Praktyka na studiach

Uprawnienia budowlane Fora Praktyka zawodowa Praktyka na studiach

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #5570 Odpowiedz
  Tomasz12
  Gość

  Dzień dobry, opiszę w skrócie swoją sytuację. Ukończyłem trzeci rok studiów w trybie niestacjonarnym (studia 4-letnie), chciałbym rozpocząć praktykę na uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi BEZ ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Pytanie brzmi, czy mogę praktykę rozpocząć już teraz, czy muszę czekać do uzyskania tytułu inżyniera?

  • This topic was modified 9 months temu by uprawnienia.
  #5571 Odpowiedz
  uprawnienia
  Opiekun forum

  To zależy od tego jaki konkretny kierunek studiów zostanie ukończony i czy pokrywa się z listą kierunków odpowiednich lub pokrewnych opublikowanych przez ustawodawcę: https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka/

  Dodatkowo w przypadku wykształcenia należy zwrócić uwagę na jakiej uczelni zostało uzyskane.

  Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione to wg. przepisów praktykę można rozpocząć po 3 roku studiów.

  #6218 Odpowiedz
  Karol
  Gość

  Ukończyłem na jesień 2019 roku studnia niestacjonarne mgr budownictwo kierunek konstrukcje budowlane. Wcześniej w roku 2000 ukończyłem studnia niestacjonarne inż. budownictwo kierunek konstrukcje budowlane i uzyskałem uprawnienia bez ograniczeń wykonawcze w 2004 roku. Teraz będę chciał złożyć dokumenty do izby o nadanie uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej ponieważ mam udokumentowaną praktykę w zarejestrowanej książce na lata 2004-2008. Przepis mówi, że po ukończeniu 3 roku studiów można rozpocząć dokumentowanie praktyki zawodowej. Moje pytanie brzmi: czy jak robiłem studnia mgr dwa lata i chciałbym udokumentować praktykę projektowo-wykonawczą w branży sanitarnej do projektowania i kierowania robotami w ograniczonym zakresie jako wykształcenie pokrewne (1 rok proj. +1,5 roku wykonawstwa), czy te dwa lata wchodzą i zostało by mi 0,5 roku? Proszę o udzielenie odp.
  Pozdrawiam

  #6221 Odpowiedz
  uprawnienia
  Opiekun forum

  Jeżeli za pierwszym razem praktyka odbywana była do specjalności uprawnień konstrukcyjno budowlanej a teraz instalacyjnej sanitarnej to są dwa różne zakresy i nie można zaliczyć wcześniejszej praktyki.

  #6237 Odpowiedz
  Dominik
  Gość

  Witam,

  Moja sytuacja wygląda następująco: studia stacjonarne budownictwa I stopnia o specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie ukończyłem obroną tytułu inżyniera w lutym 2017. Semestr 6 (3 rok tych studiów) zakończyłem w listopadzie 2016, lecz warunkowo – zaległy przedmiot z tego semestru zaliczyłem w lutym 2017. Kontynuowałem naukę i ukończyłem studia magisterskie w tej samej specjalności – więc zgodnie z wytycznymi przy rocznej praktyce na budowie i rocznej w biurze projektowym mogę ubiegać się o uprawnienia projektowe. Od kiedy mogę dokumentować moją praktykę? Od listopada 2016, czy lutego 2017?

  Pozdrawiam

  #6241 Odpowiedz
  uprawnienia
  Opiekun forum

  Nie ma w przepisach zdefiniowanego pojęcia ukończenia roku studiów. Natomiast jedna z komisji podchodziła do tego w ten sposób, iż potwierdzało to uzyskanie wpisu na kolejny ( wyższy) semestr studiów. Więc tą datę proszę sprawdzić.

  #6242 Odpowiedz
  Mateusz
  Gość

  Witam. Skończyłem studia zaoczne na kierunku energetyka i zapisałem się na studia niestacjonarne II stopnia o kierunku elektrotechnika (studia trwają dwa lata). Kiedy mogę rozpocząć praktykę potrzebą do uprawnień projektowych i kierowania robotami w specjalności instalacji elektrycznej?

  #6254 Odpowiedz
  uprawnienia
  Opiekun forum

  Aktualnie po kierunku studiów energetyka można ubiegać się o uprawnienia w specjalności ograniczonej w zakresie elektrycznym uprawnienia elektryczne

  Niektóre izby ( choć nie ma tego w przepisach) wymagają aby przed rozpoczęciem praktyki kierunek studiów był zgodny z rozporządzeniem, a w tym przypadku tak nie jest.

  Rozwiązania są więc dwa:
  1/ upewnić się jak podchodzi do tego Twoja konkretna izba ( są dyżury członków OKK w każdej)
  2/ rozpocząć praktykę jak do uprawnień ograniczonych, natomiast pod nadzorem kierownika praktyki z uprawnieniami bez ograniczeń. W późniejszym terminie dla uprawnień nieograniczonych nie będzie trzeba już takiej praktyki powtarzać.
  2/

  #7082 Odpowiedz
  Magda
  Gość

  Witam
  Posiadam tytuł inż. po Inżynierii Środowiska 1 st. studiów stacjonarnych. Aktualnie rozpoczęłam kierunek budownictwo II st. studiów niestacjonarnych.
  Pracuje przy kierowniku budowy posiadającym uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do kierowania robotami bez ograniczeń.
  W jaki sposób mogę zdobyć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń?
  Jest to problematyczne bo jestem po inż. środowiska a po zmianie kierunku chciałabym pójść stricke pod kierowani robotami w branzy konstrukcyjno- budowlanej.

  #7084 Odpowiedz
  uprawnienia
  Opiekun forum

  Kierunek inżynieria środowiska pozwala zdobyć uprawnienia konstrukcyjno-budowlane wykonawcze w ograniczonym zakresie po odbyciu 3 lata praktyki. Więc można zacząć praktykę już po uzyskaniu tytułu inżyniera. Jeżeli kierownik praktyki posiada uprawnienia bez ograniczeń, to po odbyciu praktyki i zdobyciu uprawnień w ograniczonym zakresie, można w kolejnej sesji ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń. W takim wypadku praktyki nie trzeba będzie odbywać ponownie. Będzie to drożej i bardziej stresująco – 2 egzaminy – ale szybciej.
  Drugą opcją jest czekać do zdobycia tytułu magistra i wtedy 1,5 roku praktyki do uprawnień KB wykonawczych bez ograniczeń.

  Wszystko więc rozbija się o to czy bliżej do zakończenia II stopnia studiów czy dalej.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
Odpowiedz na: Praktyka na studiach
Twoje dane: