Praktyka budowlana wybór opiekuna praktyk i własna działalność budowlana

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Praktyka budowlana wybór opiekuna praktyk i własna działalność budowlana

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #17472 Odpowiedz
   Paweł
   Gość

   Witam.
   Ukończyłem studia pierwszego stopnia na kierunku budownictwo. Posiadam swoją firmę budowlaną. Chce odbyć praktykę aby zdobyć uprawnienia na kierownika budowy. I tutaj kłopot nie mogę odejść ze swojej firmy ani też nie mogę narzucać swoim klientom kierownika budowy, który by prowadził moje praktyki. I tutaj moje pytanie czy możliwe jest aby klient miał swojego kierownika budowy, a mój kierownik budowy(który prowadziłby praktykę) odbierał by moją robotę i podbijał jako praktykę? I czy w takiej sytuacji wystarczy jeżeli kierownik budowy będzie miał odpowiednie uprawnienia oraz studia min. pierwszego stopnia? I czy jest konieczność aby taki kierownik miał firmę budowlaną czy wystarczy jeżeli ma uprawnienia i wykształcenie? Ponieważ pytam kierowników budowy i twierdzą, że zdobycie praktyk tzw wykonawczych jest możliwe tylko u kierownika budowy, który ma firmę budowlaną lub w dużej firmie, czy jest to prawda?

  • #17504 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Nie ma potrzeby by kierownik praktyki posiadał firmę budowlaną. Nie musi on także pracować w tej samej firmie co praktykant. Takich wymagań w przepisach nie ma. Natomiast kierownik praktyki zawodowej powinien pracować na tej samej budowie co jego podopieczny i nadzorować bezpośrednio jego praktykę. Następnie po jej zakończeniu potwierdza jej przebieg w specjalnym oświadczeniu oraz podpisuje zbiorcze zestawienie praktyki.
   Oczywiście kierownik praktyki niezależnie od tego musi mieć odpowiednią specjalność uprawnień budowlanych i być czynnym członkiem samorządu zawodowego. W przypadku praktyki na budowie najczęstszym rozwiązaniem jest praktyka pod opieką kierownika budowy lub robót.

   • #17524 Odpowiedz
    Paweł
    Gość

    A czy praktyka musi być prowadzona nieprzerwanie czy też może być np. miesiąc lub dwa miesiące przerwy i potem kontynuacja?

    • #17565 Odpowiedz
     uprawnienia
     Opiekun forum

     Nie ma potrzeby zachowywania ciągłości. Można odbywać praktykę w okresach. Oczywiście też nie należy przesadzać np. rozbijając na tygodnie itp.

   • #17544 Odpowiedz
    Paweł
    Gość

    Czy opiekun praktyk musi być cały czas ten sam? Jeżeli praktyka odbywałaby się na kilku budowach, a na każdej budowie byłby inny kierownik to czy każdy z nich może być kierownikiem praktyk w zależności od momentu wykonywania prac na danej budowie? Jak poprawnie wpisać formę zatrudnienia i czas pracy w książce praktyk w przypadku posiadania swojej firmy? Czy poprawnie byłoby „samozatrudnienie i pełny etat?

    • #17566 Odpowiedz
     uprawnienia
     Opiekun forum

     Może być wiele kierowników praktyki. Każdy z nich po prostu na zakończenie podpisuje oświadczenie i zestawienie zbiorcze w zakresie, w którym on nadzorował.
     Powinny wystarczyć wpisanie np. jednoosobowa działalność gospodarcza. Firma to nie etat w sensie formalnym 😉

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
Odpowiedz na: Praktyka budowlana wybór opiekuna praktyk i własna działalność budowlana
Twoje dane: