wyksztalcenie-do-uprawnien-budowlanychDo uzyskania uprawnień budowlanych wymagane jest posiadanie wykształcenia odpowiedniego lub pokrewnego dla danej specjalności. Kwalifikowanie wykształcenia odbywa się przez stwierdzenie zgodności ukończonego kierunku studiów i specjalności potwierdzonych w dyplomie z wymaganym dla tej specjalności uprawnień budowlanych wykształceniem określonym w rozporządzeniu MTiB z 28.04.2006 w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Wykaz wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych

I. Architektoniczna

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku architektura i urbanistyka

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

 

II. Konstrukcyjno-budowlana

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo

ukończone studia magisterskie na kierunku: architektura i urbanistyka, inżynieria środowiska

 

III. Drogowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo

 

IV. Mostowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo

 

V. Kolejowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku: budownictwo, transport

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku: budownictwo, transport

 

VI. Wyburzeniowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku: budownictwo, górnictwo i geologia w specjalności eksploatacja złóż, inżynieria wojskowa

 

VII. Telekomunikacyjna

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku: elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji, elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku: elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji, elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji

 

VIII. Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska, wiertnictwa, nafty i gazu w specjalności z zakresu inżynierii gazowniczej, inżynieria naftowa i gazownicza

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku inżynieria środowiska

ukończone studia magisterskie na kierunku: budownictwo, energetyka

 

IX. Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku elektrotechnika

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku elektrotechnika

ukończone studia magisterskie na kierunku: transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie, sterowanie ruchem, zabezpieczenie ruchu pociągów, automatyka i robotyka

 

120 KOMENTARZE

 1. Witam serdecznie. Tytuł inżyniera zdobyłem na kierunku Ochrona Środowiska. Studia mgr skończyłem na kierunku inżynieria środowiska (na dyplomie mam wpisane mgr inż inżynierii środowiska). Czy są jakiekolwiek problemy w starania się o uprawnienia sanitarne wykonawcze w pełnym zakresie??

 2. Witam serdecznie,
  Czy po ukończeniu studiów inżynierskich na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalność: Budownictwo, mogę starać się o któreś z wymienionych uprawnień budowlanych?
  Pozdrawiam, Artur

 3. Witam serdecznie,
  Mam pytanie podobne do moich poprzedników. Czy po ukończeniu studiów inżynierskich na kierunku: zarządzanie i inżynieria produkcji, specjalność: budownictwo, mogę starać się o uprawnienia budowlane?

  Pozdraeiam, Artur

 4. Witam.
  Czy z dyplomem inżyniera na Politechnice (wydział inżynieria środowiska) można przystąpić do uprawnień budowlanych BEZ OGRANICZEŃ – Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych ???

 5. Witam. Mam magistra z ekonomii. Przyjęto mnie na studia II stopnia z budownictwa. W zawodzie pracuję już 2 lata. Czy nie mając inżyniera będę mogła się ubiegać o uprawnienia budowlane?

 6. Dzień dobry. Chciałbym zapytać o jakie uprawnienia mogę się starać po uzyskaniu tytułu mgr inż. energetyki? I co mogę potem robić (jako kto mogę pracować) posiadając te uprawnienia?

 7. Witam serdecznie. Chciałbym zapytać czy mogę się starać o uprawnienia budowlane w zakresie instalacji wodociągowych i kanalizacji będąc studentem 3 roku Inżynierii Środowiska? W sensie zacząć teraz już praktykę i jeżeli się uda ukończyć studia to wówczas złożyć dokumenty ?

 8. Witam, ukończyłem Inżynierie Eksploatacji Instalacji Czy po tym kierunku można uzyskać uprawnienia?
  Poniżej przedstawiam opis profilu:
  W ramach specjalności Inżynieria Eksploatacji Instalacji realizowane są specjalizacje: eksploatacja instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, eksploatacja instalacji chłodniczych. Absolwenci tej specjalności uzyskują specjalistyczną i nowoczesną wiedzę techniczną oraz nabywają umiejętności z zakresu eksploatacji, podstaw projektowania i wytwarzania instalacji przemysłowych a szczególnie: instalacji ochrony środowiska, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, instalacji komunalnych i systemów cieplno-energetycznych. Absolwenci są dobrze przygotowani do pracy w służbach technicznych przedsiębiorstw związanych z nadzorem i eksploatacją instalacji przemysłowych.
  Studia trwają 3,5 roku (7 semestrów), absolwent otrzymuje dyplom inżyniera.
  Program studiów obejmuje przedmioty ogólne w tym język angielski, podstawowe, kierunkowe i specjalistyczne, w zakresie zgodnym z obowiązującymi standardami kształcenia.
  Podczas studiów przewidziana jest 1-2 tygodniowa praktyka warsztatowa po II roku studiów oraz 4-6 tygodniowa ​praktyka przemysłowa w semestrze VI.
  Podstawą przyjęcia na studia jest konkurs świadectw.

 9. Witam mam takie pytania mam wykształcenie techniczne a dokładniej technik elektryk posiadam podstawowe uprawnienia sep E i D
  I jakie uprawnienia mogę zrobić mając tylko wykształcenie średnie techniczne ?

 10. Czy Budownictwo na wydziale Srodowiska a Inzynierii ladowej moze sprawic jakies niescislosci w staraniu sie o zawod inspektora ?

 11. Witam, chciałabym zapytać czy specjalizacja jaką wybieram na studiach inżynierskich i magisterskich na kierunku budownictwo ma znaczenie przy późniejszym staraniu się o uprawnienia budowlane? Czy jeśli skończę studia inżynierskie a potem magisterskie na kierunku budownictwo specjalizacja inżynieria drogowa to czy potem mogę uzyskać uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź 🙂

  • W obecnym stanie prawnym liczy się tylko kierunek, natomiast przygotowywane są przepisy wg. których liczyłyby się także konkretne przedmioty na studiach i wtedy taka specjalizacja miałaby znaczenie. Natomiast jest to jak na razie dosyć mglista przyszłość.

 12. Witam, mam pytanie odnośnie skończenia kierunku bez specjalności. Aktualnie kończę studia inżynierskie na kierunku Inżynieria środowiska, dalej zamierzam iść na mgr zaocznie. Niestety w trybie zaocznym studia kończą się bez specjalizacji, jedynie kierunek dzielony jest na dwie-trzy grupy, gdzie wybiera się kierunki w danej katedrze…. czy to ma wpływ na uzyskanie uprawnień budowlanych instalacyjnych w przyszłości? Inż też kończę bez specjalizacji a jedynie w katedrze, gdzie wszystkie przedmioty to wszelkie instalacje.

 13. Witam,
  Aktualnie jestem na studiach niestacjonarnych na kierunku budownictwo ( st. 1 ), 2 rok .
  Jakiej pracy mogę się spodziewać po ukończonych wyłącznie studiach inżynierskich ?
  Czy bez zrobienia studiów magisterskich jest jakaś szansa na dobrą pracę np. w biurze projektowym ?
  Może ktoś jest w takiej sytuacji i może coś powiedzieć na ten temat.
  Pozdrawiam

 14. Mam tytuł mgr inż. na kierunku inżynieria środowiska. Chciałabym pójść na studia mgr na kierunku architektura i urbanistyka. Taka opcja jest na Politechnice Wrocławskiej.
  Proszę o informację czy po samym magistrze na kierunku architektura i urbanistyka mam w ogóle szanse by IARP pozwolił mi zdawać uprawnienia architektoniczne?
  Zgodnie z prawem budowlanym wystarczy odpowiednio długa praktyka i tytuł magistra na danej specjalności, ale czytałam, że został wydany jakiś wyrok sądowy i IARP wymaga 5-letnich studiów (inż. + mgr) i sama nie wiem co mam myśleć?
  Pozdrawiam

  • Zgadza się obecna interpretacja idzie w kierunku by kierunek studiów I i II stopnia był tożsamy ( lub należy na II stopniu uzupełnić różnice programowe)

 15. Witam ,
  Ukończyłem studia I stopnia na kierunku budownictwo otrzymując stopień inżyniera. Otrzymałem prace na stanowisku asystenta projektanta instalacji światłowodowych. Czy dobrze rozumiem, że pracując na wymienionym stanowisku przez wymagany czas nie będę mógł się ubiegać o żadne uprawnienia budowlane ?

 16. Witam,
  Pracuję w firmie zajmującą się renowacją zabytków-głównie zabytkowe elewacje kamienic. W przetargach publicznych w 9/10 przypadków wymagany jest „kierownik z uprawnieniami” bez podania czy mają być „z” cz „bez ograniczeń”. Mam pytanie czy posiadając uprawnienia konstrukcyjno-budowlane z ograniczeniami mogę nadzorować remont takiej elewacji. Przeważnie budynki mają powyżej 12m wysokości oraz większą kubaturę niż 1000m3 ,ale praktycznie nie występują tam roboty konstrukcyjne. Sporadycznie zdarzy się wymiana nadproża czy wzmocnienie konstrukcji balkonu.
  Pozdrawiam,
  Łukasz

  • Wymagania określone w przetargu to jedna sprawa, natomiast ważniejsze są wymagania określone w ustawie Prawo Budowlane oraz rozporządzeniach wykonawczych, a wg. nich uprawnienia budowlane kb ograniczone umożliwiają jedynie nadzorowanie obiektów o określonych parametrach maksymalnych, na terenie zagrodowym … czyli chlew, stodoła itp. Aktualnie więc takie uprawnienia są nic nie warte.

 17. witam. Czy po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku budownictwo specjalność budownictwo ogóle studia stacjonarne a następnie ukończeniu studiów Ii stopnia na kierunku budownictwo specjalność technologia i organizacja budownictwa studia niestacjonarne mozna starać sie o uprawnienia w specjalnosci konstrukcyjno budowlanej do projektowania bez ograniczeń ? I do kierowania robotami bez ograniczeń w spec konstr – bud ?

 18. Witam.
  Czy po skończeniu Elektroniki na I stopniu i Elektrotechniki na II stopniu (brak inż z elektrotechniki) można ubiegać się o uprawnienia do specjalności instalacji w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych?? Dzisiaj usłyszałem opinię że mogą być z tym kłopoty.

  • Tak mogą być problemy gdyż aktualnie niektóre izby wymagają by kierunek I i II stopnia były zgodne, choć aktualnie nie ma to oparcia w przepisach.
   Natomiast w nowych projektach rozporządzeń ( które są dopiero na etapie przygotowania) jest już zapis, iż:

   Wymóg ukończenia studiów na kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych uznaje się za spełniony w przypadku tożsamości kierunku studiów pierwszego stopnia i drugiego stopnia.

   Planowane przepisy precyzują także co to znaczy odpowiednie wykształcenie: Wykształcenie do uprawnień
   więc może Pan jeszcze sprawdzić czy przedmioty z elektroniki zgadzają się przynajmniej w 50% ( lub 30% dla uprawnień ograniczonych) z tymi na kierunku odpowiednim.

   Jest jeszcze opcja uzupełniania różnic programowych , ale o to już trzeba pytać na konkretnej uczelni i w PIIB.

   • Witam
    Poruszył Pan bardzo istotny problem.
    Sam się zastanawiam się nad zrobieniem studiów II stopnia na kierunku elektrotechnika (mimo że jestem mgr inż. budownictwa) co najmniej jedna z politechnik daje taką możliwość.
    Czytając wprost prawo budowlane jest wg mnie jasno napisane, że należy ukończyć studia stopnia II czyli wystarczy ukończyć magisterkę. Izba ma interpretację, że należy uzyskać tytuł magister inżynier (nie wszystkie uczelnie to wpisują na dyplom). Niestety to stanowisko zostało poparte nieprawomocnym (na razie) wyrokiem WSA w Warszawie (sygnatura VI SA/Wa 1658/16 – Wyrok WSA w Warszawie)
    Polecam wszystkim zanim zaczną drugi kierunek na innym kierunku niż inżynierka aby sprawdziły sobie interpretacje danej okręgowej izby oraz sprawdziły jakim tytułem kończy się magisterka.

    Jeżeli chodzi o zgodność to nie wiem skąd ma Pan te informacje bo tutaj https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12302354 jest projekt ustawy o zawodzie inżyniera i zapis o wykształceniu pozostaje bez zmian.
    Pozdrawiam
    PS

 19. Witam.
  Czy po uzyskaniu tytułu mgr. inżyniera Inżynierii Środowiska, a następnie inżyniera kierunku Budownictwo, mogę zabiegać o uprawnienia infrastrukturalne kolejowe w nieograniczonym zakresie? Oczywiście po odbyciu odpowiednich praktyk.

 20. Witam,
  Kończąc studia na kierunku energetyka (I i II stopień) możliwe jest uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie, w związku z tym moje pytanie jest następujące: Czy kończąc dodatkowo studia II stopnia na kierunku elektrotechnika będzie możliwe uzyskanie tych uprawnień bez ograniczeń? A jeśli nie to w jaki inny sposób jest to możliwe?

 21. Witam. Ukończyłem kierunek gazownictwo ziemne na wydziale wiertnictwa nafty i gazu i chciałbym zrobić uprawnienia w zakresie instalacji. Kierunkiem wymaganym do tego jest inżynieria gazownicza a nie gazownictwo. Zatem czy ja też mogę zrobić uprawnienia? Inżynieria gazownicza jest kierunkiem pokrewnym, program studiów jest praktycznie identyczny, miałem również zajęcia z budownictwa i geodezji. Jeszcze kilka lat temu to gazownictwo mogło robić uprawnienia ale po wniosku dziekana zmienili to na inż. gaz. Podobno gdzieś w prawie jest zapis że kierunki pokrewne tez mogą robić uprawnienia ale nie mogę znaleźć tego zapisu.

 22. Witam. Mam pytanie odnośnie uprawnieni budowlanych. Ukończyłem studia na Uniwersytecie Przyrodniczym, kierunek: Technika Rolnicza i Leśna, specjalność: Odnawialne Źródła Energii ( tytuł inżyniera). Obecnie robię studia magisterskie na politechnice kierunek: Inżynieria Środowiska, specjalność: Inżynieria Energii Odnawialnej. Chciał bym uzyskać uprawnienia: Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Czy po ukończeniu obecnych studiów będę miał taką możliwość ? Rozważam także rozpoczęcie drugiego kierunku studiów magisterskich, kierunek: Elektrotechnika, specjalność: Odnawialne Źródła Energii. Czy po ukończeniu drugiej magisterki będę mógł się starać o uprawnienia?

 23. Witam. chciałbym się zapytać czy po kierunku gospodarka przestrzenna na politechnice krakowskiej jest możliwość uzyskania uprawnienń budowlanych ?

 24. Witam, mam całkiem ciekawe pytanie odnośnie uprawnień: „Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.”
  Zastanawiam się jak interpretować zapis odnośnie wymienionych wyżej uprawnień. Czy OBECNIE jest to kilka różnych uprawnień. Czy nazwę zawartą w cudzysłowie należy traktować jako łącznie jedno uprawnienie do wszystkiego?

 25. Witam serdecznie.
  Chciałem zapytać czy po ukończeniu studiów na kierunku ( studia inżynierskie) Zarządzanie i inżynieria produkcji a specjalność to inżynier budownictwa . Można uzyskać częściowe uprawnienia budowlane tzn. ograniczone?

 26. Witam serdecznie. Mam następujące pytania:
  Tytułem wstępu – studiuję obecnie Inżynierię Środowiska, lada chwila kończę drugi rok inżynierki. Przyszłościowo ze wszystkich sił będę kończył magistra, ponieważ interesuje mnie uzyskanie uprawnień budowlanych w zakresie nieograniczonym no i tu zaczynają się pytania:
  1)Kiedy mogę wyciągnąć książkę praktyk? Czy jest taka możliwość abym jeszcze robiąc inżynierkę odbywać praktyki dal całego cyklu studiów, czyli dla magistra (zakres nieograniczony)?
  2)Jak to jest z tym projektowaniem i nadzorem/wykonawstwem. Nie ukrywam że interesuje mnie jedno i drugie, a więc muszę odbywać praktyki x2? Jedno u osoby z uprawnieniami projektowymi (biuro projektowe), a drugie z dozorem (budowa)?
  Bo wątpię aby odklepanie jednego dawało obupólne korzyści.
  3)Jeżeli interesują mnie obydwie sprawy to zdaję jakiś szerszy egzamin na samym końcu?

  Z góry dzięki za odpowiedzi obeznanych kolegów po fachu.

 27. Witam. Ja chciałabym się dowiedzieć co z absolwentami kierunku Inżynieria i gospodarka wodna. Czy po tym kierunku można uzyskać uprawnienia?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.

 28. Witam wszystkich. Mam pytanie, odnośnie uprawnień. Ukończyłem kierunek Energetyka 1st i teraz zacząłem Elektrotechnikę 2st zaocznie jak mogę uzyskać uprawnienia budowlane. Ile kosztuje założenie książki, na czym polega odbycie praktyki na jakich zasadach czy to jest płatne? jakie mogę uzyskać dokładnie uprawnienia.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here