Wobec licznych pytań związanych z wejście w życie rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w dniu 25.09.2014 publikujemy wzór zbiorczego zestawienia odbytej praktyki zawodowej. Wzór ten będzie zastępował tradycyjnie wydawaną książkę praktyki zawodowej.

zestawienie zbiorczeZbiorcze zestawienie praktyki

96 KOMENTARZE

 1. Witam, prosze o male wyjasnienie.
  Jak wyglada sprawa z wpisaniem informacji o danej budowie w kolumnie nr. 1 w momencie kiedy wykonujemy na danym obiekcie tylko instalacje wentylacji(Instalacje ogrzewania , wody itd wykonuja inne firmy) czy w takim wypadku rowniez trzeba opisywac parametry wchodzace w sklad instalacji np grzewczej czy wystarczy skupic sie tylko na swojej instalacji tj. wentylacji ? (nie mam dostepu do tych parametrow) . Rowniez chcialbym rozwiac swoje watpliwosci w przypadku jesli w okresie swojej pracy na budowie wykonywane byly w wiekszosci prace wentylacyjne a inne np instalacje wody i ogrzewania w mniejszym stopniu to jest jakies przeciwskazanie w otrzymaniu uprawnien budowlanych w specjalnosci instalacji wntylacji i sanitarnych ? Z gory dziekuje za pomoc.

  • Wskazane jest by opisać charakterystyczne parametry instalacji, przy których się odbywało praktykę. Pozostałe (ogólne) parametry budynku można podać dla podkreślenia jaka była skala i zakres prac. Nie ma natomiast potrzeby podawać parametrów innych istalacji, których się nie wykonywało.
   Generalnie jest zasada, iż kandydat powinien zaznajomić się z jak najszerszym zakresem robót związanych ze specjalnością o jaką się ubiega. Przyda się to także na egzaminie ustnym, gdyż tam trafiają się pytania z całego zakresu wiedzy dla danej specjalności. Ostatecznie kwalifikuje praktykę komisja kwalifikacyjna, a tu już nie da się ustalić jednego schematu.

 2. Jak uzupełniać kolumnę nr 5 w zbiorczym zestawieniu praktyki? Chodzi mi dokładnie o charakter zatrudnienia – wpisać inżynier budowy i Wielki Weryfikator wie co wchodzi w skład obowiązków inż. bud., czy wypisywać wykonanie ław fund., murowanie ścian nośnych, wykonanie dachu, wykonanie elewacji, itd. Ewentualnie jak bardzo szczegółowy miałby być taki opis? Z góry dziękuję za pomoc.

 3. Witam proszę o pomoc. Pracuję w innej branży na pełen etat. Ale chciałbym zdobyć praktyki wykonawcze. Więc chcę się zatrudnić dodatkowo na umowę zlecenie w firmie budowlanej. Czy można wpisać pól etatu lub 3/4 etatu w zbiorczym zestawieniu praktyk? I czy tydzień pracy jest liczony tylko poniedzialek-piatek czy jest również respektowany wtorek-sobota?

  Czy ma ktoś podobne doświadczenia ? Prosze o podpowiedź.

 4. jak mam dokumentować praktykę na kilku budowach ? ?

  jestem zatrudniony w jednej firmie ale realizujemy równolegle kilka drobnych inwestycji

  jestem max 1-2 tygodnie na jednej budowie, jak zostanie zrealizowany jakiś etap idziemy dalej, wracamy jak podwykonawcy coś zrobią, dojdą materiały, strop zwiążę, ktoś coś wykopie, ewentualnie jakieś zmiany w projektach itd itd

  jak mam to wpisać żeby to było sensowne ?

  czy ktoś potem w ogóle jest w stanie sprawdzić czy faktycznie wtedy i wtedy byłem na konkretnej budowie ?

  a jakbym rozpisał 4 budowy w roku, w czterech rubrykach po 3 miesiące ?

  PS. dzwoniłem do izby ale siedzą tam chyba panie sekretarki bo żadna nie potrafi ani doradzić ani wziąć odpowiedzialności za swoje słowa; jedna z nich kazała mi rozpisywać praktyki tydzień po tygodniu – ale jak jej powiedziałem żeby mi podała imie i nazwisko żebym sobie zapisał że to faktycznie ona mi tak doradziła tego i tego dnia, to powiedziała że jej porady nie są w żadnym stopniu wiążące a weryfikacji praktyki dokona dopiero komisja kwalifikacyjna po zakończeniu praktyki;

  PS. tak samo jak pytałem o formę zatrudnienia, nawet wysłałem im wzór umowy żeby mieć pewność że jest dobrze sformułowana – tak samo mi powiedziano – weryfikacja dopiero po zakończeniu praktyki – każdy doradza, pierdzieli głupoty ale nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje słowa

  • Tak jest niestety w Izbach, iż wszystko zależy od „wielkiego weryfikatora” i jego dyspozycji danego dnia.

   Co do wpisywania praktyki, to teraz jest znacznie łatwiej gdyż wystarczy wypełnić po prostu zbiorcze zestawienie, wpisać wszystkie budowy zakres dat i tyle.
   Zatrudnienie także nie ma znaczenia, zaliczona jest każda forma umowy cywilnoprawnej. W zdecydowanej większości umowy nie są nawet wymagane gdyż liczy się oświadczenie kierownika praktyki.

   Komisje raczej na tym etapie nie robią trudności, gdyż każdy nowy członek PIIB to wiele korzyści dla Izby…

 5. Witam serdecznie,
  Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi: co w przypadku, gdy byłam zatrudniona na umowę zlecenie i w tym czasie wykonałam projekt budowlany, ale przed ostatecznym wydaniem projektu zwolniłam się z pracy. Czy biuro może wpisać mnie jako opracowującą projekt do tabelki? A ja mogę wpisać ten projekt do mojego zestawienia zbiorczego praktyk?

 6. Jak wygląda sprawa z uprawnieniami SEP ? Czy może być taka sytuacja, że praktykę będę miał zapisaną przykładowo styczeń 2015 – styczeń 2016 a uprawnienia SEP zrobię dopiero w lipcu 2016 ?

 7. Witam. Otóż w tabeli zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej w pierwszej rubryce należy wpisać Numer decyzji o pozwoleniu na budowę. Czy do tej praktyki zaliczają się tylko prace wykonywane na podstawie pozwolenia? Czy także te podchodzące pod zgłoszenie lub nawet nie wymagające formalności? Pozdrawiam

  • Nie ma wymogu by prace przy których praktykant uczestniczy były wykonywane tylko na podstawie pozwolenia na budowę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jak nie potrzeba pozwolenia na budowę , to w ogólności nie ma potrzeby zatrudniania kierownika budowy ( robót) z odpowiednimi uprawnieniami, który do nadzorowania praktyki jest wymagany.

   Dodatkowo jeżeli całą praktykę będą stanowić prace na zgłoszenie ( lub nawet bez ) to może powstać wątpliwość czy praktykant miał szanse uzyskać odpowiednio szeroką wiedzę z danego zakresu uprawnień budowlanych.

 8. Witam, czy na zbiorczym zestawieniu odbytej praktyki winno być potwierdzenie projektanta/kierownika robót w okresach nie dłuższych niż co miesiąc, tak jak to było w zeszycie praktyki? W stylu: „Praktykę potwierdzam, opiniuję pozytywnie”?Czy oświadczenie załączone do zbiorczego zestawienia załatwia sprawę? A na zbiorczym zestawieniu wystarczy pieczątka i podpis + opinia po zakończeniu praktyki pod kierunkiem danej osoby?

 9. Czy jeżeli roboty prowadzone są na podstawie zgłoszenia robót niewymagającego pozwolenia na budowę to w 1 kolumnie należy wpisać numer zaświadczenia o braku sprzeciwu do zgłoszenia?

  Jak komisja podchodzi do zestawienia praktyki jeżeli wszystkie roboty wpisane do zestawienia wykonywane były na zgłoszenie? Chyba nie jest to zbyt duży problem?

 10. Mam proste pytanie,z tego co zrozumiałem po wrześniu 2014 praktykę wypisujemy w zestawieniu zbiorczym .Jednak jak wygląda procedura czy jeśli nie posiadałem książki a chcę wypełnić owe zestawienie muszę być gdzieś zarejestrowany (tak jak to miało m-ce w przypadku książki,że praktyki liczyły sie od zarejestrowania)? Czy po prostu wypełniam praktykę i zgłaszam się w celu jej weryfikacji?

 11. Czy w zestawieniu cotygodniowym należy wpisywać ilość wykonanych instalacji dokładnie np.: ułożenie rurociągów stalowych Dn20 20metrów? czy wystarczy napisac ułożenie rurociągów stalowych instalacji wodociągowej?

 12. Chciałbym zapytać co wpisywać w zbiorczym zestawieniu odbytej praktyki do uprawnień, do kierowania robotami budowlanymi w specjalności sanitarnej. Czy jako charakterystyczne parametry techniczne, bądź użytkowe wystarczy wpisać np. : instalacje wodociągowa, kanalizacyjna itp? Czy należy po części opisać dane instalacje?

  • Jeżeli twoja specjalność to instalacje sanitarne to powinieneś podać charakterystyczne parametry instalacji ( np. średnica, długość, materiał ,ciśnienie robocze itp) tak by można było się zorientować co to za instaalcja.

 13. Jestem studentką czwartego roku Budownictwa. Proszę o informację jaka powinna być liczba godzin praktyk osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło? Jak to udokumentować? Pojawiły się już podobne pytania w komentarzach niestety bez odpowiedzi.

 14. Witam, jestem zatrudniony w firmie drogowej jako młodszy specjalista ds. ofertowania i tak mam wpisane na umowie (etat). Oprócz sporządzania kosztorysów nadzoruje od czasu do czasu budowę i chciałbym to doświadczenie wpisać do zbiorczego zestawienia praktyki. W zestawieniu powinienem wpisać zgodnie z prawdą czyli stanowisko zatrudnienia – „młodszy specjalista ds. ofertowania”. Czy jeżeli nie mam na umowie, że jestem np: majstrem/ inżynierem budowy to przyjmą taką praktykę czy odrzucą?

  Kolejne pytanie czy jeżeli budowa jest prowadzona na zgłoszenie (a nie na decyzje) to należy jego numer wpisywać do zbiorczego zestawienia praktyki? Nr zgłoszenia rzadko jest podawany przez Inwestora i w tym przypadku musiałbym wystosować do nich prośbę o podanie nr zgłoszenia.

  • Z tego co wiem komisja bardzo zwraca uwagę na stanowisko, więc ze specjalistą ds. ofertowania będzie Ci bardzo ciężko udowodnić iż taką praktykę na budowie odbyłeś, bo praktyka ma polegać na bezpośrednim wykonywaniu czynności na budowie.

   • Czyli jeżeli mam w umowie wpisane specjalista ds. ofertowania to w zestawieniu praktyki muszę wpisać „specjalista ds. ofertowania”?

    Chodzi mi o to, że na budowę chodzę i nadzoruje roboty i nie wykonuje tam funkcji, którą mam w umowie tylko „majster/inżynier budowy”. Pytanie czy jeżeli wpisze w zestawieniu inne stanowisko niż mam na umowie to nie jest to nadużycie z mojej strony?

 15. Witam, mam dosyć proste pytanie i odpowiedź jest logiczna, ale wolę się upewnić. Jeśli pracuję przy dwóch różnych projektach lub też asystuję przy dwóch odrębnych budowach jednocześnie , powiedzmy od 1 maja do 30 czerwca – to tygodnie praktyki liczę podwójnie,czy mimo wszystko łączny czas liczę jako 8 tygodni, ponieważ praca przebiega w tym samym czasie.

 16. Witam. Czy mogę do zbiorczego zestawienia wpisać praktyki odbywane przed 25.09.1024.? Dodam że nie miałem książki przed tym okresem, natomiast mam za sobą wystarczający czas praktyk. Pozdrawiam

  • Praktykę w książce zaliczało się od momentu jej pobrania oraz zarejestrowania w Okręgowej Izbie, tak więc jeżeli książki nie ma to praktyka się nie będzie liczyła.

 17. Będę odbywał praktyki na podstawie umowy na odbycie bezpłatnej praktyki zawodowej po 4 h dziennie od pn do pt. Przykładowo pracowałbym tak od 03.08.-23.08.2015 to w rubryce „Czas praktyki” wpisuję powyższą datę; „Łączna ilość tygodni…” wpisuję 3; „Forma odbywania praktyki…” pół etatu, umowa inna? Czy w ten sposób prawidłowo wypełniłbym zestawienie? Pozdrawiam.

 18. Witam . Proszę powiedzieć jak ktoś już oddawał oświadczenia czyli zbiorcze zestawienie czy wypełnia się je tak jak książkę ? czy każdy tydzień opisuje się co się robiło ? czy ogólnie budowa trwała 5 miesięcy , opisać nazwę obiektu ,czy umowa itd ???

 19. Witam!
  Czy za praktykę zawodową (projektową) może być uznana praca w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie?
  Pozdrawiam.

 20. Czy do zestawienia zbiorczego przy sporządzaniu projektów wymagany jest numer pozwolenia na budowę ? dodam, że projekt został złożony na pozwolenie i jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia, także numeru jako tako nie posiadam.

 21. Jak mam policzyć czas obywania praktyki. Interesuję mnie głównie informacja czy istotna jest ilość godzin przepracowanych w tygodniu (od listopada do czerwca byłam na budowie gdzie średnio spędzałam po 10 godzin), czy tylko sama liczba tygodni, niezależnie od czasu przepracowanego? Dodam że pracuję na cały etat.

  • W przypadku pracy na etat ważna jest tylko liczba tygodni ( oczywiście tylko w których byłaś na budowie i faktycznie odbywałaś praktykę)

 22. Czy w świetle wprowadzonych zmian wypełnia się jedynie ZBIORCZE ZESTAWIENIE ODBYTEJ PRAKTYKI ZAWODOWEJ? Czy do tego dodaje się jeszcze szczegółowy przebieg praktyki z podziałem tygodniowym i dokładnym opisem przebiegu budowy(w przypadku pracy na budowie)?

 23. Prosimy o odpowiedź jeśli ktoś orientuje się jak to wygląda. Ja chciałam się jeszcze zapytać czy daną firmę wpisujemy (nawet jeśli było kilka inwestycji) w jednej pozycji czy każda inwestycje osobno jako kolejne liczby porządkowe. Jeszcze mam pytanko odnośnie formy odbywania praktyki jeśli powiedzmy była najpierw umowa zlecenie/dzieło a następnie umowa o pracę czy pisać od do umowa taka a nastepnie od do umowa o prace?

  • Każda inwestycja powinna być wpisywana w kolejnej pozycji. Możesz wpisać umowa zlecenie w okresie od-do, a następnie etat w okresie od-do.

 24. Witam, mam pytanie odnośnie wypisywania zbiorczego zestawienia praktyk wg nowego wzoru. Otóż, czy powinnam mieć w tym zestawieniu podział na tygodnie, tj. np. Budowa X trwała od października do grudnia, czy wystarczy że wpiszę w kolumnę „czas praktyki” 1.10-31.12.2014 a w kolumnie „łączna ilość tygodni odbytej praktyki” wpiszę liczbę 12, czy też powinnam każdy z tych 12 tygodni wypisywać osobno (od poniedziałku do piątku) ? z góry bardzo dziękuję za pomoc

  • Dołączam się do pytania, jak to wpisywać łączna ilość tygodni, tzn. trzeba co tydzień pisać? czy wystarczy np. od 10.XI.2014 do 10.II. 2015 i dana budowa?

   • Witam, całą praktykę budowlaną odbyłam na jednej budowie. Tzn, że w zestawieniu zbiorczym mam wpisać tylko jedną pozycję? Czy muszę to rozbić na etapy budowy w jakich uczestniczyłam? Czy poza zestawieniem zbiorczym i oświadczeniem kierownika budowy dostarczam jeszcze jakiś dokument mówiący o funkcjach jakie z osobna prowadziłam na budowie? ( rozbiórka obiektów istniejących, pomoc przy nadzorze wylewania fundamentów, itd., stawianie ścian, pomoc w montażu okien….) Jeśli tak, jakiego wzoru dokumentu mam szukać. Będę wdzięczna za link, ponieważ znalazłam tylko oświadczenie i zbiorcze zestawienie.

    • Jeśli była jedna budowa i jeden kierownik, to wystarczy jedna pozycja.
     Niektóre izby życzą sobie opisu wykonywanych czynności, trzeba po prostu wypisać co się robiło pod daną pozycją i to wszystko.

 25. Witam.
  Mam pytanie: pobrałem książkę praktyk przed wejściem nowych przepisów dotyczących czasu trwania praktyk. Czy to oznacza, że muszę odbywać praktyki przez 2 lata, czyli tak jak to było po staremu? Czy może wystarczy rok, tak jak to jest według nowych przepisów?

 26. Witam. Juz od 11 lat pracuje jako kierownik budowy w Norwegii. Postanowilem teraz wrocic do Polski i kontynuowac prace w zawodzie. Powiem szczerze, ze nie bardzo teraz sie orientuje jak moge zdobyc uprawnienia w Polsce z uwagi na to, ze pomimo posiadania odpowiedniej praktyki musialbym byc sam sobie opiekunem praktyki. Troche skomplikowane. Prosze o pomoc w tej kwestii.
  Pozdrawiam Maciej

  • Odbycie praktyki zawodowej za granicą powinno być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez kierownika jednostki, w której odbywała się praktyka zawodowa, z poświadczeniem osoby nadzorującej, posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju. Zaświadczenie powinno zawierać:

   a) wyszczególnienie robót budowlanych i obiektów budowlanych, przy których projektowaniu bezpośrednio uczestniczyła lub pełniła funkcję techniczną na budowie osoba odbywająca praktykę zawodową, z określeniem: rodzaju, przeznaczenia, konstrukcji oraz, odpowiednio do wnioskowanej specjalności uprawnień budowlanych, inne charakterystyczne parametry techniczne lub użytkowe, a także lokalizację i nazwę inwestora;

   b) potwierdzenie czasu trwania praktyki zawodowej z podaniem dat rozpoczęcia i ukończenia praktyki przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych z określeniem charakteru wykonywanych czynności;

   c) ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu wnioskowanej specjalności, dokonaną przez osobę, pod nadzorem której odbywana była praktyka.

 27. Pracuję w małej firmie budowlanej w której nie ma nikt uprawnień. Jestem inżynierem budownictwa i chciałbym nabyć uprawnienia. Moje pytanie jest następujące : Czy przy budowie domu kierownik budowy (niezatrudniony w tej samej firmie co ja) może być moim opiekunem praktyk?

 28. Witam!
  Czy jeśli mam wybraną książkę praktyk ale pracę zacząłem dopiero na początku września przed wejściem rozporządzenia, to wpisy do 25.09.2014 mam mieć w książce praktyk a resztę na zbiorczym zestawieniu? Czy wszystko w książce? (bo może obowiązują mnie stare zasady, jeśli wybrałem książkę) czy może mogę mieć też wpisy z początku września już na tej karcie zbiorczej?

  • wg. przepisów byłych a obowiązujących to do 24.09.2014 wpisy należy umieszczać w książce wg. starych przepisów a od 25.09.2014 w wyżej przedstawionym przykładzie zestawienia. Proponuje oficjalnie wysłać pytanie do Komisji Kwalifikacyjnej właściwej dla danego okręgu Izby.

   • Czy jest w jakimś rozporządzeniu określona potrzebna ilości godzin praktyki zawodowej w przypadku umowy na zlecenie i umowy na pełen etat? Interesuje mnie to ponieważ przez dwa miesiące zostałem zatrudniony na umowę o zlecenie a następnie już na pełen etat. Czy należy w przypadku umowy na pełen etat odejmować dni urlopowe od czasu praktyki?

   • Witam, mam pytanie odnośnie zbiorczego zestawienia odbytej praktyki, pełnię rolę inżyniera budowy na dużym obiekcie energetycznym od ponad roku – prace zróżnicowane w każdej z instalacji dot. uprawnień o które się staram (instalacje sanitarne). W jaki sposób opisać charakterystyczne parametry? Przy opisywaniu zdawkowych informacji może się to okazać nierzeczowe dla komisji, ale gdy zacząłem wypisywać w miarę dokładnie to co było robione, to wypisałem około 0,5 roku i już mam 10 stron (wąska rubryka dot. charakterystycznych parametrów). Czy mają Państwo pomysł jak udokumentować taki obiekt? Może ktoś miał podobne rozważanie przy wypełnianiu budowy, która trwa tak długo?

    • W kolumnie charakterystyczne parametry należy wpisać podstawowe informacje o obiekcie na którym była odbywana praktyka zawodowe z szczególnym uwzględnieniem specjalności. Czyli ogólna info to np. powierzchnia całkowita, zabudowy, moc łączna , kubatura plus info o instalacjach – wymienić jakie oraz podstawowe ich parametry np. ciśnienie , dominujące średnice rur, moc, itp + parametry kilku większych urządzeń bardzo ogólnie.

     Nie chodzi tutaj o wypisywanie co było w jakim okresie robione ze szczegółami, bo i tak nikt tego nie przeczyta.

  • Czy w zestawieniu mogę wpisać czas praktyk jako projektant z okresu przed 25.09.14 ? Wtedy nie miałem książki praktyk a uczestniczyłem w projektowaniu i teraz chciałbym ubiegać się o uprawnienia bud. to czy tamte projekty też mogę do tego zaliczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here