Praktyka projektowa – umowa ramowa

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Praktyka projektowa – umowa ramowa

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #13526 Odpowiedz
   Konrad
   Gość

   Witam, prowadzę własną działalność – biuro projektowe. Sporządzane projekty robię pod nadzorem projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia. Chciałbym taki sposób pracy uznać jako praktykę projektową, dowiedziałem się w izbie że jest taka możliwość, a w zbiorczym zestawieniu praktyki w kolumnie „Forma odbywania praktyki” należy podać: „Umowa ramowa – samozatrudnienie”.

   Mam w związku z tym pytanie czy jest gdzieś do pobrania wzór takiej konkretnej umowy ramowej? Jeśli nie to będę wdzięczny za jakieś wskazówki co powinna taka umowa zawierać. Dziękuję

  • #13533 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Oczywiście jest możliwe odbywanie praktyki zawodowej w ramach własnej działalności gospodarczej: https://uprawnieniabudowlane.pl/praktyka-zawodowa-a-rodzaj-umowy/

   Nie ma jednak takiego wzoru umowy ramowej do odbywania praktyki zawodowej. Zwykle wystarczy wpisać po prostu jako rodzaj umowy – jednoosobowa działalność gospodarcza – samozatrudnienie.

   Z opisu wnioskuje, iż chodziło raczej o umowę na podstawie, której wykonywane są te projekty. Jeżeli jest jeden zleceniodawca to zwykle takie umowy ramowe się podpisuje, by ułatwić rozliczenia i ustalić warunki. Ale raczej z praktyką zawodową to się nie wiąże.

   Oczywiście standardowo obowiązuje zbiorcze zestawienie praktyki oraz oświadczenie kierownika tak jak przy pracy na etacie.

  • #13536 Odpowiedz
   Konrad
   Gość

   Dziękuję za odpowiedź. Z tego co zrozumiałem w izbie, umowę ramową mam podpisać z projektantem, który będzie moim opiekunem praktyk i będzie to sprawdzane na końcu przy rozpatrywaniu praktyki. W moim przypadku zleceniodawcą nie jest opiekun praktyk, a indywidualni klienci. Zastanawiam się czy udzielono mi właściwej informacji, bo nikt ze znajomych o takiej umowie nie słyszał.

   • #13573 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Chodzi zapewne o formalne powiązanie kierownika praktyki z podopiecznym. Niektóre izby wymagają takiego dodatkowego potwierdzenia w przypadku własnej działalności, choć przepisy na ten temat milczą.

    W skrócie pytanie brzmi: dlaczego i na jakiej zasadzie projektant będzie nadzorował Twoją praktykę zawodową. Czy będzie to robił dobrowolnie np. bo jest znajomym, czy też np. będzie otrzymywał wynagrodzenie. Ewentualnie razem współpracujecie przy projektach i dlatego macie w tym zakresie wspólny interes. Należy to uzasadnić i warto by to uzasadnienie miało sens 😉

    W przypadku pracy na etacie, jeżeli projektant nadzorujący i praktykant pracują w tej samej firmie jest to niejako oczywiste, natomiast w opisanym przypadku niekoniecznie.

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Praktyka projektowa – umowa ramowa
Twoje dane: