Odmowa podpisania praktyk

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Odmowa podpisania praktyk

 • Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 06/12/2020 przez Pawel.
Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #11550 Odpowiedz
   Paweł
   Gość

   Witam

   Z uwagi na rozwiązanie stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia zgłosiłem się do mojego opiekuna o podpisanie praktyki zawodowej.
   Opiekun/Kierownik budowy odmawia mi podpisania praktyk z uwagi, że Szef mu zabrania.

   1. Czy Opiekun praktyk ma prawo nie podpisać mi odbytej praktyki zawodowej za wykonane zadania, które sam zlecił?
   2. Czy w ostateczności mogę dochodzić swoich praw przed sądem?

   Pozdrawiam

  • #11567 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Niestety w obecnym stanie prawnym nic nie zobowiązuje kierownika praktyki do potwierdzenia praktyki zawodowej kandydata. Jest to tylko wyraz jego dobrej woli, dlatego tak ważne jest by wpisy potwierdzające odbywanie praktyki zawodowej zbierać na bieżąco po zakończeniu każdej budowy/zadania projektowego lub w regularnych odstępach np. pół roku.

   Takie sytuacje niestety zdarzają się często jako wynik konfliktu z pracodawcą lub bezpośrednio z kierownikiem. Często właśnie np. jako forma dodatkowej represji, zemsty itp.

   Postępowanie przed sądem niestety nic tutaj nie zmieni gdyż jak wspomniano nie ma podstaw prawnych. Jeżeli kierownik zobowiązał się do prowadzenia praktyki zawodowej, a potem nie dotrzymał słowa – jedyną formą nacisku może być zgłoszenie nieetycznego postępowania od okręgowej izby samorządu zawodowego PIIB. Natomiast tutaj kierownik może powiedzieć, iż nie podpisał gdyż praktykant nie spełniał wymagań, nieprawidłowo wykonywał swoje obowiązku itp.

   Dlatego w pierwszej kolejności proponuje sprawę załatwić polubownie z kierownikiem – nie ma on obowiązku zgłaszać podpisania praktyki swemu pracodawcy. Jeżeli to nie jest możliwe jako formę nacisku można zastosować groźbę zgłoszenia jego nieetycznego zachowania do PIIB. Natomiast jeżeli będzie on bardzo negatywnie nastawiony i zdeterminowany to niestety należy pogodzić się z utratą tej praktyki.

  • #11573 Odpowiedz
   Paweł
   Gość

   Witam

   Dziękuję za odpowiedzi.

   W ostateczności jak wygląda „Zgłoszenie nieetycznego zachowania do PIIB” tzn. jakie dokumenty powinienem przygotować, czy ma to być zgłoszenie anonimowe lub jawne, pod jaki adres wysyłać takie zgłoszenie.

  • #11586 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Zgłoszenie najlepiej dokonać do okręgowej izby inżynierów, której wspomniany kierownik jest członkiem. Konkretnie takimi sprawami zajmuje się okręgowy sąd dyscyplinarny PIIB.

   Nie ma formularza ani ustalonej formy takiego zgłoszenia. Należy po prostu opisać wszystkie istotne okoliczności oraz podać dane umożliwiające identyfikację osoby, której zgłoszenie dotyczy.

   Zgłoszenie może mieć charakter niejawny, jednak w takim wypadku nie będzie możliwości ustalenia o jego dalszych losach. W przypadku potrzeby dodatkowych wyjaśnień, kontakt także może być utrudniony.

   W zgłoszeniu można w zgłoszeniu powołać się na ust.6 pkt 3kodeksu etyki zawodowej członków PIIB

   Członek izby powinien dbać o rozwój zawodowy młodszych współpracowników oraz partnerów. Kierownicza rola członka izby w procesach budowlanych nakłada na niego obowiązek przekazywania współpracownikom iswym pomocnikom posiadanej wiedzy i doświadczenia oraz dbania
   o ich najlepsze wyszkolenie zawodowe i wysoki poziom etyczny.

   Tutaj więcej o łamaniu zasad etyki zawodowej link

  • #16838 Odpowiedz
   Pawel
   Gość

   Dla osób mające podobne problemy informuje, że zgłaszanie do izby nic nie daje. Kierownik odpisze co chce a izba uznaje to za prawdę. Zgłoszenie wg. izby jest mało istotne i marnowaniem czasu na pooraną kawę.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Odmowa podpisania praktyk
Twoje dane: