Praktyka zawodowa na budowie bez umowy

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Praktyka zawodowa na budowie bez umowy

 • Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 01/05/2021 przez Marek.
Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #14309 Odpowiedz
   Jędrek
   Gość

   Witam!
   Pracuje w biurze projektowym na stanowisku asystenta projektanta. Zajmuje się głównie sporządzaniem projektów budowlanych konstrukcyjnych i planuje zrobić uprawnienia bez ograniczeń do projektowania. Z praktyką projektową tak więc nie będzie żadnych problemów. Gorzej jest z praktyką na budowie.

   Ostatnio nadarzyła się okazja u znajomego kierownika budowy, odbyć praktykę wykonawczą. Natomiast problem jest z umową. Nie chcę zmieniać dotychczasowej pracy, a podpisywanie umowy jedynie dla praktyki jest dla mnie bez sensu.

   Czy jest możliwe aby odbyć praktykę na budowie bez umowy? Czy komisja kwalifikacyjna może stwarzać problemy z tego tytułu?

  • #14316 Odpowiedz
   Paulina93
   Gość

   Nie lepiej po prostu podpisać umowę o bezpłatne staż lub praktykę?
   To jedynie niewielkie utrudnienia. A w razie kłopotów jest wszystko potwierdzone na piśmie. I praktyka zawodowa nie przepadnie.

  • #14319 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Niektóre komisje kwalifikacyjne wymagają dokumentu poświadczającego zatrudnienie jako załącznik do wniosku o nadanie uprawnień budowlanych. Taka wymagania ma np. Małopolska PIIB. Nie wiadomo natomiast z jakiej dokładnie podstawy prawnej to wynika. Obowiązujące przepisy regulujące nadawanie uprawnień budowlanych, w tym Ustawa Prawo budowlane oraz rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nigdzie nie podają takiego wymagania. Dodać również należy, iż w niektórych izbach okręgowych potwierdzenie zatrudnienia nie jest wymagane.
   Warto więc zorientować się w swojej docelowej izbie jak wyglądają wymagania tam pod tym względem.

   Bardziej istotną kwestią w tym wypadku są wymagania przepisów prawa pracy oraz wymagań BHP na budowie. Kierownik budowy, który rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, nie powinien Cię wpuścić na budowę bez wymaganej umowy, badań oraz szkoleń BHP.

   To też kwestia Twojego bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za Twoje zdrowie lub życie w razie wypadku lub innej sytuacji losowej. W Naszej opinii nie warto tego bagatelizować.

  • #15800 Odpowiedz
   Marek
   Gość

   Tak

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Praktyka zawodowa na budowie bez umowy
Twoje dane: