Opolska Izba Inżynierów, sesja jesień 2014 uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do projektowania bez ograniczeń – egzamin zdany!
Program baaardzo pomocny, szybko się uczy, pytania praktycznie identyczne – ALE – nie radzę bazować tylko i wyłącznie na programie, aczkolwiek jest duża szansa, że ucząc się tylko z niego zda się. Pytania żywcem z bazy programu w ilości ok 55/75 czyli prawie na „styk” (potrzeba 57 prawidłowych). Warto poczytać prawo budowlane, warunki techniczne, bhp, KPA. W tym roku sporo pytań z ochrony środowiska, odpadów i bhp ogólnego (min. ubezpieczenia). Skomentuję może od razu ustny, bo sam szukałem o nim informacji i z tym było różnie.
Wg mojego odczucia ustny dużo trudniejszy od pisemnego, bardzo mało czasu na przygotowanie się (25 min), trzeba mieć dobrze opanowane i pozaznaczane co gdzie jest. Sama konkretna odpowiedź na wylosowane pytania w zupełności nie wystarcza, oprócz tego pojawia się wiele pytań „około” związanych z danym zagadnieniem, trzeba się mocno orientować. Komisja przyjazna, ale wymagająca i dociekliwa. W moim przypadku pytania min – wzmacnianie słupów murowanych; schematy, obciążenia i obliczanie ścian murowanych; rodzaje więźby dachowej w zależności od rozpiętości (tutaj oprócz wymienienia zgodnie z pytaniem dodatkowo prośba komisji o dokładne omówienie jednej wskazanej przez komisję); stężenia dachowe w hali o konkretnie podanych wymiarach – rozrysowań i omówić zasady, współczynnik wyboczeniowy, obciążenia, praca stężeń; belki podsuwnicowe i estakady z suwnicami – kombinacje obciążeń, siły od suwnicy; ustalanie kategorii geotechnicznych; dokumenty wymagane do pozwolenia na użytkowanie po nieistotnych zmianach w projekcie budowlanym. Suwnice były częste na ustnym, inni mieli też min. spoiny w murach – grubości i odchyłki, łączniki w drewnie itp. Trzeba solidnie przeglądnąć i przypomnieć normy, tok postępowania przy wymiarowaniu 🙂 na szczęście już za mną i to z sukcesem, powodzenia wszystkim przyszłym zdającym!