Na podstawie informacji uzyskanych z Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, Okręgowych Komisji Kwalifikacyjnych oraz informacji od osób ubiegających się o uprawnienia informujemy o nowym podejściu do rozliczania czasu pracy podczas odbywania praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych.

 

 

 1. Według najnowszej interpretacji okres praktyki zawodowej ( niezależnie od rodzaju umowy z pracodawcą ) rozliczany jest w tygodniach pracy.
 2. Na tydzień składa się 5 dni pracy, niekoniecznie od poniedziałku do piątku. ( to już zależy od umowy z pracodawcą oraz obowiązującego systemu pracy )
 3. Na 1 rok praktyki zawodowej składa się 52 tygodnie pracy.
 4. Długich przerw świątecznych oraz okresów urlopów nie zalicza się do okresu praktyki. W praktyce więc jeżeli w danym tygodniu ( od poniedziałku do niedzieli) wypada więcej niż 2 dni wolne od pracy to taki tydzień nie zostaje zaliczony do praktyki.
 5. Nie ma znaczenia liczba przepracowanych godzin w danym dniu pracy. Tak więc niezależnie od tego czy kandydat pracował 1 godzinę czy 10 , i tak zostanie to potraktowane jaki 1 dzień pracy.
 6. Praktykę zawodową można odbywać na podstawie dowolnej umowy cywilno-prawnej. Powyższe zasady obowiązują dla każdego rodzaju takiej umowy.
 7. Ostateczna decyzja w zakresie uznania udokumentowanej praktyki zawodowej za odpowiednią należy do kompetencji okręgowej komisji kwalifikacyjnej właściwej miejscowo izby inżynierów budownictwa.

Podsumowanie i wnioski

Dla kandydatów pracujących na etacie nowe zasady zmieniają niewiele. Mogą jedynie nieznacznie wpłynąć na wydłużenie okresu praktyki o „stracone tygodnie” z więcej niż 2 dniami wolnymi.

Dla pracujących na umowach zlecenie i o dzieło , którzy dotychczas rozliczani byli godzinowo ( w szczególności dla osób pracujących mniej niż 8 godzin dziennie) może do w istotny sposób wpłynąć na skrócenie okresu praktyki, gdyż nawet 1 godzina dziennie będzie liczona jako 1 dzień pracy.

Uwaga! W przypadku odbywania praktyki w wymiarze poniżej 8 h/dzień w 2019 roku i później zalecamy przed złożeniem dokumentów kwalifikacyjnych weryfikację sposobu naliczania godzin w konkretnej Izbie. Podejściem bezpiecznym jest przyjmowanie 8 godzin dziennie do obliczeń, a jeżeli jest krócej to okres praktyki ulegnie proporcjonalnemu wydłużeniu.

Dodatkowo należy wspomnieć, iż nie będzie już możliwe odbywanie jednocześnie praktyki dla 2 specjalności uprawnień. Dotychczas możliwy był w ciągu dnia: etat 8 godzin + 4 godziny na umowie zleceniu, o dzieło ( godzinowo). Przy rozliczaniu w dniach pracy trzeba będzie się zdecydować na praktykę jedynie dla 1 specjalności uprawnień.

 

 

340 KOMENTARZE

 1. Witam,
  przez pół roku byłam zatrudniona w biurze projektowym na umowę zlecenie (branża sanitarna). W umownie nie mam wykazanego czasu pracy. W związku z tym, że wtedy jeszcze studiowałam ciężko byłoby to określić, bo pracowałam czasem 3 dni w tygodniu, czasem cały tydzień, raz 8h, a raz 4h. Zobowiązana byłam prowadzić harmonogram z obecnościami i ilością godzin przepracowanych danego dnia. Tutaj moje pytanie czy nie będzie problemu z zaliczeniem praktyki w takiej formie? (czy w razie wątpliwości izby mogę dołączyć harmonogram podpisany przez pracodawcę?) Tylko mam wątpliwości jak powinnam uzupełnić zestawienie. Jeśli w ciągu miesiąca przepracowałam 120h, (licząc 8h dziennie daje to 15 dni) czy mam po prostu wpisać 3 tygodnie? Będę wdzięczna za pomoc.

  • Najbezpieczniej będzie przeliczyć liczbę godzin na dni dzieląc przez 8h i tak wpisać do zestawienia.

 2. Witam,
  jak już zdążyłam wyczytać osoba, która ma wykształcenie technika budowlanego z ‚dawnych’ czasów nie może być Kierownikiem Praktyk. W moim przypadku Kierownikiem Robót Sanitarnych na budowie na której pracuję jest osoba z uprawnieniami z 1945 r. Czy w takim przypadku jest możliwość aby moim opiekunek był Inspektor Robót Sanitarnych? Wstępnie pan Inspektor się zgodził podpisać mi praktykę jednak zastanawiam się czy to będzie zaakceptowane przez Komisję. Nie mam wątpliwości co do właściwego zakresu obowiązków jakie pełnię na budowie, ale niestety nie wiem jak sobie poradzić z tym kto może mi podpisać praktykę. Czy to może być osoba taka jak inspektor, lub ktoś z poza firmy, budowy?

  Druga wątpliwość to praktyka w biurze projektowym. Już ponad rok temu uzupełniłam zestawienie praktyki. Wydawało mi się że więcej pracy i zaangażowania z mojej strony było w projektach wykonawczych – takie też wpisywałam sobie do zestawienia, bo stwierdziłam że w projektach budowlanych samego projektowania było niewiele, więcej założeń itd (pracowałam głównie przy projektach instalacji wod-kan w budownictwie mieszkaniowym). Spotkałam się na którymś z forów, że większą wagę mają projekty budowlane, a wykonawcze mogą być nie uznane przez komisję. Czy ktoś może to potwierdzić lub obalić?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 3. Witam,
  pracuje na stanowisku asystenta projektanta w firmie z branży elektrycznej przy projektach instalacji elektrycznych oraz telekomunikacyjnych.
  Ukończyłem studia I stopnia na kierunku elektrotechnika, obecnie kontynuuje studia na tym kierunku w formie zaocznej. W wymaganiach odnośnie wykształcenia wyczytałem że po tym kierunku studiów mogę ubiegać się o uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych a także w zakresie specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
  Jak w takim wypadku rozliczać czas praktyki zawodowej?

 4. Witam, mam pytanie założyłam własną firmę projektową bez uzyskania uprawnień, teraz chce się za to wziąć rok praktyki w projektach mam spokojnie bo pracowałam 2 lata na umowie zlecenie jako asystent projektanta po studiach, jak mam teraz zrobić praktyki na budowie ? najlepiej by było pomiędzy mną jako firmą zrobić umowę zlecenie z biurem zajmującym się wykonawstwem ? jak jest wtedy rozliczany czas praktyki ?

  • Rozliczanie praktyki odbywa się w takim przypadku tak samo jak przy etacie. Wpisuje się faktyczny okres praktyki i nie ma zasadniczych różnic ze względu na rodzaj umowy.

 5. Witam,
  Moja sytuacja wygląda następująco:
  Po uzyskaniu tytułu inżyniera poszedłem pracować jako asystent projektanta od maja 2016 w pazdzierniku 2016 udałem się na studia magisterskie które ukończyłem w marcu 2018 ( przez cały czas pracując do dnia dzisiejszego tj. Wrzesień 2018). Zamierzam zrobić uprawnienia do projektowania i kierowania robotami bez ograniczen w specjalności sieci, instalacje wod-kan… itd.) Czy mam już wymaganą praktykę projektową ? Czy rok do praktyki projektowej liczy się dopiero po uzyskaniu tytułu magistra ?

  • Praktykę zalicza się po ukończeniu 3 roku studiów lub uzyskania tytułu inżyniera, tak więc temat praktyki projektowej może być już załatwiony.

 6. Witam,
  Jestem zatrudniony w firmie na stanowisku asystenta projektanta, ale często jako podwykonawca dostarczamy i montujemy różne urządzenia na OŚ. Wówczas na takich realizacjach sprawuję funkcję inżyniera budowy, chociaż w umowie o pracę nie mam takiego zapisu. Czy jeśli wpiszę taką praktykę do zestawienia to czy zostanie ona zaakceptowana, jeśli w umowie o prace nie widnieje „inżynier budowy”.

  • Jeżeli mówimy o praktyce wykonawczej to preferowane stanowisko to inżynier budowy ( ew. majster budowy ). W przypadku innych prawdopodobnie będzie konieczność składania dodatkowych wyjaśnień/ przesłuchania kierownika praktyki itp.
   Poza tym sam montaż urządzeń wydaje się dosyć małym zakresem dla praktyki zawodowej.

 7. Witam,
  Mam pytanie odnośnie punktu 4:
  „Długich przerw świątecznych oraz okresów urlopów nie zalicza się do okresu praktyki. W praktyce więc jeżeli w danym tygodniu ( od poniedziałku do niedzieli) wypada więcej niż 2 dni wolne od pracy to taki tydzień nie zostaje zaliczony do praktyki.”

  Czyli jeśli przykładowo 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy to tego tygodnia już nie zaliczamy do praktyki? (bo razem z sobotą i niedzielą będzie to już 3 dzień wolny w tym tygodniu)
  Czy zapis dotyczy raczej tygodnia roboczego (5 dni pracy), w którym mogą być jeszcze 2 dni wolne? Wtedy 15 sierpnia byłby 1 dniem wolnym w tygodniu, a więc w przypadku pracy w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek tydzień ten byłby zaliczony?

  • Dla porządku najlepiej rozliczać od poniedziałku do niedzieli.
   Jeżeli ktoś pracuje w sobotę to nadal jest 5 dni i tydzień można zaliczyć, w pozostałym przypadku bezpieczniej jest go nie zaliczać.
   Warto mieć dodatkowo 2-3 miesiące zapasu na wszelki wypadek wtedy rozważania czy zaliczyć taki tydzień czy nie mają mniejszy sens 😉
   Proszę pamiętać, iż powyższe uwagi zawarte we wpisie są jedynie nieoficjalnymi informacjami uzyskanymi z izby i od użytkowników.

 8. Cały czas mnie nurtuje jedna rzecz, może po łebkach czytam prawo budowlane i rozporządzenie o samodzielnych funkcjach w budownictwie… ale skąd się wzięło to przeliczanie w izbach „lat” praktyki na tygodnie ?! To jest gdzieś uregulowane ?
  Prawo budowlane mówi np. : „odbycia półtorarocznej praktyki na budowie”
  Nie ma nic o tygodniach, dniach czy godzinach…
  Łatwiejszym przykładem są uprawnienia robione przez inżyniera, jeśli pierwsza praktykę rozpoczyna 1 stycznia 2018 to jego praktyka kończy się 1 stycznia 2021 ( bo inżynier musi zrobić 3 lata).
  Nie widzę nawet żadnego pola do interpretowania tego inaczej i przeliczania na tygodnie ( chyba że jest gdzieś to, a na szybko nie znalazłem )
  Jeżeli mam rację, że nie ma takiej regulacji to jest to jakaś hipokryzja… zdając egzamin na uprawnienia zdaję także z Prawa Budowlanego… jak rozumiem pytanie o okres praktyki nigdy nie padnie ? bo gdyby padło to prawidłowa odpowiedź to:
  1) półtora roku
  2) półtora roku ale w moim przypadku jednak + 4 tygodnie bo był długi weekend i święta
  3) pięć lat bo szanowna komisja odjęła mi okres L4
  ?!
  sprostujcie mnie…

  • Okres jest podany w ustawie natomiast rozliczenie i kwalifikacja leży już w gestii KK okręgowych izb.
   Nie ma większego sensu rozwodzić się nad tym tematem gdyż tak samo jest od kilkunastu lat. Najbezpieczniej jest nie liczyć dłuższych przerw i dodatkowo mieć zapas czasowy kilku miesięcy. W perspektywie zdobycia uprawnień to ma małe znaczenie, a i tak wymagany okres praktyki jest obiektywnie rzecz biorąc bardzo krótki.

   • no tak „…nie ma większego sensu…” …. ehhhh
    stara życiowa prawda w naszym kraju, że rację ma ten co trzyma długopis, a interpretować można każde prawo w zależności od potrzeb…
    nie rozwodząc się zatem nad tematem napiszę tylko, że
    1) na uprawnienia zdaje się, z Prawa budowlanego a tam jest napisane „odbycia półtorarocznej praktyki na budowie” – jak WÓŁ
    2) jesteśmy inżynierami i mamy obowiązek myśleć po inżyniersku… więc jaka jednostka wskazana jest przy rozliczeniu praktyki – ROK

    tak się musiałem uzewnętrznić… 🙂
    Pewnie jak większość nie będę się z takim podejściem wychylał przy robieniu pierwszych uprawnień 🙂 , ale zamierzam w przyszłości zrobić jeszcze jedne na których zależy mi trochę mniej więc chyba się pokuszę wtedy o próbę przetarcia szlaku w tym temacie

    • Popieram twoje zdanie. Z przeliczaniem praktyki zawodowej to jest jakaś paranoja. Co izba to inne zwyczaje.
     A jak na przykład mają mieć zaliczoną praktykę osoby które pracują w firmie „A” na umowię o pracę, ale po godzinach robią fuchy dla np. projektanta mając już uprawnienia wykonawce.
     Jak wtedy podejść do uprawnień projektowych ? Jak długi musi być okres praktyki? itp.

 9. W trakcie pracy w biurze pracuje jednocześnie przy kilku projektach. W jaki sposób powinnem to wypisać w oświadczeniu? Czy w rubryce czas praktyki powinnam wpisać w obu projektach te same daty a w ilości tygodni podzielić czas?

 10. Witam. Mam pytanie. Część praktyki realizowałem na umowie zlecenie, a część na o umowę o pracę – w tej samej firmie wykonawczej. Na umowie zlecenie nie mam podanego stanowiska, jedynie ogólnie opisany zakres obowiązków nie wskazujący jednoznacznie na pracę na budowie (wykonywanie powierzonych zadań itp). W umowie o pracę mam już normalnie wpisane stanowisko inżynier budowy. Na jednym zestawieniu praktyk z jednej budowy mam podpisane oba okresy (jednocześnie) przez kierownika (z wyszczególnieniem kiedy była umowa zlecenie, a od kiedy o pracę). Czy cała praktyka będzie zaliczona?

  • Ciężko to stwierdzić na podstawie tego opisu. Być może będzie konieczność złożenia dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów.

 11. Witam,
  Co w przypadku gdy na umowie o pracę widnieje jedynie stanowisko „inżynier” bez dopisku „budowy” czy stanowi to jakiś problem w zaliczeniu praktyki?

  • Raczej nie powinno to stanowić problemu, o ile oczywiście zakres realnych obowiązków jest odpowiedni.

 12. Posiadam uprawnienia budowlane kolejowe. Teraz planuje starać się o uprawnienia konstrukcyjon-budowlane. Pytanie czy jeśli teraz złożę nowy wniosek do Izby (kolejne 1,5 roku praktyki) w zakresie konstrukcji gdzie 3 miesiące praktyki KB były realizowane równolegle do drogowej i mam na to odpowiednie oświadczenia kierownika praktyki KB to Izba uzna taką praktykę? Czy oni weryfikują czy te okresy są zbieżne?

 13. Witam,

  Mam pytanie odnośnie zaliczenia praktyk zawodowych, czy zostanie zaliczona praktyka projektowa na uprawnienia w specjalności elektrycznej po skończeniu I stopnia i uzyskaniu tytuły inżyniera na kierunku Energetyka?

 14. Równolegle posiadam 2 umowy zlecenie w oddzielnych firmach – jedna projektowa, druga wykonawcza. W firmie projektowej mam odbyty roczny staż, jednak dalej chcę tam pracować na umowie zlecenie. W firmie wykonawczej pracuję od miesiąca. Pracuję codziennie, w różnym wymiarze godzin, w zależności od zapotrzebowania (także soboty), dzieląc czas pomiędzy projekty i wykonawstwo. Czy w przypadku pracy w takim systemie roczna praktyka wykonawcza będzie zaliczona?

  • Istnieje duża szansa na zaliczenie takiej praktyki, natomiast bezpieczniej będzie uwzględnić realny czas pracy wyłącznie na budowie. Tak więc taka praktyka może nie trwać rok tylko przykładowo 1,5 roku w zależności od czasu w którym realnie będziesz pracował na budowie.
   Wpisanie 1 roku przy dwóch równoległych etatach będzie dosyć podejrzane dla komisji.

 15. Witam. Przez ponad rok pracowałem na stanowisku inżynier budowy, teraz zmieniłem pracę i jestem zatrudniony na stanowisku specjalista ds. inwestycji w dużej korporacji w dziale inwestycyjnym. Moja praca polega na prowadzeniu nadzoru nad projektami rozbudowy nowych filii firmy. Budowy są prowadzone na pozwoleniu na budowę, do moich obowiązków należą nadzór nad podwykonawcami, odbiory, zamówienia, koordynacja prac w zasadzie te same obowiązki co wcześniej na stanowisku inżeniera budowy z tymże, że teraz mam także wpływ na finanse i kontraktowanie, nade mną na takiej budowie jest starszy specjalista ds. inwestycji, który posiada uprawnienia budowlane i pełni funkcję techniczną kierownika budowy na tym obiekcie. Mam pytanie czy w PIIB nie będzie stanowiło problemu, że moje stanowisko nie brzmi „inżynier budowy” , jeśli wykonuje obowiązki tożsame z tym stanowiskiem i mam oświadczenie kierownika robót o odbytej praktyce zawodowej na budowie z pozwoleniem na budowę? Pozdrawiam

  • Akceptowane nazwy stanowisk to inżynier budowy ( ew. majster budowy ) dla uprawnień wykonawczych. Wszelkie inne mogą oznaczać konieczność składania dodatkowych wyjaśnień oraz komplikacje na etapie weryfikacji.

 16. Witam,
  1.czy komisje kwalifikacyjne żądają przedłożenia umowy zlecenia/o działo, list obecności etc. celem weryfikacji czasu odbytej praktyki, czy jedynie opierają się o oświadczenie kierownika budowy o odbytej praktyce?
  2.czy wolontariat może być zaliczany do praktyki zawodowej?

  • Tak, niektóre komisje wymagają przedłożenia umowy na podstawie, której praktyka została odbyta. Wolontariat jest akceptowany ale tutaj także jest dowolność w komisjach. Tak więc w niektórych nie będzie problemów, natomiast gdzie indziej mogą być.
   Najlepiej zadzwonić do swojej okręgowej izby i rozwiać wątpliwości bezpośrednio.

 17. Witam,
  czy osoba z tytułem technika budownictwa posiadająca uprawnienia budowlane może potwierdzać praktykę zawodową?

  • Teoretycznie jest szansa by potwierdził praktykę do uprawnień ograniczonych, natomiast w praktyce:
   1/ jeżeli dotyczy to techników ze „starymi” uprawnieniami to PIIB nie akceptuje
   2/ IARP w ogóle nie akceptuje takiej praktyki
   tak więc najlepiej zadać pytanie w swojej okręgowej izbie przed rozpoczęciem takiej praktyki.

 18. Witam,
  mam pytanie dotyczące umów. Obecnie pracuje w korporacji na stanowisku Asystenta Projektanta ale faktycznie pełnie funkcje asystenta Inżyniera Rezydenta w Biurze Inżyniera Kontraktu i mam te czynności wypunktowane w umowie (jak pełnienie nadzoru nad Wykonawcą, wsparcie Inżyniera Kontraktu w okresie realizacji robót oraz okresem zgłaszania wad). Czy mogę sobie to wpisać do zestawienia praktyk? Jeśli tak to na jakiej zasadzie, bo teoretycznie nazwa stanowiska rozbiega mi się z wykonywanymi czynnościami i czy powinno to zaliczać się do części wykonawczej zgodnie z paragrafem 3, ust 4, punkt 1 Rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie?
  Drugie pytanie, czy na chwilę obecną mogę jednocześnie pracować na pełen etat w jednej firmie, a na budowie dodatkowo na pół etatu w ramach ubiegania się o te same uprawnienia?

  • Wymienione czynności nie bardzo nadają się do praktyki zawodowej w wykonawstwie do uprawnień KB gdyż bardziej opisują czynności inspektora nadzoru niż faktyczna praca na budowie.

 19. Witam. Jakiś czas temu odbywałam praktyki na różnych budowach (przez dwa lata). Nie zapisałam sobie dat od kiedy do kiedy byłam na jakiej budowie. Kierownik budowy zdał dokumenty. Powiedział mi że sama mam uzupełnić oświadczenie a on podpisze. Gdzie mogłabym zweryfikować daty. Nie wiem co robić

  • Zwykle robi się kopię takich dokumentów na potrzeby firmy, ewentualnie robi je inspektor nadzoru lub inwestor.

 20. Tak sobie patrze po kalendarzu i tak sobie myślę. Mam 2 pytania:
  1. Kiedy w Polsce ostatnio przydarzyło się, że w jednym tygodniu było więcej niż 2 wolne od pracy dni w ciągu tygodnia roboczego (od poniedziałku do piątku)?
  2.Co to jest długa przerwa świąteczna, której nie zalicza się do praktyk?

  Pytam bo w Polsce najdłuższa przerwa świąteczna jest na Boże Narodzenie, wtedy są 2 wolne dni pod rząd, podobna sytuacja może wydarzyć się w maju (1 i 3), na Wielkanoc (Wielkanoc i Lany Poniedziałek) i to wszystko.
  Idąc tym tropem w Polsce nie ma w ogóle możliwości zaistnienia sytuacji, w której w ciągu tygodnia roboczego mamy więcej niż 2 wolne dni !!!

  Mam rozumieć, że to dotyczy sytuacji, w których ktoś wziął sobie DODATKOWE wolne, np. na majówkę?

 21. W jakim oficjalnym dokumencie jest napisane, że tydzień zalicza się jeśli od poniedziałku do piątku mamy nie więcej niż 2 dni wolne?
  Tu (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 11 września 2014 r.w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie) nie widzę o tym ani słowa.

  • Nie ma oficjalnego dokumentu. Tak jak podano na początku artykułu jest to tylko interpretacja PIIB. Co ciekawe w każdej izbie może być inna.
   Dodatkowo ten artykuł pochodzi sprzed 2 lat więc dużo rzeczy od tego momentu się mogło zmienić.
   Tak naprawdę aktualnie najbezpieczniej jest przyjąć 52 tygodnie po 5 dni x 8 godzin dzienne plus zapas kilku miesięcy dla bezpieczeństwa. Rozliczanie „na styk” zawsze będzie obarczone ryzykiem.

 22. Witam, przeczytałem chyba wszystkie artykuły na Państwa stronie i zostałem jej wielkim fanem, dzięki za kawał dobrej roboty! Analizując wszystkie kwestie mam jednak kilka nierozwianych pytań:

  1. Pisaliście Państwo, że można zaliczyć praktykę studencką gdy odbywała się na studiach w zakresie odpowiadającym programowi kształcenia opracowanemu z udziałem organu samorządu zawodowego – Czy to oznacza, że praktykę studencką, na której byłem za granicą w ramach programu Erasmus (3 miesiące) mogę także uznać przy oświadczeniu ?

  2. Na stronie podlaskiej izby widnieje zapis ” Komisja Kwalifikacyjna Podlaskiej OIIB prosi osoby które odbywały praktykę zawodową w czasie studiów o dostarczenie potwierdzenia zaliczenia 3 roku (6 semestr).” – Nie za bardzo rozumiem co to oznacza, przecież ubiegając się o uprawnienia budowlane muszę posiadać tytuł inżyniera lub magistra, co za tym idzie mieć ukończony 3 rok studiów. Czy informacja dyplomu jes potwierdzeniem zaliczenia 3 roku lub co nim może być ?

  3. Pisaliście Państwo „Nie ma znaczenia liczba przepracowanych godzin w danym dniu pracy. Tak więc niezależnie od tego czy kandydat pracował 1 godzinę czy 10 , i tak zostanie to potraktowane jaki 1 dzień pracy.” – Czy w takim wypadku, jeżeli po ukończeniu 3 roku studiów, pracowałem poza zajęciami w firmie budowlanej po około 2-3 godziny dziennie, to czy taką praktykę również licze jako dni pełne, a w konsekwencji mogę podliczyć cały semestr pracy, podczas gdy studiowałem ?

  4. Praktyka pod kątem uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń wymaga odbycia pracy 1,5 roku na budowie (w przypadku posiadanego tytułu magistra). W związku z tym chciałbym spytać czy praktyki pod kątem uprawnień bez ograniczeń dla II absolwentów stopnia mogą się liczyć już od 3 roku studiów I stopnia? Na moim przykładzie, skoro dotychczas mając już wyrobionych ponad 1,5 roku praktyk na budowie równocześnie studiując, mogę od razu po uzyskaniu dyplomu magistra składać wniosek do Izby o przyznanie uprawnień? Czy okres praktyk dla uprawnień bez ograniczeń II stopnia liczy się dopiero PO uzyskaniu tytułu II stopnia ?

  Dziękuję,
  Pozdrawiam

  • 1. Nie chodzi o taką praktykę. Aktualnie żadna uczelnia nie ma porozumienia z PIIB – jest to martwy zapis w przepisach.
   2. Praktykę można rozpocząć po ukończeniu 3 roku studiów ( na odpowiednim kierunku ) lub zdobyciu tytułu mgr inż lub inż lub technika. Potwierdzeniem zalicznenia może być indeks lub zaświadczenie z uczelni.
   3.To interpretacja niektórych izb z 2016 roku. Bezpieczniej jednak nastawić się na 8 godzin dziennie , a jeśli mniej to praktyka proporcjonalnie wydłużona.
   4. Okres praktyki liczy się od terminów jak w pkt 2.

 23. Witam, mam pytanie, a mianowicie jestem w trakcie odbywania praktyki w wykonawstwie. Pracuje na pełnym etacie i bardzo bym chciała zdobyć uprawnia i wykonawcze i projektowe. Niestety jeśli chodzi o projektowe to praktyka będzie w biurze trochę się przeciągnie i gotowa będę z nią dużo po wykonawczej. I teraz moje pytanie czy robiąc uprawnienia wykonawcze – zdając egzamin mogę również ta praktykę budowlana zaliczyć na poczet uprawnień projektowych, które mam nadzieję uda się zrobić rok później?? Czy muszę myśląc o projektowych zrobić ponownie budowlana?? Bardzo proszę o odp.

  • Można w terminie późniejszym zaliczyć taką praktykę wykonawczą to do uprawnień projektowych.

 24. Witam. Mam pytanie odnośnie dokumentowania praktyki zawodowej w specjalności konstr-bud. wykonawczej. Otóż odbywam praktykę jako asystent kierownika budowy jednocześnie na kilku budowach pod jednym kierownikiem budowy. Jak wypełnić zestawienie zbiorcze? Muszę ująć jedną budowę w danym okresie czy w jednej kolumnie wpisać dwa adresy budów ?Dodam iż głównie są to budynki jednorodzinne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 25. Mam pytanie związane z uzupełnianiem zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej przy ubieganiu się o uprawnienia do kierowania robotami w zakresie sieci i instalacji sanitarnych. Czy w każdej pozycji niezbędne jest wpisanie nr pozwolenia na budowę? Co jeżeli wykonywane były prace aranżacyjne na zgłoszenie lub bez pozwolenia, ewentualnie nie mam możliwości na chwilę obecną pozyskać takich danych z różnych względów? Czy brak tych danych, będzie determinowało odrzucenie wniosku? Pytanie również, czy mój opiekun praktyk musiał dokonywać wpisów w dzienniku budowy? W firmie podwykonawczej wykonuję obowiązki pod nadzorem osoby z uprawnieniami, jednak do dziennika wpisuje się osoba od GW. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Nr pozwolenia tylko ułatwia komisji weryfikację, więc w razie braku może zarządać dodatkowych wyjaśnień. Prace aranżacyjne bez pozwolenia mogą być natomiast jeżeli będzie to większość praktyki to także komisja może mieć wątpliwości czy kandydat jest dobrze przygotowany od strony praktycznej.
   Jeżeli nie ma nr pozwolenia komisja może weryfikować przez kopię dziennika budowy, więc jeśli tam nie będzie kierownika praktyki to też może powodować zamieszanie.
   Generalnie wszystko może pojść bez problemów ale to zależy od konkretnej komisji i trzeba być przygotowanym na powyższe komplikacje.

 26. Witam czy powyzsze zasady nadal obowiązują odnośnie czasu odbywania praktyki zawodowej?

 27. Witam, Jak rozliczać tygodnie gdy dwie budowy zachodziły na siebie jednocześnie? Wlicza się tylko jedna?
  Pozdrawiam,

  • To zależy czy kierownik praktyki jest ten sam. Jeżeli są różni to wypełnia się 2 oświadczenia i automatycznie 2 zestawienia.

 28. Witam,
  czy mogłabym prosić o radę jak mogę rozpisać praktykę projektową w zestawieniu zbiorczym gdy pracuje na pół etatu i mam ustalony grafik, że w pracy jestem 2 albo 3 dni w tygodniu po 8 godzin.

  Czy przykładowo jeśli : 1luty to (poniedziałek), 2luty (wtorek) 3luty (środa), 4 luty(czwartek) 5 luty (piątek) i ja pracuję tylko w danym tygodniu w poniedziałek i wtorek to czy w zestawieniu mam napisać np Projekt wewnętrznej instalacji gazu …itd data: 1-2luty ? I kolejno w przyszłym tygodniu np jakiś tak projekt … data: 8-10luty (bo akurat byłam w pracy w następnym tygodniu 3dni).

  Nie wiem czy jest moje pytanie zrozumiałe do końca, ale może tak 🙂 dziękuje bardzo z góry z odpowiedź. Pozdrawiam

  • Od września 2014 roku nie ma potrzeby szczegółowego rozpisywania praktyki zawodowej.
   Jeżeli temat dotyczy samego rozliczenia okresu praktyki to najbezpieczniej wpisać faktyczne okresy odbywania praktyki. Natomiast w kolumnie Łączna ilość tygodni praktyki wpisać zmniejszoną ilość -> czyli przykładowo jeżeli w 1 tygodni są 2 dni a w kolejnym 3 dni, to łącznie wpisuje się 1 tydzień.

 29. Czy mogę link do rozporządzenia dotyczącego powyższego terminu bo śoiib ma problemy interpretacyjne. Pracuje na etat i na umowę o dzieło prowadzę praktykę w biurze projektowym i jest problem z jej akceptacją

  • Tak jak wspomniano w artykule informacje na podstawie nieoficjalnych informacji z PIIB oraz od osób składających wnioski. Niestety w każdej okręgowej komisji mogą panować inne wymagania gdyż rozliczanie praktyki nie jest odgórnie regulowane przepisami.

 30. Witam,
  Jestem pracownikiem GDDKiA, wydział dokumentacji, pełnię funkcję kierownika projektu na wykonanie dokumentacji projektowej. Moje pytanie -czy takie stanowisko jest w jakiś sposób uwzględniane w procesie ubiegania się o uprawnienia budowlane? Pozdrawiam.

  • W przypadku zarządcy infrastruktury pkt 3 rozporządzenia ws samodzielnych funkcji technicznych mówi o dopuszczeniu takiej pracy jako praktyki jedynie do uprawnień wykonawczych, i to w przypadku:

   wykonywaniu czynności na terenie budowy lub czynności inspekcyjno-kontrolnych i obejmującą konieczność fachowej oceny zjawisk, stanu technicznego budowli i urządzeń budowlanych.

   W przypadku praktyki projektowej droga do uprawnień jedynie przez biuro projektów.

Comments are closed.