Kategorie
Pytania egzamin ustny

Wielkopolska konstrukcyjne wykonawcze

Pytania z egzaminu ustnego w izbie okręgowej PIIB: Wielkopolska Izba specjalność K-B wykonawcze w pełnym zakresie.

Dużo pomógł mi ten portal i forum, więc oddaję, jak potrafię.
Masz 25 min na sporządzenie notatki wg materiałów własnych, ale norm, rozporządzeń, a nie innych opracowań typu Poradniki Majstra… (na szczęście miałem pozwolenie na książkę Prawo budowlane, z którego się uczyłem, w której układ był dla mnie zapamiętany i co ważne rozbudowany i przy każdym Artykule opisane co zawiera, (np. Art.19 Nadzór inwestorski itd.) do tego spis treści. Zwykła ustawa PB do Art. po Art. i błądzenie, chyba, że znasz je na wylot… Czas na przygotowanie raczej wystarcza, jeśli przeciąga się osoba na egzaminie przed tobą to zostaje go jeszcze, ale po 25 minutach kartkę masz zabraną, jednak możesz czytać, przeglądać dostępne przepisy.

1. Uprawnienia kierownika budowy (PB art. 23)
2. BHP przy robotach rakotwórczych (przeszkolenie, ostrzeżenie występowaniu szkodliwych substancji, zabezpieczenie w środki ochrony osobistej, nawiązałem do azbestu, często spotykanego przy rozbiórkach, np. eternit)
3. Jak mierzy się szerokość schodów stałych (między balustradami, pochwytami oraz ścianą wykończoną!)
4. Czym zajmuje się Okręgowy Sąd Dyscyplinarny (w Rozporządzenia o samorządach zawodowych)
5 Rodzaje stali konstrukcyjnej (chodziło o zbrojeniową i kształtową i jej symbole – choć jeden wg nowego nazewnictwa EC czyli np. S235J)
6.Czynności geodezyjne w trakcie budowy (z naciskiem na podczas – inwent. robót zanikających, rektyfikacja, niwelacja poziomów na stopach fund. )
7. Czynności BHP podczas robót ziemnych (podział wykopów, klin odłamu, zabezpieczenie skarp, barierki i ich odległości)
8. Omów stropy gęstożebrowe na przykładzie Teriva (temat rzeka, nie dopytali mnie do końca, bo widzieli, że znam temat)
Moja komisja (nr 2) typowo zwracająca uwagę na zagadnienia z praktyki dopytuje żeby nakierować co ich interesuje. Wchodzisz, przedstawiasz się i pada pytanie w jakim celu przyszedłeś. Wymagają odpowiedzi o co się ubiegasz i oczekują pełnej nazwy specjalności w jakim zakresie itd. Przedstawienie odpowiedzi w sposób praktyczny, inżynierski uważam, że zdający staje się wiarygodnym. Komisja „lubi” tematy BHP, ale i wykonawcze. Jeśli odbiegasz, to sprowadza do sedna. Czytać pytanie dokładnie i trzymać się treści, aczkolwiek można rozwinąć, głównie na tematy z praktyki. Podobno, bardziej przyjazna komisja nr 1 (mniej nacisku na praktykę). Ale moja też była ok – nie określę jej jako zła. Jeśli widzą, że temat znany tobie, przerywają i każą dalej.

Ja trafiłem na pytania w punkt. Na pytania z Warszawy (1-4) z reguły wystarcza odpowiedź lakoniczna, może być swoimi słowami. Natomiast dotycząca praktyki (5-8) – jak już pisałem, dobrze ubarwić doświadczeniem z praktyki właśnie. Rada: być inżynierem i to sprzedać poprzez m.in. sposób wyrażania. Mów językiem technicznym, a nie potocznym. To faktycznie, jak tu czytałem, ma to być rozmowa inżynierska i tego oczekują.

Wyniki po kilku osobach po 3-4. Aha – zdałem. W mojej transzy zdało: 3 na3 🙂 i chyba dużo zdawało… bo nie spotkałem, „negatywa”

Kurs… hm… nie byłem, a specjalnie zapytałem ludzi po egzaminie, czy coś dał? Niewiele. Materiały do nauki. Niestety, organizatorzy powinni przyłożyć się, jeśli coś oferują – moje zdanie.

Jeżeli chodzi o egzamin testowy polecamy program do nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *