Praktyka do uprawnień projektowych

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Praktyka do uprawnień projektowych

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #12391 Odpowiedz
   Tomasz
   Gość

   Pytanie dotyczy projektów, które mogę wpisać do zestawienia praktyki dla uprawnień projektowych.
   Uczestniczyłem w wykonywaniu projektów budowlanych domków jednorodzinnych energooszczędnych (cały zespół pracował nad kilkunastoma projektami o zróżnicowanym metrażu i układach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, mi przypadły 4 domki + jakieś drobne prace przy innych).
   Były to projekty typowe tj nie wykonywane na jakieś zamówienie lub pod konkretnego inwestora/pozwolenie budowy i tu mam wątpliwości czy coś takiego mogę wpisać…

   Ponadto uczestniczyłem w projekcie ekspertyzy i projektu wzmocnienia konstrukcji komina stalowego – Był to projekt wykonawczy więc również mam wątpliwości czy może się znaleźć w zestawieniu.

   Mam tez na koncie współuczestnictwo przy kilku ciekawszych projektach, które na pewno mogę wpisać więc ww zakres nie jest jedynym przy jakim uczestniczyłem – jest natomiast niezbędny aby uzyskać wymagany zakres czasowy…

   Bede wdzięczny za odpowiedź kogoś kto ogarnia ten zakres 😉 Dodam, że izba Pomorska.

  • #12399 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Ogólna zasada, którą należy się kierować to wpisywanie w zakres praktyki projektowej jedynie prac związanych z wykonywaniem czynności związanych z opracowywaniem projektów budowlanych. Gdyż do ich sporządzania są wymagane uprawnienia budowlane.

   Zdecydowanie nie należy wpisywać prac związanych ze sporządzaniem projektów wykonawczych ( przynajmniej w PIIB )
   Obowiązki związane z wykonywaniem ekspertyz i tego typu opracowań ( jeżeli nie dotyczą bezpośrednio sporządzania projektów budowlanych ) także należy traktować jako nieodpowiednie do praktyki zawodowej.

   Jeżeli chodzi o projekty 4 domków jednorodzinnych typowych to jak najbardziej można taką praktykę wpisać. Natomiast warto także poszerzyć zakres takiej praktyki o dodatkowe elementy – jeżeli wykonywano projekty innych obiektów. Na pierwszy rzut oka taka praktyka wydaje się mało zróżnicowana… Oczywiście akceptacja to indywidualna decyzja komisji kwalifikacyjnej – z góry niczego nie można rozstrzygać.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
Odpowiedz na: Praktyka do uprawnień projektowych
Twoje dane: