Kategorie
Pytania użytkowników

Różnice między uprawnieniami architektonicznymi a konstrukcyjno-budowlanymi

Jestem studentem budownictwa na Politechnice Lubelskiej. W tym roku ukończę studia z tytułem mgr inż. Za rok zdobędę wymaganą praktykę i przystąpię do egzaminu państwowego. Po przeanalizowaniu Prawa Budowlanego wynika, że zdobędę uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń.

I tu moje pytanie czym różni się specjalność konstrukcyjno-budowlana od architektonicznej ? Czy mogę projektować budynki (chodzi przede wszystkim o budynki jednorodzinne) tak samo jak moi rówieśnicy z architektury czy jednak potrzebuję również ukończyć studia w kierunku architektury ? Na projektach budowlanych spotykam się często z tytułami mgr inż. arch stąd moje pytanie czy tytuł architekta jest niezbędny do projektowania ? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Odpowiedź

Projektant z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi odpowiada jedynie za część konstrukcyjną projektu tj. obliczenia statycznie oraz rysunki konstrukcyjne i opis techniczny konstrukcji. Tymczasem osoba z uprawnieniami architektonicznymi to najczęściej główny projektant obiektu, który odpowiada za jego „wygląd” oraz koordynuje i kieruje pracami wszystkich projektantów branżowych m.in konstruktora, instalatorów i ewentualnie inne zakresy. (archeolog, konserwator zabytków itp.). Dodatkowo architekt może przygotowywać projekty zagospodarowania działki, na której znajduje się obiekt.
Podsumowując, jedynie uprawnienia architektoniczne umożliwiają samodzielne projektowanie obiektów jako główny projektant. Pozostałe branże zwykle pracują na zlecenie architekta i przygotowują jedynie zakresy ze swojej specjalności.
Do uzyskania uprawnień architektonicznych konieczne jest ukończenie odrębnych studiów na kierunku architektura.

kierunki studiów

W odpowiedzi na “Różnice między uprawnieniami architektonicznymi a konstrukcyjno-budowlanymi”

Nie ma czegoś takiego jak „główny projektant”.
Ja jestem konstruktorem i to ja rozdzielam pracę architektowi i instalatorom.
Powyższe tezy mijają się z prawdą i nie mają popracia w przepisach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *