Osobom, twierdzącym iż zdobywanie uprawnień budowlanych w naszym kraju wiąże się dużymi wymaganiami formalnymi oraz trwa zbyt długo podajemy jako ciekawostkę publikację prezentującą jak wygląda zdobywanie uprawnień zawodowych w Stanach Zjednoczonych.
W dużym skrócie aby zdobyć uprawnienia w USA należy:
- ukończyć 4 letnie studia
- odbyć praktykę zawodową pod kierownictwem uprawnionego inżyniera, trwającą co najmniej 4 lata
- zaliczyć trwający 8 godzin egzamin teoretyczny (zagadnienia ogólnobudowlane, geotechnika, projektowanie konstrukcji stalowych oraz betonowych, transport, zasoby wodne i ochrona środowiska) oraz praktyczny
- wystąpić o licencję do odpowiedniej izby
Co ciekawe amerykańskie uprawnienia są wydawane na 3 lata, a ich odnowienie wiąże się z koniecznością uczestnictwa w kursach i szkoleniach kończących się egzaminami.
Uprawnienia wydawane są dla każdego stanu oddzielnie, więc rozpoczęcie pracy w nowym stanie może się wiązać z koniecznością ponowienia przynajmniej części powyższej procedury.
Chcących zapoznać się z dokładniejszym opisem procesu zdobywania uprawnień odsyłamy do prezentacji przygotowanej przez Krajowe Biuro PIIB dostępnej TUTAJ
2 odpowiedzi na “Zdobywanie uprawnień budowlanych w USA”
Powyższa procedura na pewno nie dotyczy uprawnień projektowych. 2 lata temu uzyskałem SE (Structural Engineer – 16-godzinny egzamin) i pod warunkiem, że będę się dokształcał (zdobywał tzw. PDH – Professional Development Hours) to nie utracę uprawnień. Od niedawna istnieje też system elektronicznego transferu uprawnień do innych stanów (oprócz Kalifornii – mają odrębne egzaminy ze względu na częste trzęsienia ziemi) i jest to bezpłatne.
W poszczególnych stanach jest zróżnicowanie w tym zakresie więc dzięki za informację.