0

Rozpocząłem ten temat: https://uprawnieniabudowlane.pl/pytania/odpowiedz/opiekun-praktyki-a-kwestie-formalne/

Niestety nie widzę, opcji odpowiedzenia na Pani/a (Administratora) komentarz, dlatego muszę rozpocząć nowy wątek. Przychylam się do odpowiedzi, przejrzałem te rozporządzenia i faktycznie nie ma ani słowa na temat zatrudnienia w tej samej firmie, natomiast nurtuje mnie sprawa, na którą nie uzyskałem odpowiedzi w Izbie, a nie chcę żeby po 2,5 roku praktyk okazało się, że wszystko poszło na marne. Stąd moje pytania. Skoro ustaliliśmy już że ja jako praktykant, oraz mój opiekun nie musimy być zatrudnieni w jednej firmie, to na jakiej zasadzie Izba zweryfikuje, a ja wykażę, że faktycznie osoba ta mnie nadzorowała?

Rozumiem, że opiekun w oświadczeniu zbiorczym pokwituje budowy na których ja pracowałem i że on tego wszystkiego doglądał. Ale co pomiędzy nami tak naprawdę? Nakreślę tę sytuację stosując wcześniej użytych łatwych opisów.

Pracuję w firmie „WODA”, mój opiekun w firmie „GAZ”. Nasze firmy pracują w innych miejscach, czasem zdarza się nam że pracujemy w jednym miejscu na jednej budowie, moja firma „WODA” jako podwykonawca firmy „GAZ”. Co mogę wpisać do oświadczenia zbiorczego? Wszystkie budowy w jakich uczestniczyłem ja, w czasie trwania mojej pracy w firmie „WODA”, czy jedynie te w których byliśmy podwykonawcami firmy „GAZ”, wtedy pracowaliśmy na jednej budowie, a opiekun jako kierownik wpisywał się do dziennika budowy? Kolejna – często będąc podwykonawcami firmy „GAZ”, umowy pomiędzy firmami (naszymi pracodawcami) były zawierane w formie ustnej, a więc nie ma żadnych dokumentów aby firma „GAZ” zleciła firmie „WODA” wykonanie powiedzmy jakiejś części instalacji którą ja bym nadzorował (jako asystent kierownika budowy), czy takie okresy mojej pracy także mogę wpisać do zestawienia zbiorczego? Upraszcając, są to okresy w których nie ma żadnego śladu w papierach abym na tej budowie się znajdował, a faktycznie pracowałem tam na pełnym etacie w firmie „WODA”.

Ostatnia sprawa – pracuje w firmie „WODA” na pełny etat jako asystent kierownika budowy, nie wiem jaką umowę o pracę ma mój opiekun (podejrzewam że kierownik budowy na jakiś etat), do uprawnień liczy sie tylko moja część umowy, a więc znaczenie ma to na jaki wymiar etatu jestem zatrudniony JA oraz jaką funkcję sprawuję JA? (Czy może zmienić w umowie o pracę zapis na jakaś inną funkcję – majster lub inną skoro faktycznie kierownik budowy pracuje w innej firmie?)

 

p.s

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi – jesteście Państwo lepiej doinformowani niż pracownicy poniektórych Izb 🙂