Skip to main content

Wykształcenie wymagane do uprawnień budowlanych

wyksztalcenie-do-uprawnien-budowlanychDo uzyskania uprawnień budowlanych wymagane jest posiadanie wykształcenia odpowiedniego lub pokrewnego dla danej specjalności. Kwalifikowanie wykształcenia odbywa się przez stwierdzenie zgodności ukończonego kierunku studiów i specjalności potwierdzonych w dyplomie z wymaganym dla tej specjalności uprawnień budowlanych wykształceniem określonym w rozporządzeniu MTiB z 28.04.2006 w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Wykaz wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych

I. Architektoniczna

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku architektura i urbanistyka

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

 

II. Konstrukcyjno-budowlana

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo

ukończone studia magisterskie na kierunku: architektura i urbanistyka, inżynieria środowiska

 

III. Drogowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo

 

IV. Mostowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo

 

V. Kolejowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku: budownictwo, transport

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku: budownictwo, transport

 

VI. Wyburzeniowa

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku: budownictwo, górnictwo i geologia w specjalności eksploatacja złóż, inżynieria wojskowa

 

VII. Telekomunikacyjna

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku: elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji, elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku: elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji, elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji

 

VIII. Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska, wiertnictwa, nafty i gazu w specjalności z zakresu inżynierii gazowniczej, inżynieria naftowa i gazownicza

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku inżynieria środowiska

ukończone studia magisterskie na kierunku: budownictwo, energetyka

 

IX. Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

1. uprawnienia bez ograniczeń

ukończone studia magisterskie na kierunku elektrotechnika

2. uprawnienia w ograniczonym zakresie

ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku elektrotechnika

ukończone studia magisterskie na kierunku: transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie, sterowanie ruchem, zabezpieczenie ruchu pociągów, automatyka i robotyka

 

97 myśli na temat “Wykształcenie wymagane do uprawnień budowlanych

 1. Ograniczenie uprawnień architektonicznych do zabudowy zagrodowej i 1000 m3 dla inżynierów budownictwa to skandal! Na całym świecie inżynier może projektować samodzielnie budynki, tylko w naszym kraju obowiązują nielogiczne i paradoksalne przepisy. Zapraszam do poniższego artykułu, w którym przedstawiono manifest inżynierów:
  http://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/komu-jakie-uprawnienia_66729.html
  Zwracam się również do redakcji portalu o przedrukowanie treści manifestu w niniejszym serwisie.

 2. jestem na drugim roku kierunku budownictwo i nie wiem co oznacza w w/w rozporządzeniu : „ukończone studia zawodowe” czy to oznacza ukończone studia inżynierskie ???

 3. Witam,

  czy żeby miec sznase na uprawnieniua to wystarczy skończyć studia 2 stopnia na kierunku budownictwo, czy wcześniej skończone studia inżynierskie także muszą być na kierunku budownictwo??

  Czy jest lista uczelni, których ukończenie daje możliwość zdobycia uprawnień?

  1. Nie tyle lista uczelni co lista kierunków; info: Lista kierunków

   Prawdopodobnie by dostać się na studia II stopnia na kierunek budownictwo, trzeba ukończyc inżynierskie budowlane lub pokrewne…

   1. Mam pytanie – mam tytuł inżyniera zdobyty na kierunku transport, specjalizacja: inżynieria transportu rurociągowego. Obecnie zacząłem studia II stopnia magisterskie na kierunku Inżynieria środowiska. Czy po ukończeniu obecnego kierunku będę miał prawo ubiegać się o uprawnienia: Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych ?

 4. „Prawdopodobnie by dostać się na studia II stopnia na kierunek budownictwo, trzeba ukończyc inżynierskie budowlane lub pokrewne…”

  dokładnie tak

  a mam pytanie czy po ukończeniu kierunku elektronika mogę się ubiegać o UB Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

 5. Paranoja,
  ja po Budowie Maszyn, kierunku konstruktorskim, wieloletniej praktyce w eksploatacji, modernizacjach, inwestycjach i wykonawstwie nie mogę mieć uprawnień budowlanych tylko ludzie po inżynierii środowiska, studiach gdzie projektowanie czegokolwiek jest znikome.Znam to z autopsji bo przyjmowałem do pracy po takich studiach.

 6. lolo i makoomba polecam niemcy lub czechy tam tej choroby nie ma
  1. studia – może być budowa maszyn/kontruktor
  2. związek nie izba
  3. 2 lata praktyki
  4. no i papier
  5. powrót do polskich realiów – wojna z izbą, ale muszą uznać bo to UE, będą pśoczyć
  6. no ale po co komu te uprawnienia – znam takich, którzy po 15 latach praktyki jako analityk/konstruktor (zaawansowane modele MES, analizy wszelakie) zapisują się na 6 lat studiów zaocznych + 3 lata praktyki = 9 lat, by zdobyć te uprawnienia.
  budowlane eldorado dla ponad 100 tysięcznej armii nie będzie trwało wiecznie – przykład Hiszpania i Portugalia – największe bezrobocie właśnie w tej branży…a w Polsce wszystkie uczelnie techniczne z kierunkiem budownictwo są oblegane, a już teraz do moiego żurawiowa (produkujemy żurawie budowlane) ponad połowa kandydatów do pracy w projektowaniu po kierunku budownictwo (niektórzy z upr.) – a o zwykłej analizie modalnej nie słyszeli…

 7. Jak cię tak martwi los tej 100-tysięcznej armii to możesz się przestać martwić bo od czerwca niemcy otwieraja rynek na polskich inżynierów a w szczególności budowlanych a do tego uczelnie od tego roku kształcą na eurokodach więc teoretycznie inżynier może pracować w całej unii i nie musi ograniczać się do polskiego „eldorado”

 8. Mam pytanie, jestem studentem kierunku budownictwo i mam zamiar iśc na 2 kierunek studiów Architektura i Urbanistyka.Czy aby móc starać się o uprawnienia architektoniczne wystarczy skończyć kierunek AiU czy też trzeba to zrobić na odpowiedniej uczelni? W krakowie oprócz Politechniki Krakowskiej studia na tym kierunku oferuje jakaś Akademia Krakowska(z podziałem inz-mgr). Czy studia na takiej uczelni są równoważne co na Politechnice, jeżeli chodzi o możliwości dotyczace uprawnien?

 9. Trzeba to zrobić na odpowiedniej uczelni (znaczy się preferowanej przez IARP) – to po pierwsze. Po drugie – musisz skończyć 2 stopnie bo inaczej nie dostaniesz książki praktyk.

 10. Dziękuje za odpowiedz i w takim razie jeszcze jedno pytanie.
  Akurat Akademia Krakowska daje ten dziennik, jako jedyna szkoła która nie jest politechnika.
  Czy IARP może zabrać tą opcje, że daje dziennik praktyk?
  Chodzi tutaj o bardzo ważna rzecz, muszę się zapisać na kurs rysunku i wolałbym zapisać się na taki, który nauczy mnie rysować a nie nauczy mnie rysować na egzaminie(a poza egzaminem nic nie będę umiał narysować).

 11. „Paranoja,
  ja po Budowie Maszyn, kierunku konstruktorskim, wieloletniej praktyce w eksploatacji, modernizacjach, inwestycjach i wykonawstwie nie mogę mieć uprawnień budowlanych tylko ludzie po inżynierii środowiska, studiach gdzie projektowanie czegokolwiek jest znikome.Znam to z autopsji bo przyjmowałem do pracy po takich studiach.”
  no ty sobie chyba żartujesz, po mechanice i budowie maszyn chcesz robić uprawnienia budowlane ? proszę cię. Na inżynierii środowiska niczego się nie projektuje? oczywiście na jakiejś wyższej szkole czegoś tam to nie wątpie, ale spróbuj zapytać/ napisać do studentów z lepszych politechnik(Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław) i się dowiesz że na niektórych jest dużo więcej projektów niż na budownictwie. Wiem to z autopsji, proponuje ci przejrzeć plany studiów tego kierunku a się dowiesz do czego on służy.

 12. Witam 🙂 Myślę o podjęciu studiów na kierunku budownictwo i zastanawiam się, czy po wrocławskim uniwersytecie przyrodniczym można robić uprawnienia budowlane? Nie jest to moja uczelnia pierwszego wyboru, raczej awaryjna, ale wolałabym nie żałować w przyszłości, że wybrałam uczelnię, po której moje możliwości rozwoju są ograniczone.

  1. Czy po ukonczonych studiach 1 stopnia na kierunku Inzynieria Srodowiska i 2 stopnia – Biotechnologia, oba na Uniwersytecie Opolskim, mozna ubiegac sie o uprawnienia instalatorskie?

   1. Po Inżynierii Środowiska można, kierunek Biotechnologia nie ma w przypadku uprawnień budowlanych znaczenia

 13. Witam mam pytanie czy są prowadzone szkolenia po których można się ubiegać o UB?? Skończyłem studia stacjonarne na Politechnice Krakowskiej o specjalności Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne i chciał bym się dowiedzieć czy muszę iść na studia 2 stopnia na inżynierię środowiska żeby móc się starać o uprawnienia czy wystarczy skończyć jakiś kurs??

 14. Jestes na stronie UPRAWNIENIABUDOWLANE.PL
  Tutaj masz wszystko opisane..no ale cóz..
  Jesli skonczyles studia 1 stopnia czyli Inzynierskie na kier.Inzynieria Srodowiska,to mozesz ubiegac sie o niepelne uprawnienia budowlane..reszte sobie doczytaj.Pozdrawiam.

 15. Witam. Mam pytanie dotyczące uprawnień a mianowicie. Obecnie skończyłem studia I stopnia inżynierskie na kierunku elektronika i telekomunikacja i rozpocząłem studia II stopnia magisterskie na kierunku elektrotechnika. Czy do zdobycia uprawnień w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych muszę mieć tytuł inżyniera z elektrotechniki ? Czy sam magister wystarczy ?

 16. Łukasz też szukam odpowiedzi na to samo pytanie. Skończyłem elektronikę I stopnia i wybieram się na elektrotechnikę II stopnia tylko właśnie rozchodzi się o te uprawnienia czy będę mógł robić bez ograniczeń.

  Jeszcze 1 pytanie mam do Ciebie: miałeś jakieś problemy z tym żeby być przyjętym na elektrotechnikę po elektronice? Robisz stacjonarne czy niestacjonarne i czy miałeś jakiś semestr wyrównawczy albo dodatkowe przedmioty?

 17. qqqqq masz racje. na kazdej politechnice na kierunku inzynieria srodowiska jest mnostwo projektow. ja studiuje na lubelskiej. wydział mamy prawie nowy, swietnie wyposarzony. nie wiem z czego wynika wasze rozzalenie. zazdroscicie ze po IŚ mozna zrobic uprawinienia budowlane a po budowie maszyn i innych tego typu kierunkach nie mozna? ludzie, sprawdzcie mozliwosci przed pojsciem na studia, a nie po. to ze nie dostaliscie sie na budownictwo czy inzynierie srodowiska nie powinno sklaniac was do negowania tego kierunku i wiecznego narzekania. polecam glebsze zapoznanie sie z oferta edukacyjna kierunku IS a przekonacie sie ze obecnie jest to jeden z przyszlosciowych oferownyh przez politechnike.

 18. Witam.Potwierdzam to co napisal jan_cole..Ja studiuje na Politechnice Opolskiej,teraz od pazdziernika 4rok i mamy,badz mielismy mnóstwo projektów..IŚ to kierunek „czysto sanitarny”,instalacje,sieci,gazowe,kanlizacyjne,wodne,cieplownicze,itd…Mechanika i Budowa Maszyn niech robi projekty-ale tych maszyn i ich czesci a nie instalacji i sieci..Owszem na MiBM jest duzo projektów,ale tak jak napisalem-maszyn i ich czesci..Jeszcze jedna kwestia..Warto poczytac,dowiedziec sie ,jakie mozliwosci daje ukonczenie danego kierunku,by pozniej nie byc rozczarowanym..Pozdrawiam bractwo Sanitarne:)

  1. MiBM- to kierunek studiów mocno związany z budownictwem, lecz mało doceniany przez ustawodactwo. Takie spaecjalizacje jak inżynieria spawalnictwa na kierunku MiBM to własciwie 100% wiedzy koniecznej do budowania konstrukcji stalowych, a tego w budownictwie nie brakuje. Nie wyobrażam sobie realizacji jakiejkolwiek inwestycji mostowej bez nadzoru spawalniczego, bez inzyniera spawalnictwa. To chora sytuacja aby spawalnicy nie mogli ubiegać się o uprawnienia budowlane. Podobnie jest z innymi specjalizacjami na kierunku MiBM – techniki cieplne-chłodnictwo i klimatyzacje to nic innego jak obszerna wiedza z klimatyzacji , wentylacji , sposobów ich wykonywania i projektowania. Specjliści po MiBM z zakresu konstrukcja i eksploatacja maszyn i pojazdów to przy inżynierach transportu „bogowie transportu” ( nic nie ujmując inżynierom transportu), a przecież transportowcy mogą ubiegać się o uprawnienia. Ta sytuacja pokazuje , że brakuje silnego lobby mechaników.

 19. Witam,pracuje na budowie mostów i jestem cieślą z doświadczeniem 8-letnim.Bardzo chciałbym podwyższać swoje umiejetonsci i kwalifikacje wiec szukam rożnego rodzaju szkoleń, kursów i egzaminów na różnorakie uprawnienia budowlane,Jestem po szkole średniej.Czy mam jakieś szanse na uprawnienia?Bardzo proszę o info. Dziękuję i pozdrawiam.

  1. Niestety w obecnej sytuacji prawnej nie jest możliwe zdobycie jakichkolwiek uprawnień budowlanych posiadając jedynie średnie wykształcenie. Minimum to studia inżynierskie ( uprawnienia w ograniczonym zakresie)

 20. Uprawnienia budowlane-czy mam szanse i na jakie?
  Witam,pracuje na budowie mostów i jestem cieślą z doświadczeniem 8-letnim.Bardzo chciałbym podwyższać swoje umiejetonsci i kwalifikacje wiec szukam rożnego rodzaju szkoleń, kursów i egzaminów na różnorakie uprawnienia budowlane,Jestem po szkole średniej.Czy mam jakieś szanse na uprawnienia?Bardzo proszę o info. Dziękuję i pozdrawiam.

 21. Przemku,badz tak dobry i nie marnuj cennego czasu uczestnikow tego forum,swoimi powtarzającymi sie wpisami..Mało tego,ze zadajesz pytania na ktore masz odpowiedz w artykule powyzej,to jeszcze marnujesz cudzy czas..

 22. A ja mianowicie miałbym takie pytanie, czy opłaca się studiując już budownictwo zaczynać zaocznie AiU po to, by mieć nieograniczone uprawnienia projektowe? Jak w polskich realiach sprawdziłaby się ta kombinacja? Czy jest to może tylko bezcelowe marnowanie swojego czasu oraz pieniędzy?

 23. Grigori, jak masz taką możliwość to bierz drugi kierunek. Jest to marnowanie pieniędzy, ale w naszym kraju liczy się niestety tylko papier. Nie umiejętności i doświadczenie. Sprawdź dwie rzeczy. Czy są to studia zaoczne (raczej nie słyszałem o takich na AiU) i czy izba architektów po takiej uczelni wydaje książkę praktyk czyli pozwala na uzyskanie uprawnień. Najlepiej do nich zadzwoń.

 24. Witam,

  Ztego co wiem po studiach inż moge pobrac zeszyt praktyk. Uprawnienia ktore chce robic są bezograniczen.Studia mgr bede zaczynal w przyszlym roku.Czy musi byc ciaglosc nauki kiedy robie praktyke w obecym czasie?

 25. Witam,

  W POLSCE LICZY SIĘ TYLKO PAPIER – CZYLI ROBIĆ UPRAWNIENIA ZA WSZELKĄ CENĘ – POTEM TYLKO PIECZĄTKI STAWIAĆ ZA KASĘ…, TO SIE LICZY. Nikt nie patrzy na doświadczenie itd…
  wystarczy dobry sprzedawca usług i kasa płynie jak rzeka. Pozdrawiam
  An – biuro architektoniczne 12 lat na rynku…

 26. Nie musi być zachowana ciągłość nauki..Natomiast, musisz spełnić warunki praktyki i jak już je spełnisz,to dopiero jak uzyskasz tytuł mgr będziesz mógł zdawać na uprawnienia bez ograniczeń.
  PS.książkę praktyk możesz pobrać i rozpocząć praktykę, po ukończeniu 3 roku studiów,lub po ukończeniu studiów inżynierskich.Pozdrawiam

 27. Witam Mam pytanie czy Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie po studiach II stopnia na kierunku Inzynieria Srodowiska mozna sie starac o Pozwolenia Budowlane ?? Czy tylko po Politechnikach mozna o to sie starac?

 28. „Paranoja,
  ja po Budowie Maszyn, kierunku konstruktorskim, wieloletniej praktyce w eksploatacji, modernizacjach, inwestycjach i wykonawstwie nie mogę mieć uprawnień budowlanych tylko ludzie po inżynierii środowiska, studiach gdzie projektowanie czegokolwiek jest znikome.Znam to z autopsji bo przyjmowałem do pracy po takich studiach.”

  No to mnie rozbawiłeś. Projektowanie na IŚ jest znikome??? Zapraszam na Inżynierię na UR w Krakowie, to zobaczysz czy nie ma tam projektów. Każdy z nich ma 40-70 stron i w ciągu semestru jest ich kilka. Polecam najpierw dowiedzieć się gdzie, co i jak, a nie pleść głupoty na forach. Wszędzie jest dobrze gdzie nas nie ma.

 29. Ja jestem teraz po 1 stopniu na mechanice i budowie maszyn. Ludzie ja nie wiem o co wy się w ogóle kłócicie.
  Mamy system boloński w Polsce i każdy może podjąć studia 2 stopnia na innym kierunku. Ja idę na inżynierię środowiska i już wiem że będę musiał nadrabiać pewne zaległości ze studiów 1 stopnia. Mam na to 1,5 roku ale cóż chyba warto się przemęczyć aby uzyskać odpowiednie wykształcenie do specjalności budowlanej. Także życzę wytrwałej nauki, praktyki i zdobycia uprawnień. Pozdrawiam was przyjaciele inżynierowie.

 30. inzynierek możesz mi powiedzieć kto Ci powiedział, że będziesz się mógł ubiegać o uprawnienia budowlane nawet w ograniczonym zakresie. Bo z tego co Ja wiem to żeby ubiegać się o uprawnienia wykonawcze lub projektowe instalacji kanalizacyjnych,cieplnych itd. trzeba ukończyć zarówno studia zawodowe jak i magisterskie na inzynierii środowiska.

 31. Witam,
  jestem obecnie na IŚ i powoli zaczynam się interesować kwestią uprawnień, stąd moje pytanie – czy specjalność ma jakieś znaczenie? Obiło mi się o uszy, że uprawnienia instalacyjne b.o. można zdobyć tylko po ogrzewnictwie (OWiK) i wodociągach (WiK). To prawda, czy tylko bajanie braci studenckiej?

  Pozdrawiam.

 32. Do Luss..
  Ustawa nic nie wspomina o specjalności,natomiast określa kierunek studiów(Inżynieria Środowiska)jako odpowiedni.Twoi koledzy opowiadają bajki.Pozdrawiam.

 33. „ukończone studia magisterskie na kierunku: transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie, sterowanie ruchem, zabezpieczenie ruchu pociągów, automatyka i robotyka”. Co te kierunki mają wspólnego z uprawnieniami w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych?

 34. Charlie?
  A skąd masz takie informacje?
  Ja właśnie zmieniam na inżynierię środowiska. Dziekan nam zpowiedział że i tak nie będziemy mogli starać się o uprawnienia, w izbie powiedzieli że ich obchodzi niby tylko mgr (choć nie ukrywam że brzmi to dziwnie), znajomy projektant twierdzi że będziemy mogli się dalej starać…
  Po lekturze ustaw i rozporządzeń staje na tym że nic nie wiem 😛 zasadniczo wszędzie jest napisane że ma być mgr…

 35. Witam.Jestem na 4tym semestrze studiów kier. budownictwo. Czy po inżynierce mógłbym od razu zacząć odbywać praktyki i uzupełniać dzienniczek praktyk (do uprawnień) i w miedzy czasie studiować zaocznie magisterkę bo wtedy zajęło by to 1.5roku krócej (licząc praktyki=3lata magisterka=1.5roku) niż jak bym skończył magisterkę i dopiero zaczął praktyki na uprawnienia. Czy niestety tak się nie da i trzeba mieć SKOŃCZONEGO magistra? i czy te praktyki do uprawnień są płatne?

 36. @Kamil
  Już po ukończonym trzecim roku studiów inżynierskich możesz wziąć książkę praktyk i terminować na budowie, a dalej spokojnie ciągnąć mgra zaocznie… ale nie wiem czy wyjdzie Ci szybciej, ja tak zrobiłem i nikomu z mojego roku studiów uzupełniających się to nie udało, każdy miał minimum rok obsuwy (ja 2 lata, a to praca, delegacje, rodzina itp, samą pracę mgr pisałem będąc w delegacji w Holandii ) na zaocznych tracisz kontakt z obowiązkami akademickimi i o wiele ciężej się mobilizować do wszystkiego; ja do uprawnień będę podchodził dopiero teraz, a znajomi z dziennych inżynierskich mają je już od przeszło roku w wielu przypadkach. Ale rób jak uważasz, tak czy siak, jest taka opcja

 37. Uprawnienia budowlane w branży telekomunikacyjnej wymagają ukończenia nie tylko kierunku (elektronika i telekomunikacja lub elektrotechnika) ale też specjalności (telekomunikacja). W ten sposób skutecznie eliminuje się dostęp do tych uprawnień wszystkim, którzy mają wykształcenie pokrewne w stosunku do telekomunikacji, ale nie będących ściśle telekomunikacją

 38. Witam. Posiadam dyplom Politechniki Wrocławskiej. Kierunek: elektronika i telekomunikacja – specjalność telekomunikacja. Pracują w firmie, której jednym z końcowych zakresów działalności jest szeroko rozumiana teletechnika (głównie serwis infrastruktury, łącznie z centralami dla pewnego dużego zakładu produkcyjnego), od czasu do czasu realizujemy też różnorakie projekty inwestycyjne, związane z telekomunikacją. Niestety w firmie nie ma nikogo z uprawnieniami o specjalności telekomunikacyjnej. (W mieście ok. 70 tys. podobno 2 osoby takowe uprawnienia posiadają).

  Moje pytanie jest takie:
  Czy opiekunem praktyki, może być osoba, która nie jest zatrudniona w mojej firmie? Czyli, czy mógłbym wpisywać w dzienniku prace projektowe, pełnienie funkcji technicznej (praktyczna odpowiedzialność za całość projektu inwestycyjnego), wykonana dla firmy, w której pracuje, a ktoś z uprawnieniami mógłby mi to podbijać? Jak inaczej mógłbym wypełniać ten dziennik praktyk, skoro nawet kierownik czy inspektor nadzoru Działu Telekomunikacji w/w zakładu produkcyjnego, nie posiada owych uprawnień?

  I drugie pytanie hipotetyczne: czy w mojej sytuacji po dodatkowych studiach II stopnia kierunek: elektrotechnika, miałbym możliwość ubiegać się o uprawnienia budowlane o specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych? (W obecnej sytuacji to przydałoby mi się bardziej).

 39. ja od strony bardziej uczelnianej mam pytanie, kolega wyżej pisze, że zrobi inż na imirze a mgr na iś, jak to możliwe skoro to nie są kierunki pokrewne nawet, jestem studentem iś i mamy kilka przedmiotó budowlanych i chciałbym robić mgr podobnie na innym kierunku to jest budownictwie ale wszędzie tam przyjmują tylko po 1 stopniu na budownictwie i na żadnym innym kierunku, nie wiecie czy da się jakoś gdzieś to ominąć??

 40. Do Pukiego…
  Studia Magisterskie niestacjonarne z Budownictwa,możesz kontynuować na Politechnice Wrocławskiej,oraz Częstochowskiej.Pozdrawiam.

 41. od wielu lat pracuje w budowlance. Kieruję robotami lecz nie mam uprawnień budowlanych.
  Chciałbym takie uprawnienia zrobić. Posiadam tytuł mgr inż. Mechaniki.
  Jakie studia muszę podjąć aby starać się o uprawnienia ?
  a) inżynierskie budowlane (czyli wszystko od początku lecz na innym kierunku)
  b) magisterskie uzupełniające budowlane(ale czy uzyskam uprawnienia ?)

 42. Witam,
  Ja skończyłem Elektronikę oraz Automatykę i Robotykę – studia wyższe! Nie mogę uzyskać uprawnień budowlanych elektrycznych pełnych! Mogę się starać o uprawnienia ograniczone!! (!). Od 8 lat projektuję (również wykonując i uruchamiając) automatykę i instalacje bezpieczeństwa dla budynków kubaturowych – głównie projekty do realizacji na budowę. Płacę panom na emeryturze za podpisy, często nawet na projektach koncepcyjnych, przetargowych, wykonawczych i po wykonawczych!! Tego wymagają ode mnie Inspektorzy, Architekci czy Inwestor (różnie). Panowie podpisujący nie mają zielonego pojęcia co podpisują – po prostu nie znają się na automatyce czy instalacjach niskoprądowych (jak 95% osób z takimi uprawnieniami elektrycznymi czy telekomunikacyjnymi).

  Trzymam kciuki za wprowadzeniem zmian …

 43. Witam,
  Jestem absolwentem Wydziału Elektrycznego, specjalność: Elektrotechnika Przemysłowa i Komunalna Politechniki Wrocławskiej z tytułem Inżyniera.
  Studia ukończyłem 01-07-2005 r. Wniosek o książkę praktyki zawodowej został złożony 23-02-2006 r.

  Zchwilą wydania „książki” tj. 10-05-2006 została umieszcona w niej adnotacja „Wyrażam zgodę na dokaonanie wpisów w niniejszej książce od dnia 23 lutego 2006 r. t.j. od dnia złożenia wniosku”

  Bardzo proszę o informację czy mogę się starać o uprawnienia budowlane w nieograniczonym zakresie biorąc pod uwagę Rozporządzenie Ministra Transportu I Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r.

  Z góry dziękuję za odpowiedz.

 44. charlie:
  „inzynierek możesz mi powiedzieć kto Ci powiedział, że będziesz się mógł ubiegać o uprawnienia budowlane nawet w ograniczonym zakresie.

  Bo z tego co Ja wiem to żeby ubiegać się o uprawnienia wykonawcze lub projektowe instalacji kanalizacyjnych,cieplnych itd. trzeba ukończyć zarówno studia zawodowe jak i magisterskie na inzynierii środowiska.”

  Odp.:
  Ja zanim poszedłem na magisterkę to zrobiłem dokładne rozeznanie – i radzę innym zainteresowanym zarówno na wydziałach politechnik, w okręgowej izbie jak również w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa w Warszawie.
  Powiem Ci, że żadne przepisy w Polsce jasno nie precyzują że jest dokładnie tak jak mówisz tj. że musisz mieć studia I i II stopnia na tym samym kierunku.
  W tejże kwestii mamy jasno określone przepisy prawne:

  „Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych

  1. uprawnienia bez ograniczeń

  ukończone studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska, wiertnictwa, nafty i gazu w specjalności z zakresu inżynierii gazowniczej, inżynieria naftowa i gazownicza”

  Również istotą systemu bolońskiego, jako systemu prawnego obowiązującego w całej Unii Europejskiej jest możliwość kontynuacji studiów na innym kierunku studiów II stopnia w celu elastycznego dostosowania absolwentów do wymagań rynku pracy.

  Inną sprawą jest to, że w gestii wydziałów uczelni na których jest interesujący Cię kierunek jest wyznaczenie szczegółowych zasad rekrutacji na studia II stopnia dla absolwentów kierunków innych niż określony. Nierzadko przyjęcie takiego kandydata wiąże się z nadrabianiem różnic programowych ze
  studiów I stopnia (na ogół minimum 60% standardów kształcenia na kierunku)i im jest ich mniej tym lepiej.
  W ostatnim etapie, kiedy już jest się na studiach magisterskich bierze się zaświadczenie z dziekanatu wydziału, że jest się studentem kierunku na studiach II stopnia (odpowiednio 4 roku studiów wg starego systemu studiów jednolitych magisterskich) i idzie się z nim do okręgowej izby inżynierów budownictwa. Na jego podstawie w każdym mieście, w każdej okręgowej izbie dostaniesz książkę praktyk, która może być już wypełniana w czasie studiów (to zależy czy już pracujesz w branży budowlanej pod kierunkiem osoby mającej uprawnienia).
  Następny etap polega na tym ,że zazwyczaj jest tak że kończysz studia i idziesz do pracy na budowę i tam wypełniana jest Twoja książka praktyk przez 2 lata na budowie i przez 1 rok w biurze. Kiedy masz już te trzy lata idziesz z wypełnioną książką praktyk i z dyplomem magisterskim do izby.
  Kolejnym etapem jest weryfikacja Twojego wykształcenia i odbytej przez Ciebie praktyki przez izbę.
  Osób w izbie nie interesuje wg jakich kryteriów zostałeś przyjęty na studia magisterskie. Interesuje ich kwestia prawna tj. to czy ścieżka kształcenia jest zgodna z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania uprawnień ( tzn. czy w trakcie swoich studiów odbyłeś przedmioty specjalistyczne z zakresu uprawnień – niezależnie od tego czy były to studia inżynierskie czy magisterskie) a także to że uzyskałeś dyplom magisterski, zgodnie z obowiązującym (przytaczanym wyżej w cudzysłowiu) zapisem prawnym. Bierze się wówczas nierzadko suplementy do dyplomów ze studiów I i II stopnia. I nawet jeśli okazuje się że ktoś zaliczył minimum programowe na studiach magisterskich, wówczas jest to kwalifikowane.
  Ponieważ kwalifikowanie wykształcenia leży w gestii lokalnych izb mogą one wydawać decyzje pozytywne lub negatywne. Gdyby została wydana decyzja negatywna można odwołać się od niej do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, gdzie wszystko jest weryfikowane raz jeszcze w sposób obiektywny, nierzadko pozytywnie.

  Po pozytywnej weryfikacji wykształcenia przez izbę możesz przystąpić do państwowego egzaminu na uprawnienia budowlane przed komisją egzaminacyjną wytypowaną przez zarząd izby (nierzadko są to wykładowcy kierunku, projektanci branży i kierownicy robót z uprawnieniami i bogatym doświadczeniem) i jak go zdasz to masz uprawnienia. Skoro na uczelniach nikt nie robi ludziom problemów w dostępie do wiedzy, w tym aby uzupełniali braki programowe ze standardów kształcenia w trakcie studiów uzupełniających magisterskich to dlaczego miałoby komuś zależeć na tym w izbie. Egzamin ma potwierdzić, że jednak człowiek przystępujący do niego oprócz odpowiedniego dyplomu posiada również wymaganą wiedzę i jeśli ją posiada to nikomu nie zależy aby mu nie przyznać uprawnień.

  Taka jest cała prawda i niech nikt tutaj na forum nie mydli oczu, że z tego co wie jest inaczej. Jak ktoś nie wie, a zamierza iść na studia magisterskie niech zadzwoni do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Warszawie.

 45. mam takie pytanie:
  czy jeśli studiuję 2 kierunki mianowicie energetykę i budownictwo mogę uzyskać uprawnienia konstrukcyjno-budowlane i specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych? Po ukończeniu I stopnia z energetyki mam zamiar iść na II stopnia na elektrotechnikę aby uzyskać nieograniczone uprawnienia. Czy można mieć 2 nieograniczone uprawnienia jednocześnie?

 46. witam
  chcialbym sie dowiedziec czy mozna osiagnac jakies uprawnienia budowlane po technikum budownictwa jesli tak to jakie…..jak pobrac dzienniczek praktyk…jaki jest koszt itp…
  z gory dziekuje

 47. Ad. Krzysiek: Tak można (jeżeli ma sie odpowiednie wykształcenie można mieć nawet wszystkie specjalności i zakresy),
  Ad. Marek: obecnie technik nie może zdobyć żadnych uprawnień budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane

 48. Witam. Chciałem się dowiedzieć czy po ukończeniu studiów inżynierskich o kierunku mechatronika, mogę ubiegać się o uprawnienia budowlane z zakresu sieci i instalacji elektrycznych??

 49. Witam.

  Mam pytanie odnośnie uprawnień instalacyjnych. Kończę studia magisterskie inżynierii środowiska. Pracuje w firmie instalacyjnej. Szef ma uprawnienia ograniczone ( bez studiów, nadane przed rokiem 94 po szkole zawodowej i egazaminie mistrowskim ). Czy on może podbić książkę praktyk? Cały czas pracuję w tym zawodzie i wykonuje prace które mógłbym zapisać w książce. Wykonuje prace na małych budowach gdzie teoretycznie są kierownicy ale nie mają uprawnień instalacyjnych. Czy osoba nie zatrudniona w naszej firmie może sprawować nadzór nad praktyką?
  Pzdr

 50. Do inżynierów mechaników chcących uzyskać uprawnienia. Niestety trzeba skończyć drugie studia na kierunku odpowiednim. MiBM nie daje nic. Już to przerabiałem. W przypadku kierunku „budownictwo” należy studia rozpocząć od początku – czyli od studiów inżynierskich. Zbyt duże różnice programowe. Można przepisać kilka przedmiotów (np. matematyka, geometria wykreślna, wytrzymałość materiałów, ale też nie w całości). Nie przepiszą nawet konstrukcji metalowych czy zajęć z AutoCADa. Także studia inżynierskie 9 semestrów + magisterskie 5 semestrów (w trybie wieczorowym lub zaocznym dla pracujących). 9 x 3300 zł + 5 x 3800 zł = ok. 50,000 zł (na PW). Czy to się opłaca przy upadającej branży budowlanej? Oczywiście praktyka zawodowa do uprawnień konieczna, ale dopiero po zaliczeniu bez żadnych warunków trzeciego roku studiów. Udało mi się ukończyć inżynierskie budowlane. Z moim wykształceniem komisja kwalifikacyjna zakwalifikowała mnie do zdawania egzaminu na uprawnienia w ograniczonym zakresie, które praktycznie nic nie dają.

  Swoją drogą dlaczego osoba wykonująca okresowe badania techniczne samochodu nie powinna legitymować się wykształceniem wyższym magisterskim (mechanicznym) oraz odpowiednimi uprawnieniami? Inżynierowie (bez tytułu magistra) po MiBM mogliby wykonywać naprawy skuterów do pojemności silnika 50 cm3. Przecież tu chodzi o bezpieczeństwo. Pan Franek naprawiający auta w warsztacie nie jest świadomy tego, co robi. Nie wie z jakim momentem dokręcać śruby, nie wie nawet co to jest moment…

 51. Potem w Polsce mamy uprawnionych zamiast fachowców,sypią się drogi,mosty,lotniska,jak człowiek po roku klikania i parzenia kawy w biurze może nauczyć się budowy.

 52. Witam serdecznie czy po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera i potwierdzonej praktyce zawodowej w branży instalacji kanalizacyjnych mam jakiekolwiek szanse ubiegać się o uprawnienia w „Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych”, proszę o rzeczową odpowiedź i ewentualną propozycję jak można obejść to rozporządzenie gdyż wymagany jest kierunek inżynieria środowiska.
  pozdrawiam

 53. Witam czy po Elektrotechnice Przemysłowej mogę się ubiegać o uprawnienia „Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych”

 54. Drodzy Państwo, czy ktoś z Was spotkał się może z Wydziałem Elektrotechniki na którejkolwiek z uczelni technicznej w kraju, na którym można ukończyć niestacjonarne stucja drugiego stopnia w specjalności Telekomunikacja?

  Z góry dziękuję za odpowiedź !!

 55. Witam. Jestem teraz na 4 roku budownictwa (tryb stacjonarny) i chciałabym po obronie inżyniera zacząc studia magisterskie równiez na budownictwie ale w trybie zaocznym i w zwiazku z tym mam pytanie czy tryb studiów ma jakis wpływ na zdobywanie uprawnien budowlanych czy jedynie kierunek? Słyszałam ze po zaocznych mozna sie ubiegac jedynie o ograniczone uprawnienia, czy to prawda?

 56. Witam wszystkich. Mam pytanie, odnośnie uprawnień. Ukończyłem kierunek Energetyka 1st i teraz zacząłem Elektrotechnikę 2st zaocznie jak mogę uzyskać uprawnienia budowlane. Ile kosztuje założenie książki, na czym polega odbycie praktyki na jakich zasadach czy to jest płatne? jakie mogę uzyskać dokładnie uprawnienia.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

 57. Witam. Ja chciałabym się dowiedzieć co z absolwentami kierunku Inżynieria i gospodarka wodna. Czy po tym kierunku można uzyskać uprawnienia?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.

 58. Witam serdecznie. Mam następujące pytania:
  Tytułem wstępu – studiuję obecnie Inżynierię Środowiska, lada chwila kończę drugi rok inżynierki. Przyszłościowo ze wszystkich sił będę kończył magistra, ponieważ interesuje mnie uzyskanie uprawnień budowlanych w zakresie nieograniczonym no i tu zaczynają się pytania:
  1)Kiedy mogę wyciągnąć książkę praktyk? Czy jest taka możliwość abym jeszcze robiąc inżynierkę odbywać praktyki dal całego cyklu studiów, czyli dla magistra (zakres nieograniczony)?
  2)Jak to jest z tym projektowaniem i nadzorem/wykonawstwem. Nie ukrywam że interesuje mnie jedno i drugie, a więc muszę odbywać praktyki x2? Jedno u osoby z uprawnieniami projektowymi (biuro projektowe), a drugie z dozorem (budowa)?
  Bo wątpię aby odklepanie jednego dawało obupólne korzyści.
  3)Jeżeli interesują mnie obydwie sprawy to zdaję jakiś szerszy egzamin na samym końcu?

  Z góry dzięki za odpowiedzi obeznanych kolegów po fachu.

 59. Witam serdecznie.
  Chciałem zapytać czy po ukończeniu studiów na kierunku ( studia inżynierskie) Zarządzanie i inżynieria produkcji a specjalność to inżynier budownictwa . Można uzyskać częściowe uprawnienia budowlane tzn. ograniczone?

 60. Witam, mam całkiem ciekawe pytanie odnośnie uprawnień: „Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.”
  Zastanawiam się jak interpretować zapis odnośnie wymienionych wyżej uprawnień. Czy OBECNIE jest to kilka różnych uprawnień. Czy nazwę zawartą w cudzysłowie należy traktować jako łącznie jedno uprawnienie do wszystkiego?

 61. Witam. chciałbym się zapytać czy po kierunku gospodarka przestrzenna na politechnice krakowskiej jest możliwość uzyskania uprawnienń budowlanych ?

 62. Witam. Mam pytanie odnośnie uprawnieni budowlanych. Ukończyłem studia na Uniwersytecie Przyrodniczym, kierunek: Technika Rolnicza i Leśna, specjalność: Odnawialne Źródła Energii ( tytuł inżyniera). Obecnie robię studia magisterskie na politechnice kierunek: Inżynieria Środowiska, specjalność: Inżynieria Energii Odnawialnej. Chciał bym uzyskać uprawnienia: Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Czy po ukończeniu obecnych studiów będę miał taką możliwość ? Rozważam także rozpoczęcie drugiego kierunku studiów magisterskich, kierunek: Elektrotechnika, specjalność: Odnawialne Źródła Energii. Czy po ukończeniu drugiej magisterki będę mógł się starać o uprawnienia?

 63. Witam. Ukończyłem kierunek gazownictwo ziemne na wydziale wiertnictwa nafty i gazu i chciałbym zrobić uprawnienia w zakresie instalacji. Kierunkiem wymaganym do tego jest inżynieria gazownicza a nie gazownictwo. Zatem czy ja też mogę zrobić uprawnienia? Inżynieria gazownicza jest kierunkiem pokrewnym, program studiów jest praktycznie identyczny, miałem również zajęcia z budownictwa i geodezji. Jeszcze kilka lat temu to gazownictwo mogło robić uprawnienia ale po wniosku dziekana zmienili to na inż. gaz. Podobno gdzieś w prawie jest zapis że kierunki pokrewne tez mogą robić uprawnienia ale nie mogę znaleźć tego zapisu.

 64. Witam,
  Kończąc studia na kierunku energetyka (I i II stopień) możliwe jest uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie, w związku z tym moje pytanie jest następujące: Czy kończąc dodatkowo studia II stopnia na kierunku elektrotechnika będzie możliwe uzyskanie tych uprawnień bez ograniczeń? A jeśli nie to w jaki inny sposób jest to możliwe?

 65. Witam.
  Czy po uzyskaniu tytułu mgr. inżyniera Inżynierii Środowiska, a następnie inżyniera kierunku Budownictwo, mogę zabiegać o uprawnienia infrastrukturalne kolejowe w nieograniczonym zakresie? Oczywiście po odbyciu odpowiednich praktyk.

 66. Witam.
  Czy po skończeniu Elektroniki na I stopniu i Elektrotechniki na II stopniu (brak inż z elektrotechniki) można ubiegać się o uprawnienia do specjalności instalacji w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych?? Dzisiaj usłyszałem opinię że mogą być z tym kłopoty.

  1. Tak mogą być problemy gdyż aktualnie niektóre izby wymagają by kierunek I i II stopnia były zgodne, choć aktualnie nie ma to oparcia w przepisach.
   Natomiast w nowych projektach rozporządzeń ( które są dopiero na etapie przygotowania) jest już zapis, iż:

   Wymóg ukończenia studiów na kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych uznaje się za spełniony w przypadku tożsamości kierunku studiów pierwszego stopnia i drugiego stopnia.

   Planowane przepisy precyzują także co to znaczy odpowiednie wykształcenie: Wykształcenie do uprawnień
   więc może Pan jeszcze sprawdzić czy przedmioty z elektroniki zgadzają się przynajmniej w 50% ( lub 30% dla uprawnień ograniczonych) z tymi na kierunku odpowiednim.

   Jest jeszcze opcja uzupełniania różnic programowych , ale o to już trzeba pytać na konkretnej uczelni i w PIIB.

   1. Witam
    Poruszył Pan bardzo istotny problem.
    Sam się zastanawiam się nad zrobieniem studiów II stopnia na kierunku elektrotechnika (mimo że jestem mgr inż. budownictwa) co najmniej jedna z politechnik daje taką możliwość.
    Czytając wprost prawo budowlane jest wg mnie jasno napisane, że należy ukończyć studia stopnia II czyli wystarczy ukończyć magisterkę. Izba ma interpretację, że należy uzyskać tytuł magister inżynier (nie wszystkie uczelnie to wpisują na dyplom). Niestety to stanowisko zostało poparte nieprawomocnym (na razie) wyrokiem WSA w Warszawie (sygnatura VI SA/Wa 1658/16 – Wyrok WSA w Warszawie)
    Polecam wszystkim zanim zaczną drugi kierunek na innym kierunku niż inżynierka aby sprawdziły sobie interpretacje danej okręgowej izby oraz sprawdziły jakim tytułem kończy się magisterka.

    Jeżeli chodzi o zgodność to nie wiem skąd ma Pan te informacje bo tutaj https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12302354 jest projekt ustawy o zawodzie inżyniera i zapis o wykształceniu pozostaje bez zmian.
    Pozdrawiam
    PS

   2. Sytuacja w uprawnieniach jest zmienna i dynamiczna 😉 dopiero co ukazały się projekty przygotowane przez PIIB: https://uprawnieniabudowlane.pl/planowane-zmiany-w-uprawnieniach-budowlanych-2017-rok/
    z których między innymi wynikają informacje o zgodności wykształcenia, a już pojawiają się nowe ( o których Pan wspomniał).
    Teraz to PIIB ma decydować czy wykształcenie kandydata jest właściwe danym uprawnieniom.. nie wiemy jednak jak to będzie wyglądało w praktyce: https://uprawnieniabudowlane.pl/planowane-zmiany-w-uzyskiwaniu-uprawnien-budowlanych-jesien-2017/

 67. witam. Czy po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku budownictwo specjalność budownictwo ogóle studia stacjonarne a następnie ukończeniu studiów Ii stopnia na kierunku budownictwo specjalność technologia i organizacja budownictwa studia niestacjonarne mozna starać sie o uprawnienia w specjalnosci konstrukcyjno budowlanej do projektowania bez ograniczeń ? I do kierowania robotami bez ograniczeń w spec konstr – bud ?

 68. Witam,
  Pracuję w firmie zajmującą się renowacją zabytków-głównie zabytkowe elewacje kamienic. W przetargach publicznych w 9/10 przypadków wymagany jest „kierownik z uprawnieniami” bez podania czy mają być „z” cz „bez ograniczeń”. Mam pytanie czy posiadając uprawnienia konstrukcyjno-budowlane z ograniczeniami mogę nadzorować remont takiej elewacji. Przeważnie budynki mają powyżej 12m wysokości oraz większą kubaturę niż 1000m3 ,ale praktycznie nie występują tam roboty konstrukcyjne. Sporadycznie zdarzy się wymiana nadproża czy wzmocnienie konstrukcji balkonu.
  Pozdrawiam,
  Łukasz

  1. Wymagania określone w przetargu to jedna sprawa, natomiast ważniejsze są wymagania określone w ustawie Prawo Budowlane oraz rozporządzeniach wykonawczych, a wg. nich uprawnienia budowlane kb ograniczone umożliwiają jedynie nadzorowanie obiektów o określonych parametrach maksymalnych, na terenie zagrodowym … czyli chlew, stodoła itp. Aktualnie więc takie uprawnienia są nic nie warte.

 69. Witam ,
  Ukończyłem studia I stopnia na kierunku budownictwo otrzymując stopień inżyniera. Otrzymałem prace na stanowisku asystenta projektanta instalacji światłowodowych. Czy dobrze rozumiem, że pracując na wymienionym stanowisku przez wymagany czas nie będę mógł się ubiegać o żadne uprawnienia budowlane ?

 70. Mam tytuł mgr inż. na kierunku inżynieria środowiska. Chciałabym pójść na studia mgr na kierunku architektura i urbanistyka. Taka opcja jest na Politechnice Wrocławskiej.
  Proszę o informację czy po samym magistrze na kierunku architektura i urbanistyka mam w ogóle szanse by IARP pozwolił mi zdawać uprawnienia architektoniczne?
  Zgodnie z prawem budowlanym wystarczy odpowiednio długa praktyka i tytuł magistra na danej specjalności, ale czytałam, że został wydany jakiś wyrok sądowy i IARP wymaga 5-letnich studiów (inż. + mgr) i sama nie wiem co mam myśleć?
  Pozdrawiam

  1. Zgadza się obecna interpretacja idzie w kierunku by kierunek studiów I i II stopnia był tożsamy ( lub należy na II stopniu uzupełnić różnice programowe)

 71. Witam,
  Aktualnie jestem na studiach niestacjonarnych na kierunku budownictwo ( st. 1 ), 2 rok .
  Jakiej pracy mogę się spodziewać po ukończonych wyłącznie studiach inżynierskich ?
  Czy bez zrobienia studiów magisterskich jest jakaś szansa na dobrą pracę np. w biurze projektowym ?
  Może ktoś jest w takiej sytuacji i może coś powiedzieć na ten temat.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *