku 2017 na stanowisku diagnosty ds. nawierzchni i podtorza, gdzie pracowałem przy inwestycjach związanych z branżą w której staram się uzyskać uprawnienia, natomiast tytuł inżyniera uzyskałem w lipcu 2021 roku.
   Czy komisja weryfikacyjna zaliczy mi taką praktykę?

   pozdrawiam

  • #16906 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie gdyż kwestią kluczową będzie tutaj znajomość szczegółowego zakresu obowiązków.
   Przypomnijmy, iż dla uprawnień w zakresie wykonawczym zaliczane jest wykonywanie obowiązków zawodowych bezpośrednio na placu budowy. Powinny być to zadania techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem prac. W przypadku uprawnień wykonawczych KOB do takich zadań mogą należeć więc budowa obiektów budowlanych typu drogi szynowe, kolejowe obiekty inżynieryjne itp.
   Dobrym testem jest sprawdzenie czy w ramach wykonywanych zadań było potrzebne uzyskanie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie takich prac właściwemu organowi. W konsekwencji czy do nadzoru nad pracami potrzebny był kierownik budowy lub robót z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

   Najczęściej stanowisko diagnosty wiąże się z badaniem i weryfikacją obiektów i urządzeń już istniejących, a nie budową lub modernizacją nowych. Proszę przeanalizować jak to jest w Pana przypadku.

   • #16910 Odpowiedz
    Paweł
    Gość

    Dziękuje za odpowiedź!
    Tak były to nowe inwestycje wymagające wszelkich pozwoleń. Nie była to tylko diagnostyka, a przede wszystkim nadzór nad poszczególnymi etapami wykonywanych prac przez wykonawców.
    Moje pytanie dotyczy bardziej wykształcenia, ponieważ 3 rok studiów ukończyłem w czerwcu 2020 roku, natomiast tytuł inżyniera tak jak pisałem uzyskałem w lipcu 2021 roku.
    Czy praktyka, którą uzyskałem od 2017 roku do 2020 może być uznana?

    pozdrawiam

    • #16931 Odpowiedz
     uprawnienia
     Opiekun forum

     W przypadku praktyki zawodowej zaliczana jest ona po ukończeniu 3 roku studiów ( dla studiów jednolitych) lub uzyskaniu odpowiedniego tytułu zawodowego inżynier lub magister inżynier.
     Tak więc są małe szanse w tym wypadku do zaliczenia praktyki odbywanej przed obroną I stopnia studiów.

    • #17026 Odpowiedz
     Adam
     Gość

     Czy aby napewno tyczy się to tylko i wyłącznie studiów jednolitych? Skoro rozporządzenie jest napisane w 2019 roku a od ładnych paru lat nie ma studiów jednolitych.

  • #17338 Odpowiedz
   Mm825
   Gość

   Jak rozliczać tygodnie praktyk?
   Praca na pełny etat. Jak rozliczać tydzień gdy budowa zaczyna się/ kończy w połowie tygodnia? Jak rozliczać tydzień w którym jest urlop – czy nie liczy się go w cale czy liczy się pozostałe dni w pracy?
   Dzięki z góry.

  • #17432 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Praktyka na cały etat 5 x 8 godzin maksymalnie. Jeżeli urlop to zależy czy jeden dzień czy więcej. Generalnie jeśli więcej to ten tydzień przepada.
   To samo dotyczy terminu rozpoczęcia zakończenia praktyki w tygodniu.

   Najważniejsza zasada to minimum miesiąc zapasu. 😉

   Więcej o zasadach rozliczania praktyki zawodowej.

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Zaliczenie praktyki
Twoje dane: