Czas trwania praktyki a wpisy w dzienniku

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Czas trwania praktyki a wpisy w dzienniku

 • Ten wątek ma 2 odpowiedzi. Ostatnia aktualizowany w dniu 16/07/2019 przez Karol.
Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #5445 Odpowiedz
   Zenon
   Gość

   Czy data zakończenia praktyki na danej budowie wpisana do zestawienia musi pokrywać się z ostatnim wpisem w dzienniku budowy?

  • #5450 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Nie ma takiego wymagania. Data powinna pokrywać się z faktycznym okresem odbywania praktyki zawodowej na danej budowie.
   Można ją rozpocząć w trakcie trwania budowy i zakończyć przed zakończeniem wszystkich prac na budowie.

  • #6739 Odpowiedz
   Jarek
   Gość

   1. Czy w przypadku robót przygotowawczych do realizacji inwestycji w trybie zaprojektuj i wybuduj (uzgadnianie i omawianie rozwiązań projektowych, wymiana gruntu itd) wykonywane przed pierwszym wpisem do dziennika budowy o jej rozpoczęciu, można brać pod uwagę ten czas pracy do praktyki na uprawnienia?
   2. Czy czas praktyki liczony jest do wpisu o zakończeniu budowy czy do uzyskania decyzji pozwolenia na użytkowanie?
   3. Czy stanowisko „kierownik projektu” pełniący obowiązki inżyniera budowy (i tak też widniejący w schemacie organizacyjnym budowy) jest brane pod uwagę przy praktyce?

  • #6740 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   1. Powinno się wpisywać wykonywanie zadań, które są odpowiednie dla danej specjalności uprawnień o jaką się ubiegamy. To jakie są to zadania już zależy od konkretnego przypadku. Dla uprawnień wykonawczych KB wymiana gruntu będzie OK, ale już uzgadnianie dokumentacji itp nie.
   2. Czas praktyki liczy się wg czasu faktycznie wykonywanych czynności odpowiednich do danych uprawnień. Po zakończeniu budowy wykonywane są zwykle prace drobne i mało znaczące. Można to wpisać w niektórych przypadkach natomiast warto mieć wtedy zapas czasu ponad przepisowy termin.
   3. Kierownik projektu to stanowisko kojarzące się z obowiązkami menadżerskimi i zarządzaniem a nie stricte funkcja techniczna. Może być problem i przepychanki z komisją kwalifikacyjną przy weryfikacji praktyki.

  • #22337 Odpowiedz
   Karol
   Gość

   1. Czy data rozpoczęcia praktyki na budowie musi pokrywać się z pierwszym i ostatnim wpisem w dzienniku budowy danej branży? Często, zanim powstaną pierwsze wpisy danych branż, na budowie prowadzone są już drobne roboty przygotowawcze lub mniej istotne z punktu widzenia Inwestycji ale mające wpływ na praktykę. To samo tyczy się robót po ostatnim wpisie, który zazwyczaj zamyka zakres prac niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie – często część istotnych prac z punktu widzenia praktyki jest prowadzona po uzyskaniu PnU.
   2. Z czym powinna być zbieżna data rozpoczęcia praktyki projektowej? Często, pierwsze prace projektowe zaczynają się jeszcze przed podpisaniem umowy na sporządzenie projektów z Inwestorem, która z różnych powodów może się przydłużyć, nie mówiąc już o tym, że nigdy nie ma pewności czy dany projekt faktycznie zakończy się pozwoleniem na budowę. Czy w tym wypadku jedynym wyznacznikiem jest oświadczenie opiekuna praktyki projektowej, który potwierdza, że dana osoba brała czynny udział przy projektowaniu w określonym czasie niezależnym od statusu formalnego danego projektu?

  • #22338 Odpowiedz
   Karol
   Gość

   Miałem na budowie przypadek, że od wydania pierwszego Pozwolenia na budowę a rozpoczęcia prac i założenia dziennika budowy mineły 3 miesiące i w dodatku uzyskano pozwolenie zamienne. Czy w tym przypadku do czasu praktyki można zaliczyć prace przygotowawcze, które również mogły zostać wykonywane na zgłoszenie niezbędne z punktu widzenia rozpoczęcia prac na pozwolenie? Mowa tu np. o inwentaryzacji i sprawdzeniu stanu sieci, przebudowy kolizji sieciowych na terenie przyszłego placu budowy itp.

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Czas trwania praktyki a wpisy w dzienniku
Twoje dane: