Kategorie
Wymagania

Wyjaśnianie wątpliwości do wykształcenia i praktyki

Proces kwalifikacyjny do uzyskania uprawnień budowlanych jest skomplikowany i może budzić wiele wątpliwości. Regulujące go przepisy zawierają wiele ogólnych stwierdzeń i zapisów, które w praktyce nie podają kandydatom jednoznacznych informacji. Nie pomagają także regulaminy przeprowadzania kwalifikacji przygotowane przez izby inżynierów oraz architektów.

Poniżej podajemy więc porady gdzie i jak najlepiej szukać odpowiedzi na wątpliwości dotyczące wykształcenia i praktyki zawodowej.

Jak zadawać pytania?

Pytania należy zadawać konkretnie i po inżyniersku podając wszystkie niezbędne informację. Jeżeli bowiem pytanie będzie mało konkretne i ogólne, to z dużym prawdopodobieństwem także otrzymacie bardzo ogólną odpowiedź.

Pytając o wykształcenie należy podać szczegółowo jaki kierunek studiów lub specjalność szkoły średniej się posiada, ewentualnie rozważa się jego uzyskanie.

Gdy pytanie dotyczy praktyki zawodowej, także należy podać jak najwięcej szczegółów odnośnie zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków ewentualnie formy zatrudnienia i informacji o kierowniku praktyki.

Za każdym razem warto także podać o jaką specjalność i rodzaj uprawnień się ubiegamy oraz dołączyć ewentualnie wszelkie dokumenty, których wątpliwości dotyczą lub pomogą w ich wyjaśnieniu.

Prośba o informację przez email i telefon

To najłatwiejsza i łatwo dostępna forma uzyskania wyjaśnień. Zdecydowana większość okręgowych izb posiada kontakty emailowe i w łatwy sposób, w razie wątpliwości kandydat może uzyskać wyjaśnienia. Zaletą formy pisemnej jest możliwość późniejszego powołania się na odpowiedź Izby.

Często jednak odpowiedzi izb są bardzo ogólnikowe, zawierają cytowane fragmenty przepisów bez jednoznacznej interpretacji oraz informację, iż ostateczną decyzję podejmuje okręgowa komisja kwalifikacyjna po złożeniu kompletu dokumentów.

Natomiast telefony w izbach  zwykle odbierają osoby na stanowiskach administracyjno-biurowych, a nie technicznych. Tak więc szansa na konkretną odpowiedź jest wysoka jedynie w przypadku gdy zagadnienie dotyczy procedur i formalności administracyjnych, kompletowania i zawartości dokumentów itp. W innych przypadkach, nie wymagających szybkiego działania warto wybrać formę emailową.

Wizyta w siedzibie izby

To rozwiązanie wydaje się bardziej kłopotliwe niż telefon lub email, natomiast w wielu przypadkach może się okazać bardziej owocne.

Warto wiedzieć, iż we wszystkich okręgowych izbach inżynierów w wyznaczonych terminach dyżurują członkowie okręgowych komisji kwalifikacyjnych. To osoby najbardziej zorientowane w zakresie wymagań i kwalifikacji, więc w tym przypadku jest największa szansa na uzyskanie kompetentnej odpowiedzi. Terminy dyżurów znajdziecie na stronach okręgowych izb. Zwykle wypadają minimum raz w tygodniu.

Warto także na bieżąco sprawdzać pytania zadawane przez użytkowników naszego portalu oraz przeglądać nasze forum dyskusyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *