1 stopień, praktyka, a 2 stopień

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa 1 stopień, praktyka, a 2 stopień

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #13059 Odpowiedz
   Mirek
   Gość

   Witam.

   Ukończyłem studia stacjonarne 1 stopnia na kierunku Elektrotechnika.
   Chcę podjąć studia niestacjonarne 2 stopnia na tym samym kierunku w tej samej uczelni.

   Czy okres praktyki uprawnień budowlanych liczony jest od momentu osiągnięcia tytułu inż. mgr. (ukończony drugi stopień) czy łączny czas praktyki- czyli jeśli jako inżynier odbędę 1,5 letnią praktykę to czy po osiągnięciu wykształcenia 2 st. będę mógł ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń, czy jednak będę musiał odbyć 1,5 letnią praktykę dopiero po otrzymaniu tytułu mgr inż lub teraz jako inżynier odbyć praktykę 3 letnia.

   Planuję podjąć pracę w której opiekunem będzie osoba z uprawnieniami bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

   Oraz jak analogicznie wygląda ta sytuacja w przypadku praktyki projektowej.

  • #13076 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Ogólna zasada jaka obowiązuje to odbywanie praktyki zawodowej po uzyskaniu odpowiedniego lub pokrewnego wykształcenia dla danej specjalności uprawnień budowlanych.

   W przypadku ukończenia I stopnia na kierunku elektrotechnika jest wiele opcji do wyboru:
   1/ dla uprawnień wykonawczych bez ograniczeń potrzeba 3 lata praktyki na budowie tak więc zakończyłaby się ona już po obronie na II stopniu studiów
   2/ można też ubiegać się o uprawnienia wykonawcze ograniczone – tutaj potrzeba tylko 1,5 roku praktyki na budowie. Jeżeli kierownik takiej praktyki będzie miał uprawnienia bez ograniczeń to potem ubiegając się o uprawnienia bez ograniczeń nie będzie trzeba powtarzać praktyki. Jest to najszybsza opcja, natomiast wady to 2 postępowania kwalifikacyjne, 2 egzaminy i 2 opłaty.
   3/ można także czekać do ukończenia II stopnia a następnie rozpocząć 1,5 roku praktyki na budowie. Tutaj czasowo wychodzi podobnie jak w pkt 1.

   Polecam skorzystać z naszego kalkulatora wykształcenia i samemu przeanalizować dostępne opcje: https://uprawnieniabudowlane.pl/kalkulator-specjalnosci-uprawnien/

   W przypadku praktyki projektowej mamy minimum 2,5 roku praktyki ( 1 + 1,5 ) więc tutaj raczej najlepszą opcją będzie ukończenie II stopnia studiów.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
Odpowiedz na: 1 stopień, praktyka, a 2 stopień
Twoje dane: