Uprawnienia budowlane › Forum › Praktyka zawodowa › Praktyka budowlana w świetle zmian Prawa Budowlanego z września 2020r.
Otagowano: specjalizacja techniczno-budowlana
- Ten wątek ma 2 odpowiedzi. Ostatnia aktualizowany w dniu 30/09/2020 przez uprawnienia.
-
AutorWpisy
-
-
PiotrGość
Witam
W zmienionym prawie budowlanym znalazł się taki zapis:
ust. 2a w art.14
” Uzyskanie specjalizacji techniczno-budowlanej wymaga odbycia pięcioletniej praktyki w zawodzie w zakresie specjializacji w ramach posiadanych uprawnień budowlanych bez ograniczeń:
1) przy sporządzaniu projektów – w przypadku specjalizacji do projektowania;
2) na budowie – w przypadku specjalizacji do kierowania robotami budowlanymi”Czy oznacza to że aby zdobyć uprawnienia budowlane w pełnym zakresie do projektowania w specjalizacji instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych należy:
a) odbyć praktykę roczną w biurze projektowym oraz roczną na budowie, a potem jeszcze 5 lat w biurze projektowym.
Czy
b) odbyć praktykę roczną w biurze projektowym oraz roczną na budowie, lub odbyć praktykę pięcioletnią w biurze projektowym.Chodzi o to że ten zapis umożliwia zamianę praktyki która była wymagana wcześniej tzn. rok na budowie, rok w biurze projektowym na praktykę 5-letnią w biurze projektowym. Czy jest to dodatkowe wymaganie do uzyskanie specjalizacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź
-
uprawnieniaOpiekun forum
Ważne! Specjalizacja to nie to samo co specjalność uprawnień budowlanych.
Specjalizacja techniczno-budowlana wspomniana w pytaniu nie jest tożsama z uprawnieniami budowlanymi. Jest to w prostych słowach „wyższy poziom uprawnień budowlanych”. Może ją uzyskać osoba, która już posiada uprawnienia w danej specjalności i legitymuje się odpowiednią praktyką w zawodzie od czasu ich uzyskania.
Dla uzyskania uprawnień budowlanych w danej specjalności wymagania pozostają niezmienione. Tak więc w przypadku osoby, która dopiero ubiega się o uprawnienia budowlane ten zapis nie ma żadnego znaczenia.
-
-
AutorWpisy