Inspektor nadzoru inwestorskiego jest uczestnikiem procesu budowlanego. Pełniąc samodzielną funkcję techniczną reprezentuje interesy inwestora na terenie budowy, który zwykle nie posiada odpowiedniej wiedzy technicznej w tym zakresie.
Inspektor kontroluje czy prace realizowane są zgodnie z zatwierdzonym projektem, przepisami i normami oraz czy używane są odpowiednie materiały. Sprawdza jakość wykonanych prac budowlanych, potwierdza ich zakresy oraz może brać udział na życzenie inwestora w rozliczeniach finansowych.
Obecność inspektora nadzoru na budowie zależy od decyzji inwestora, choć w niektórych przypadkach budów o skomplikowanym zakresie prawo narzuca obowiązek jego zatrudnienia.
Jak zostać inspektorem nadzoru inwestorskiego
Aby zostać inspektorem nadzoru inwestorskiego należy posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Zwykle pierwszym i naturalnym etapem kariery jest praca na budowie na stanowisku kierownika budowy lub kierownika robót, a stanowisko inspektora nadzoru obejmowane jest przez inżynierów w dojrzałym wieku.
Samodzielna funkcja techniczna inspektora nadzoru inwestorskiego wymaga posiadania uprawnień budowlanych w specjalności odpowiedniej do nadzorowanego zakresu prac. Dodatkowo należ być czynnym członkiem samorządu zawodowego oraz posiadać niezbędne ubezpieczenie OC.
Obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego
Do ustawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należą:
- reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej
- sprawdzanie jakości wykonywanych robót budowlanych i stosowania przy wykonywaniu tych robót wyrobów dopuszczonych do stosowania w budownictwie na terenie kraju
- sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających
- uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania
- potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad
- kontrolowanie rozliczeń budowy na życzenie inwestora
Uprawnienia inspektora nadzoru inwestorskiego
Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo do:
- wydawania kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczących:
- usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych,
- przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych oraz informacji i dokumentów potwierdzających zastosowanie przy wykonywaniu robót budowlanych wyrobów dopuszczonych do stosowania w budownictwie
- informacji i dokumentów potwierdzających dopuszczenie do stosowania urządzeń technicznych;
- żądania od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót
- żądania wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.
Kiedy wymagany inspektor nadzoru inwestorskiego
Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego może nakazać inwestorowi organ administracji architektoniczno-budowlanej w decyzji o pozwoleniu na budowę. Ustawodawca ustalił listę obiektów budowlanych oraz kryteria techniczne na podstawie, których taka decyzja jest podejmowana w rozporządzeniu w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego.
Inspektor nadzoru będzie potrzebny m.in.na budowie:
- obiektów użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze większej lub równej 2500 m3
- obiektów wpisanych do rejestru zabytków ( dla przebudowy, rozbudowy itp)
- budynków i budowli o wysokości nad terenem większej niż 15m
- budynków zawierających pomieszczenia zagrożone wybuchem
- budynków powstających na obszarach szkód górniczych
- budowli mostowych
Wielu inspektorów na budowie
Przypadku skomplikowanej i rozległej budowy, gdzie występuje zróżnicowany zakres robót budowlanych konieczna może być obecność inspektorów nadzoru z różnych specjalności. W takim wypadku inwestor wyznacza jednego z nich jako głównego inspektora, którego zadaniem będzie koordynacja prac inspektorów pozostałych specjalności.
3 odpowiedzi na “Inspektor nadzoru inwestorskiego”
Czy kończąc studia I stopnia na wydziale Budownictwo (np. na WSB) ale niebędące studiami inżynierskimi, moge się ubiegać uprawnienia budowlane tak jak absolwenci Politechniki?
W rozporządzeniu jest mowa o ukończeniu studiów I lub II stopnia na odpowiednim kierunku. Nie ma co prawda informacji o konieczności posiadania tytułu inżyniera, natomiast w wielu izbach panuje takie przekonanie.
Aby uzyskać najdokładniejszą informację polecamy zwrócić się z tym pytaniem do swojej okręgowej izby inżynierów.
budowlaniec bez inż.?????????? wariactwo