Praktyka na studiach

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Praktyka na studiach

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #5570 Odpowiedz
   Tomasz12
   Gość

   Dzień dobry, opiszę w skrócie swoją sytuację. Ukończyłem trzeci rok studiów w trybie niestacjonarnym (studia 4-letnie), chciałbym rozpocząć praktykę na uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi BEZ ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Pytanie brzmi, czy mogę praktykę rozpocząć już teraz, czy muszę czekać do uzyskania tytułu inżyniera?

  • #5571 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   To zależy od tego jaki konkretny kierunek studiów zostanie ukończony i czy pokrywa się z listą kierunków odpowiednich lub pokrewnych opublikowanych przez ustawodawcę: https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka/

   Dodatkowo w przypadku wykształcenia należy zwrócić uwagę na jakiej uczelni zostało uzyskane.

   Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione to wg. przepisów praktykę można rozpocząć po 3 roku studiów.

  • #6218 Odpowiedz
   Karol
   Gość

   Ukończyłem na jesień 2019 roku studnia niestacjonarne mgr budownictwo kierunek konstrukcje budowlane. Wcześniej w roku 2000 ukończyłem studnia niestacjonarne inż. budownictwo kierunek konstrukcje budowlane i uzyskałem uprawnienia bez ograniczeń wykonawcze w 2004 roku. Teraz będę chciał złożyć dokumenty do izby o nadanie uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej ponieważ mam udokumentowaną praktykę w zarejestrowanej książce na lata 2004-2008. Przepis mówi, że po ukończeniu 3 roku studiów można rozpocząć dokumentowanie praktyki zawodowej. Moje pytanie brzmi: czy jak robiłem studnia mgr dwa lata i chciałbym udokumentować praktykę projektowo-wykonawczą w branży sanitarnej do projektowania i kierowania robotami w ograniczonym zakresie jako wykształcenie pokrewne (1 rok proj. +1,5 roku wykonawstwa), czy te dwa lata wchodzą i zostało by mi 0,5 roku? Proszę o udzielenie odp.
   Pozdrawiam

  • #6221 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Jeżeli za pierwszym razem praktyka odbywana była do specjalności uprawnień konstrukcyjno budowlanej a teraz instalacyjnej sanitarnej to są dwa różne zakresy i nie można zaliczyć wcześniejszej praktyki.

  • #6237 Odpowiedz
   Dominik
   Gość

   Witam,

   Moja sytuacja wygląda następująco: studia stacjonarne budownictwa I stopnia o specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie ukończyłem obroną tytułu inżyniera w lutym 2017. Semestr 6 (3 rok tych studiów) zakończyłem w listopadzie 2016, lecz warunkowo – zaległy przedmiot z tego semestru zaliczyłem w lutym 2017. Kontynuowałem naukę i ukończyłem studia magisterskie w tej samej specjalności – więc zgodnie z wytycznymi przy rocznej praktyce na budowie i rocznej w biurze projektowym mogę ubiegać się o uprawnienia projektowe. Od kiedy mogę dokumentować moją praktykę? Od listopada 2016, czy lutego 2017?

   Pozdrawiam

  • #6241 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Nie ma w przepisach zdefiniowanego pojęcia ukończenia roku studiów. Natomiast jedna z komisji podchodziła do tego w ten sposób, iż potwierdzało to uzyskanie wpisu na kolejny ( wyższy) semestr studiów. Więc tą datę proszę sprawdzić.

  • #6242 Odpowiedz
   Mateusz
   Gość

   Witam. Skończyłem studia zaoczne na kierunku energetyka i zapisałem się na studia niestacjonarne II stopnia o kierunku elektrotechnika (studia trwają dwa lata). Kiedy mogę rozpocząć praktykę potrzebą do uprawnień projektowych i kierowania robotami w specjalności instalacji elektrycznej?

  • #6254 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Aktualnie po kierunku studiów energetyka można ubiegać się o uprawnienia w specjalności ograniczonej w zakresie elektrycznym uprawnienia elektryczne

   Niektóre izby ( choć nie ma tego w przepisach) wymagają aby przed rozpoczęciem praktyki kierunek studiów był zgodny z rozporządzeniem, a w tym przypadku tak nie jest.

   Rozwiązania są więc dwa:
   1/ upewnić się jak podchodzi do tego Twoja konkretna izba ( są dyżury członków OKK w każdej)
   2/ rozpocząć praktykę jak do uprawnień ograniczonych, natomiast pod nadzorem kierownika praktyki z uprawnieniami bez ograniczeń. W późniejszym terminie dla uprawnień nieograniczonych nie będzie trzeba już takiej praktyki powtarzać.
   2/

  • #7082 Odpowiedz
   Magda
   Gość

   Witam
   Posiadam tytuł inż. po Inżynierii Środowiska 1 st. studiów stacjonarnych. Aktualnie rozpoczęłam kierunek budownictwo II st. studiów niestacjonarnych.
   Pracuje przy kierowniku budowy posiadającym uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do kierowania robotami bez ograniczeń.
   W jaki sposób mogę zdobyć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń?
   Jest to problematyczne bo jestem po inż. środowiska a po zmianie kierunku chciałabym pójść stricke pod kierowani robotami w branzy konstrukcyjno- budowlanej.

  • #7084 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Kierunek inżynieria środowiska pozwala zdobyć uprawnienia konstrukcyjno-budowlane wykonawcze w ograniczonym zakresie po odbyciu 3 lata praktyki. Więc można zacząć praktykę już po uzyskaniu tytułu inżyniera. Jeżeli kierownik praktyki posiada uprawnienia bez ograniczeń, to po odbyciu praktyki i zdobyciu uprawnień w ograniczonym zakresie, można w kolejnej sesji ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń. W takim wypadku praktyki nie trzeba będzie odbywać ponownie. Będzie to drożej i bardziej stresująco – 2 egzaminy – ale szybciej.
   Drugą opcją jest czekać do zdobycia tytułu magistra i wtedy 1,5 roku praktyki do uprawnień KB wykonawczych bez ograniczeń.

   Wszystko więc rozbija się o to czy bliżej do zakończenia II stopnia studiów czy dalej.

  • #12392 Odpowiedz
   darek21
   Gość

   Witam,

   Rozpocząłem studia inżynierkskie, niestacjonarne w 2014 roku.
   We wrzesniu 2017 teoretycznie skonczylem 3 rok studiow po ktorym mogę zbierać praktykę, ale warunkowo. Przedmiot zaległy poprawiłem przy nastepnej mozliwosci – za rok.
   Jeżeli teraz na wiosnę chcę składać wniosek o egzamin na uprawnienia, to od kiedy praktycznie liczy mi się praktyka?

   • #12821 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Ukończenie 3 roku studiów może być różnie rozumiane. Natomiast zwyczajowo przyjmuje się, iż jest to równoznaczne z uzyskaniem wpisu na kolejny wyższy semestr studiów. Tak więc od tej daty można liczyć praktykę.

  • #12799 Odpowiedz
   Ania01
   Gość

   Witam,
   Ukończyłam kierunek inżynierii środowiska na Politechnice Krakowskiej, 5 letnie studia magisterskie, 20 lat temu. Potrzebuję zrobić uprawnienia konstrukcyjno budowlane do kierowania robotami bez ograniczeń. Proszę o informację czy odbycie studiów podyplomowych 1 rocznych uzupełniło by wymagania dot.uzyskanie takich uprawnień. Ewentualnie proszę o podpowiedź jakie studia musiałabym dodatkowo skończyć ? Ile lat udokumentowanej praktyki potrzebuję?

  • #15277 Odpowiedz
   Maciej
   Gość

   Cześć,

   Czy jeżeli po uzyskaniu dyplomu inżyniera pracowałem na budowie rok a następnie uzyskałem dyplom magistra to wystarczy mi tylko dodatkowe pół roku praktyki czy muszę od nowa liczyć 1,5 roku?

   • #15368 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    To zależy od rodzaju i zakresu specjalności uprawnień o jakie się ubiegasz.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Praktyka na studiach
Twoje dane: