Czy kierownik z uprawnieniami drogowymi może nadzorować praktykę zawodową w specjalności mostowej?

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Czy kierownik z uprawnieniami drogowymi może nadzorować praktykę zawodową w specjalności mostowej?

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #13143 Odpowiedz
   Paweł
   Gość

   Mam pytanie, a mianowicie, czy kierownik budowy na budowie infrastrukturalnej posiadający uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności drogowej pełniący również nadzór nad budową obiektu mostowego na tej samej budowie, może zakwalifikować praktykę zawodową związaną z budową obiektu mostowego i ubiegać się o uprawnienia mostowe

  • #13157 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Podstawowa zasada przy doborze kierownika praktyki wymaga by specjalność i rodzaj jego uprawnień odpowiadała specjalności i rodzajowi uprawnień budowlanych o jakie ubiega się kandydat do uprawnień. Tak więc w przypadku osoby ubiegającej się o uprawnienia w specjalności inżynieryjnej mostowej, kierownik praktyki również powinien dokładnie takie same uprawnienia posiadać, by praktyka została zaliczona przez komisję kwalifikacyjną.

   Jeżeli więc ten konkretny kierownik budowy oprócz uprawnień inżynieryjnych drogowych posiada także uprawnienia inżynieryjne mostowe w odpowiednim zakresie to może on zostać zakwalifikowany jako odpowiedni kierownik praktyki. Oczywiście kierownik praktyki w tym przypadku również powinien nadzorować roboty z branży mostowej i wszelką działalność kandydata do uprawnień z tym związaną.

   W przypadku natomiast gdy kierownik budowy nie posiada odpowiednich uprawnień dla konkretnego zakresu robót ( w tym przypadku mostowych ) nie może nadzorować zgodnie z przepisami robót w tym zakresie. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane powinien zostać w takim wypadku powołany dodatkowo kierownik robót z odpowiednimi uprawnieniami ( mostowymi ) , który będzie wpisany w dziennik budowy i takie roboty będzie nadzorował. W taki wypadku on powinien nadzorować praktykę zawodową dla uprawnień inżynieryjnych mostowych.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
Odpowiedz na: Czy kierownik z uprawnieniami drogowymi może nadzorować praktykę zawodową w specjalności mostowej?
Twoje dane: