Kategorie
Opinie

Opinie program – podlaska sanitarne wykonawcze

Witam. Tak jak inni chcę się podzielić się swoimi wspomnieniami. A więc zaczynamy, Podlaska Izba Inżynierów Białystok listopad 2014, uprawnienia wykonawcze instalacje sanitarne bez ograniczeń. Swoją naukę zacząłem 11 dni przed egzaminem pisemnym, pierwsze 6 dni tylko czytałem ustawy, a ostatnie 5 dni tylko i wyłącznie testy z tego programu. Starczyło, ale na styk. Otrzymałem 57/75, ale nie miałem ich super opanowanych (2100pytań), ale też wiem, że kilka co wiedziałem to pomyliłem, generalnie sam program wystarczył więc do zdania pisemnego, ale przeczytałem ze zrozumieniem PB, WT budynków sieci gazowych, obiektów rolnych, obiekty kolejowe, KPA, KC, OŚ, i dosłownie z tego i tylko tego miałem pytania na egzaminie. Generalnie ok 50-55 pytań było z tego programu, ok 5 pytań było zmienionych, a reszta inna szczególnie z ochrony środowiska i sieci gzowych. Nie polecam tak krótkiej nauki jak u mnie, tydzień więcej i byłoby o wiele lepiej, minimum 3 tygodnie ale takich wolne od pracy i kujesz od 7 do 23, weźcie se to do serca bo musisz to umieć!!.

Co do ustnego, 8 pytań, w tym 4 z praktyki, a jedno było takie naprawdę z praktyki wykonawczej lub projektowej, projektowe to jakieś zadanko przyłącze do narysowania omówienia można było mieć w zasadzie jakie miałeś materiały w domu, to i te miałem, ale czas..skrócony teraz do 25minut pozwoli ci znaleźć maksymalnie odp na 3 pytania. Pytań na ustnym jest 8, na 6 wiedziałem, na 2 znalazłem z Norm.

Moje pytania z ustnego:
1- co powinien zawierać plan BIOZ (str tyt cz opisowa cz rys) i to wsio, 2 – kiedy gdzie nie można stosować instalacji gazowej gdy gaz jest cięższy od powietrza (piwnica bo może gromadzić się na dole i iść do kratek kan), 3- jaka musi być powierzchnia przewodów spal dymowych wentylacyjnych(chodziło, że musi być odporna na temp, nie może się rozszerzać itp), 4 – jak powinny być wyprowadzone wyloty kanałów dymowych spalinowych wentylacyjnych na dachu o spadku 10st, że np. dymowe do wylotu komina i 0,6m od kalenicy – z Normy, i teraz pytania z praktyki, 5 – rodzaje studni kanalizacyjnych, jakie są z czego zrobione i co robią (PVC PP PE betonowe, żelbetowe, GRP, zmiany kierunku, przepływowe, włazowe, niewłazowe, 6-jakie są zabezpieczenia wykopów (czyli szalunki systemowe i grodzice stalowe ścianka szczelna), 7- montaż separatora na kanale deszczowym( podłoże: że podbudowa z chudziaka B10do wyrównania, później B30 30cm i tutaj zatopione zbrojenie, i montujemy nasz betonowy sep, na górę płyta dociążając,a jak sep stalowy to dodatkowo pasy i kotwy by nie wypłynął gdy duży poziom wód gruntowych), 8 – to było zadanie: rura DN300 wykop 0,9m głębokości grunt niespoisty jak będzie wykonywał taki kanał, czyli szerokość wykopu jakie ściany i czy z szalunkiem czy bez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *