ARCH/BUD studia a praktyki

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa ARCH/BUD studia a praktyki

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #10401 Odpowiedz
   arch-stud
   Gość

   Mój pierwszy post na forum, dlatego wszystkich serdecznie witam
   Chciałbym prosić was wszystkich o pomoc związaną z odpowiedzeniem na moje pytania, ponieważ naprawdę nie wiem jak konkretnie ułożyć to sobie w głowie i jak to wszystko zrozumieć i jak to ugryźć.
   Jestem studentem 6sem. Politechniki na kierunku architektura i za pół roku w lutym mam obronę pracy inżynierskiej. Postaram się jak najprościej wytłumaczyć, czego nie rozumiem i o jaką pomoc was proszę.
   1. Z kilku źródeł otrzymałem informacje, że mogę podjąć praktykę zawodową już po drugim roku, czyli czwartym semestrze i od tego czasu mogą mi się nabijać godziny/dni do okresu, który jest potrzebny by móc uzyskać jakieś uprawnienia a konkretnie architektoniczne i budowlane. Czy to jest prawda i czy mógłby ktoś to rozwinąć i wytłumaczyć najbardziej łopatologicznie jak się da a zarazem mimo wszystko szczegółowo?

   2. Z kilku stron oraz kilku osób w tym moich prowadzących na uczelni dowiedziałem się, że przypada różny okres, jaki trzeba odbyć by móc uzyskać zaliczenie czasu, jaki jest potrzebny by móc podejść do egzaminów i zaliczenia praktyki zawodowej i stąd moje pytanie.

   a. Jeśli w tym momencie rozpocząłbym starania o naliczenie czasu, jaki potrzebuję to ile musiałbym przepracować i do uprawnień architektonicznych i uprawnień budowlanych?
   b. Jeśli to np. jest 2lata dla osoby posiadającej tylko i wyłącznie inżyniera to czy jeśli zacząłbym teraz nie posiadając jeszcze inżyniera, ale miał w planach zdobycie magisterki z architektury i dla mgr wystarczy np. tylko rok to czy jeśli przepracuje tylko rok, ale podejdę do egzaminów po magisterce to czy mogę mieć tylko i wyłącznie rok czy jednak musze przepracować to 2lata, bo jednak rozpocząłem prace przed uzyskaniem do końca inżyniera?
   c. Jak wygląda samo zaliczenie takich praktyk w sensie takim, że jeśli teraz będę miał szanse podjąć staż w dużej firmie, która przyjmie mnie na 2-3 miesiące to czy taki czas mogę jakoś udokumentować i odjąć sobie z czasu, jaki potrzebuje? Czy muszę być np. jednak przyjęty?
   d. Jak to wygląda, jeśli chodzi o odejmowanie tego czasu w takim sensie, że musi to być bite 8h dziennie podstawowego czasu pracy czy jeśli np. udałoby mi się zdobyć staż/pracę, ale ze względu na studia np. 2-4h dziennie to jak wygląda zliczanie takiego czasu?
   e. Czy muszę być przyjęty na konkretne stanowisko pracując tam(a jeśli tak to, na jakie?) Czy samo przyjęcie w formie stażu wystarczy mi by móc odliczać sobie wymagany czas?
   f. Czy jeśli byłbym przyjęty na staż/pracę w danej firmie i jej godziny pracy to 8-16 ale np. dogadałem się, że mogę wykonywać polecane mi zadania w godzina np. 12-20 czyli tak naprawdę kilka godzin po zamknięciu biura to czy ten czas może być zaliczony, jeśli to nie są takie czysto powiedziane nadgodziny?
   g. Czy wgl sama praca zdalna zalicza się do praktyki?

   Mam jeszcze jedno pytanie dla osób wyjątkowo chętnych i pomocnych. Pytanie moje dotyczy Rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Przeczytałem kilka artykułów, w których było napisane, że od jakiegoś czasu „wystarczy” mieć tytuł inżyniera zawodu technicznego by móc ubiegać się o podejście do egzaminu i zostanie rzeczoznawcą. Wiem, że to nie jest i nie będzie łatwą droga i każdy pewnie w miarę możliwości wyolbrzymi to ile trzeba przejść, ale mimo wszystko chciałbym prosić was o przybliżenie mi tego tematu „od strony kuchni” i czy wgl mam szanse a jeśli tak to, jakie kroki mam podjąć.

   Z góry dziękuję za pomoc

  • #10475 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   1/ Praktykę zawodową najwcześniej można rozpocząć po obronie inżyniera lub po ukończeniu 3 roku studiów: https://uprawnieniabudowlane.pl/kiedy-mozna-rozpoczac-praktyke-zawodowa/

   2/Czas praktyki zależy od rodzaju uprawnień o jakie się ubiegamy, tutaj można to sprawdzić: https://uprawnieniabudowlane.pl/czas-trwania-praktyki-zawodowej/

   Ogólnie odpowiedzi na wszystkie pytania są zawarte na naszej stronie w dziale praktyka https://uprawnieniabudowlane.pl/czas-trwania-praktyki-zawodowej/
   wystarczy tylko przeczytać 😉

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
Odpowiedz na: ARCH/BUD studia a praktyki
Twoje dane: