Uprawnienia budowlane a stanowisko

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Uprawnienia budowlane a stanowisko

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #5418 Odpowiedz
   Piotr
   Gość

   Witam,
   Czy pracując na stanowisku „specjalista ds. Projektowania i nadzoru ” , wykonując obowiązki na budowie izba zaliczy mi praktykę do uprawnień wyrównawczych?

   Z góry dzięki

  • #5424 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Co do zasady najważniejszy jest zakres obowiązków jaki kandydat wykonuje podczas odbywania praktyki zawodowej. Stwierdzenie ” obowiązki na budowie” jest tutaj bardzo nieprecyzyjne dlatego też nie można jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie.

   Natomiast w komisjach kwalifikacyjnych pracują specjaliści, którzy mają na co dzień do czynienia z budownictwem i może budzić wiele wątpliwości dlaczego osoba, której nazwa stanowiska związana raczej z projektowaniem wykonuje zasadniczo prace na budowie.

  • #5439 Odpowiedz
   Robert
   Gość

   Witam,
   pracuję w spółce energetycznej na stanowisku o nazwie Inż. ds. Dokumentacji Energetycznej, zajmuję się dokumentacjami projektowymi tzn. opiniuję je i weryfikuję pod kątem poprawności wykonania. Czy praca przy projektach w takim stopniu zaliczy mi się do praktyki.

  • #5453 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Na pierwszy rzut oka wydaje się, że taka praktyka może okazać się problematyczna do zaliczenia przez komisje kwalifikacyjną, gdyż nie jest to stricte wykonywanie dokumentacji projektowej. Sprawdzanie dokumentacji nie jest traktowane jako czynne uczestnictwo w pracach projektowych.

  • #7186 Odpowiedz
   Jan
   Gość

   Witam,
   Czy będąc na stanowisku kierownika robót będzie problem z uznaniem praktyki wykonawczej?

  • #7187 Odpowiedz
   Janusz
   Gość

   Dzień dobry,

   Pracuję jako kierownik budowy na pełen etat. W umowie zlecenie nie mam podanego wymiaru godzinowego a jedynie że będę dostarczał oświadczenia o ilości przepracowanych godzin ale nie wpływa to na moje wynagrodzenie. Dodatkowo nie mam stanowiska żadnego zapisanego w umowie a jedynie że wspieram w koordynowaniu prac budowlanych oraz pomoc w opracowywaniu dokumentacji projektowej. Czy taka praktyka jest uznawana?

  • #9065 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Teoretycznie takie stanowisko nie powinno przekreślić zaliczenia praktyki, natomiast zwykle komisje kwalifikacyjne interesują się bardziej kierownikami robót lub budowy bez uprawnień. W sczególności weryfikując wiedzę na egzaminie ustnym

  • #10100 Odpowiedz
   Adam
   Gość

   Witam, pracuję jako inżynier budowy w firmie wykonawczej, jednak zakres moich obowiązków to głównie praca w biurze budowy (papierologia), zamawianie i liczenie materiałów, przygotowywanie przetargów/ofert, protokołów, dokumentacji powykonawczych i innych dokumentów związanych z prawidłowym rozliczeniem budowy. Czy taki zakres wystarczy do zaliczenia praktyki na budowie?

  • #10529 Odpowiedz
   Miro
   Gość

   Dzień dobry,

   Chciałbym zapytać, jakie uprawniania są potrzebne do prowadzenia adaptacji gotowych projektów domów jednorodzinnych (bycia Projektantem Adaptującym).
   Posiadam tytuł magistra inżyniera na kierunku budownictwo.
   Uprawnienia jakie mogę zrobić to do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno budowlanej.
   Czy wystarczą jedne, czy trzeba obydwa zrobić?
   Czy definitywnie muszą być to uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej ??
   Nigdzie nie mogę znaleźć informacji z pewnego źródła

   Z góry dziękuję za każdą cenną informację 🙂

  • #10770 Odpowiedz
   Gość
   Gość

   Dzień dobry,
   Pracuję na stanowisku „Specjalista ds. Technicznych”, podczas budowy pełniłem obowiązki identyczne do obowiązków inżyniera budowy. Czy taka nazwa stanowiska będzie zaakceptowana przez Izbę?
   Zaznaczę że Kierownik Robót był pracownikiem innej firmy.

   • #11475 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Niestety nazwa stanowiska specjalista ds. technicznych może budzić wątpliwości członków komisji kwalifikacyjnej, gdyż jest bardzo ogólna i bardziej funkcjonuje w środowiskach „biurowych”. Oczywiście to nie musi oznaczać przekreślenia takiej praktyki, ale też może wiązać się z potrzebą dodatkowych wyjaśnień.

  • #10820 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Pod względem zakresu prac obowiązki inżyniera budowy jak i kierownika robót mogą być takie same, więc jeżeli pozostałe wymagania odnośnie praktyki zostaną spełnione to praktyka powinna zostać zaliczona.
   Z informacji, które docierają do Nas wynika jednak, iż niektóre izby inżynierów pouczają kandydatów o braku możliwości kierowania robotami budowlanymi bez posiadania uprawnień. Nie wiadomo jednak jaki to ma wpływ na zaliczenie takiej praktyki zawodowej.

  • #11334 Odpowiedz
   jarek
   Gość

   Witam
   Staram się o Uprawnienia konstrukcyjno budowlane w ograniczonym zakresie tylko kierowania robotami i moje pytanie brzmi czy stanowisko jakie mam w pracy: technik budowy -koordynator prac zbrojeniowych i ciesielskich będą odpowiednie do zestawienia praktyk ?

   • #11490 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    W przypadku uprawnień wykonawczych w ograniczonym zakresie taka nazwa stanowiska wydaje się odpowiednia. Natomiast bardzo istotne jest także jakie obowiązki będzie się wykonywało w ramach praktyki zawodowej.

  • #11549 Odpowiedz
   Jarek
   Gość

   Odnośnie obowiązków na każdej budowie mam jednakowe czyli wyznaczanie fundamentów ścian słupów nanoszenie rzędnych , rozryswowanie i sprawdzenie ulozenia zbrojenia czy wystarczy jak to wpisze ?

   • #11568 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Jest to dosyć ograniczony zakres w stosunku do specjalności konstrukcyjno-budowlanej, więc jeżeli jest taka możliwość to warto rozszerzyć je o dodatkowe zadania.
    Nie przekreśla to oczywiście takiej praktyki, natomiast ostateczną decyzję podejmuje okręgowa komisja kwalifikacyjna, a jej decyzje są niekiedy niezbadane.

  • #11721 Odpowiedz
   Mateusz
   Gość

   Witam.jestem od 3 lat w firmie na umowie o czas nie okreslony i w tym czasie mam stanowisko technika budowy najpierw dostalem umowe na rok i wykonywalem czynnosci technicze choc mialem z wlasnej nie uwagi umowe podpisana jako ciesla zbrojarz teraz orientowalem sie w informacji inzynierow budownictwa ze firma musi wystosowac odwiadczenie ze w tym pierwszym roku tez pracowalem jako technik . jak ma wygladac takie oswiadczenie? Staram sie o uprawnie w ograniczonym zakresie konstrukcyjno budowlane.pozdrawiam

   • #11978 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Nie ma ustalonego wzoru takiego oświadczenia. Po prostu należy konkretnie napisać, iż wykonywano obowiązki technika budownictwa, a nie typowo robotnicze. Wystarczą prawdopodobnie 1-2 zdania + podpis i pieczątka właściciela firmy/ dyrektora.

  • #11957 Odpowiedz
   Tomasz
   Gość

   Witam. Pracuję w branży energetycznej na stanowisku Elektromonter sieci średnich i niskich napięć. Często wykonujemy prace budowlane na polecenie pisemne na których jestem osobą funkcyjną kierującym zespołem bądź nadzorującym. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o zaliczenie praktyki zawodowej? A jeśli tak czy warto przedstawić komisji kopie takich poleceń pisemnych?

  • #11979 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Polecenie pisemne w tym wypadku zostaje wydane prawdopodobnie gdyż wykonywane są prace szczególnie niebezpiecznie i jest taki obowiązek ze względu na BHP. Nie ma to nic wspólnego z praktyką do uprawnień budowlanych.
   Tutaj potrzebne jest odpowiednie wykształcenie: https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka/

   Zakres praktyki też jest określony i musi być ona nadzorowana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Uprawnienia budowlane a stanowisko
Twoje dane: