Pragniemy przedstawić planowane przez PIIB zmiany w uprawnieniach budowlanych dotyczące praktyki zawodowej zawarte w projektach rozporządzeń zgłoszonych do Ministra Infrastruktury i Budownictwa pod koniec 2016 roku.

1.Czas trwania praktyki zawodowej

Do uzyskania uprawnień budowlanych w zależności od specjalności i rodzaju będzie potrzebne odpowiednio:

Wydłużenie o 1 rok praktyki projektowej i konieczność posiadania tytułu mgr inż ( zmiana jedynie formalna )

Wydłużenie o 1 rok praktyki projektowej i konieczność posiadania tytułu mgr inż lub inż.

Wydłużenie o pół roku praktyki wykonawczej i konieczność posiadania tytułu mgr inż lub inż.

Wydłużenie o pół roku praktyki wykonawczej i konieczność posiadania tytułu mgr inż lub inż.

Osoby z tytułem mistrza nie będą mogły zdobywać uprawnień.

Wydłużenie o 1 rok praktyki projektowej i konieczność posiadania tytułu mgr inż.

Wydłużenie o 1 rok praktyki projektowej i konieczność posiadania tytułu mgr inż. lub inż.

2.Dodatkowe wymagania odnośnie kierownika praktyki

Osobą nadzorującą praktykę zawodową może być wyłącznie osoba posiadająca co najmniej 5 letnie doświadczenie zawodowe przy sporządzaniu projektów lub na budowie w ramach posiadanych uprawnień budowlanych oraz pełniąca funkcję projektanta lub kierownika budowy lub robót w danej specjalności.

3.Rozliczanie czasu praktyki zawodowej

Zaliczeniu podlega praktyka zawodowa odbyta w wymiarze 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.
Jeżeli praktykę zawodową odbywa się w niepełnym wymiarze czasu, okres praktyki zawodowej podlega odpowiedniemu wydłużeniu, wynikającemu z różnicy czasu w stosunku do wymiaru pełnego etatu.

4.Dokumentowanie praktyki zawodowej

Osoba odbywająca praktykę dokumentuje przebieg praktyki zawodowej w zeszycie formatu A4 z ponumerowanymi stronami, zwanym dalej ,,książką praktyki zawodowej„.
Przed rozpoczęciem dokumentowania przebiegu praktyki zawodowej osoba odbywająca tę praktykę jest obowiązana złożyć książkę praktyki zawodowej do opieczętowania w organie właściwym w sprawach uprawnień. Organ zwraca opieczętowaną książkę praktyki zawodowej w terminie 7 dni.

 

140 KOMENTARZE

 1. Witam,

  Pytanie odnosnie kierownika budowy. na budowie zostal zmieniony kierownik budowy . Ten ktory odszedl nie uzupelnil wpisow w zbiorczym zestawieniu praktyk. Czy nowy kierownik ktory pracuje na tej budowie moze mi takie wpisy dokonac czy to musi byc poprzedni kierownik??

 2. Witam serdecznie,
  jestem studentem ostatniego roku budownictwa na Politechnice Opolskiej, między czasie pracuje w firmie która zajmuje się projektowniem i wykonastwem domów szkieletowych. Zatrudniony jestem na umowie o pracę. Przyszedł czas żeby w końcu przestać marnować czas, tylko złożyć dokumenty o praktykę w celu uzyskania uprawnień budowlanych. Stąd moje pytanie, czy istotne jest stanowisko na którym jestem zatrudniony? nie jestem sprzątaczem, lecz na umowie mam napisane architekt, nadmienię iż celem są uprawnienia do projektowania i kierowania w specjalnosci konstrukcyjno-budowlanej. Nie będzie gryzło kogoś w izbie że zatrudniony jestem jako architekt a staram się o uprawnienia konstrukcyjno-budowlane?
  Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam

  • Stanowisko na umowie jest bardzo istotne gdyż Izby podchodzą do tego dosyć formalnie. Najczęściej występujące stanowiska w wykonawstwie to inżynier i majster budowy, natomiast w projektowaniu asystent projektanta.
   W powyższym wypadku może zajść potrzeba składania dodatkowych wyjaśnień, zaświadczeń od pracodawcy ewentualnie wyjaśnień samego kierownika praktyki.. a i o w ostateczności może nie okazać się wystarczające. Dlatego też jeżeli jest szansa na zmianę to najlepiej to zrobić.

 3. wtam
  czy pracujac w cukrowni na pełnym etacie( i prowadząc własną działalność ) mam szanse aby praca w cukrowni została zaliczona do praktyk? dodam ze posiadam uprawnienia pomiarowe oraz D i E w dziedzinie elektrycznej ( w zawodzie pracuje 20 lat)

  • Uprawnienia pomiarowe nie mają znaczenia przy zdobywaniu uprawnień budowlanych. Ważne są odpowiednie wykształcenie oraz praktyka zawodowa. Więcej informacji znajdziesz tutaj

 4. Mam pytanie o czas praktyk. Czy jeśli pracuję w firmie czasami po 10-12h dziennie, to czas praktyk może być krótszy niż wymagane np. 1,5 roku na budowie? Przykładowo, jeśli w miesiąc przepracuję 200h zamiast 160 to czy czas praktyk może być krótszy o tydzień, itd? Czy też może zapis ‚Zaliczeniu podlega praktyka zawodowa odbyta w wymiarze 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.’ ogranicza maksymalny czas zaliczany do praktyk do tylu właśnie godzin?

 5. Zmieniło się coś? Zostałem zatrudniony na zleceniu jako inżynier budowy ponad miesiąc temu i sie zastanawiam czy nadal to całe oświadczenie mnie obowiązuje?

  • Jeszcze się nic nie zmieniło ale jeśli nie potrafisz i nie chcesz takich informacji szukać samemu to zastanów się czy warto robić uprawnienia tylko dla „papierka”

 6. patrząc na proponowane zmiany w Kodeksie budowlanym to uprawnienia budowlane projektowe w ograniczonym zakresie będzie można wykorzystać w przypadku braku papieru toaletowego

 7. Czy udało się komuś podejść do egzaminu mając część praktyk wpisane jako praktyka bezpłatna? Szczególnie interesuje mnie Śląska izba.

  Kodeks budowlany wejdzie w życie za około 2 lata natomiast od nowego roku planowane są spore zmiany w prawie budowlanym i ustawach pokrewnych które mają nakierować prawo w stronę przyszłego kodeksu budowlanego.

  • Moja Izba (Wielkopolska) zakwalifikowała mi praktykę wykonawczą na zasadzie umowy o praktykę bezpłatną. Zanim podjąłem decyzję sprawdziłem wszystkie komentarze i interpretacje. Te z jakimi się spotkałem, wskazywały na możliwość odbycia praktyki w takiej formę, więc taką praktykę zaplanowałem i odbyłem. Dla mnie bardzo wygodna forma.

   • Tylko czy umowa o praktykę bezpłatną była obarczona jakimikolwiek składkami (ZUS, ubezp. zdrowotne)? Czy tylko tak spisana „na kolanie”?
    Chciałbym zdawać w sesji wiosennej, a mam praktyki na styk i boję się że jak mi policzą to jej braknie, a zmiany jakie mają wejść od przyszłego roku będą duże i mam nadzieję że jeszcze sesji wiosennej nie obejmą.

  • Umowa moja nie była spisana na kolanie. Miałem oficjalną cywilno-prawną umowę. Umowa taka nie może być objęta składkami, skoro jest bezpłatna, to od kwoty „0,00zł” podatek będzie 0,00zł, choćby nie wiadomo jaki to by był % :). Jeżeli jesteś już gdzieś ubezpieczony, to tu na tej umowie nie potrzeba. Natomiast nie wiem jak jest z osobą bezrobotną… Ubezpieczona jest w Biurze Pracy (zdrowotne), ale czy może podjąć coś na zasadzie takiej umowy? Nie wiem. Zapytaj w BP. Ja prowadzę działalność gospodarczą, więc składki ZUS odprowadzałem swoją drogą, ale nie były one związane z umową o praktykę, tylko z inną działalnością jaką prowadzę. A Izba… Wiem, że są różne interpretacje poszczególnych Izb, na zasadzie „tutaj tak to widzą, a tam inaczej”.

   • Witam
    Mam pytanie. Czy w czasie trwania praktyk miał Pan wykonane badania lekarskie? Jeśli tak to czy były one wykonane ww własnym zakresie Czy przez zakład w którym były praktyki. Z góry dziękuję za odp

  • Takie są zapowiedzi , jednak dotyczy to całej puli przepisów związanych z kodeksem architektoniczno budowlanym. Nie wiadomo kiedy przepisy związane z uprawnieniami wejdą konkretnie.

 8. Witam, posiadam wykształcenie kierunkowe (tytuł mgr inż. Inżynierii Środowiska) i pracuję 5 lat w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Na co dzień zajmuję się nadzorem nad budową sieci i przyłączy ciepłowniczych, węzłów cieplnych oraz ich eksploatacją. Prace które wymagają pozwolenia na budowę (budowy sieci cieplnych) wykonujemy w firmie średnio przez 3 miesiące w roku i są one realizowane przez podmiot zewnętrzny nad którymi sprawuję nadzór. Przyłącza ciepłownicze i węzły cieplne (te wykonujemy samodzielnie) nie wymagają pozwolenia na budowę. Na co dzień wykonuję czynności na terenie budowy gdzie występuje konieczność fachowej oceny zjawisk oraz samodzielnego rozwiązywania zagadnień techniczno-organizacyjnych. Czy taka praca będzie zaliczona do praktyki zawodowej? Chciałbym uzyskać uprawnienia wykonawcze w specjalności Sieci i Instalacje Sanitarne.

 9. Witam.
  Pragnę rozpocząć prowadzenie praktyki budowlanej na uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń. Niestety firma w której jest zatrudniony kierownik, który zgodził się na prowadzenie mojej praktyki nie ma chęci opłacania jakichkolwiek składek opodatkowanych wynikających z zawarcia umowy. Czy istnieje rozwiązanie bądź jakaś forma umowy jaką mogę zawrzeć z firmą budowlaną, która będzie wystarczała do zaakceptowania przez komisję weryfikacyjną?
  Dodam iż zamierzam wykonywać praktykę bezpłatną.

 10. Witam,
  Czy obecnie obowiązuje regulacja prawna ile lat kierownik praktyki musi posiadać stosowne uprawnienia aby praktyka była zaliczona? Ubiegam się o uprawnienia bez ograniczeń, kierownik praktyki w 2016 uzyskał uprawnienia projektowe bez ograniczeń. Czy taka praktyka zostanie zaliczona jeśli trwała krócej niż 5-lat na przy obecnym stanie prawnym?
  Drugie pytanie: Czy kierownikiem praktyki może być sprawdzający? mgr inż uprawnienia bez ograniczneń powyżej 10 lat?

 11. Witam,
  Studia inżynierskie zakończyłem w Lutym 2016 r. Na uprawnienia kierownika budowy, po inżynierze są 3 lata praktyk a po magistrze 1,5 roku. Teraz jestem na drugim stopniu niestacjonarnych, które zakończę w kwietniu 2018r. Do kwietnia będę miał łącznie dwa lata praktyki… Czy otrzymując tytuł magistra będzie mi potrzebne jeszcze 1,5 roku praktyk ? Czy licząc od zostania inżynierem (Luty 2016r.) niecały rok ? Baardzo prosiłbym o odpowiedź w powyższej sprawie.

 12. Witam, ukończyłem nie dawno studia podyplomowe Inżynieria Ruchu Drogowego, czy mogę ubiegać się o uprawnienia budowlane i na jakich warunkach.
  I pracuje w firmie drogowej już 18 lat na stanowisku majster czy praktyki będą zaliczone

 13. Witam, pracuję w biurze projektowym przy wykonywaniu koncepcji oraz projektów budowlanych dla projektów typowych domków jednorodzinnych. Czy taki rodzaj projektów jest zaliczany do odbycia praktyki w biurze projektowym? Moje wątpliwości wzbudza fakt, iż projekty te doprowadzane są do końca, czyli do uzyskania pozwolenia na budowę dopiero przez lokalnych architektów. Czy to ma znaczenie?

 14. Witam, jeśli nie jestem jeszcze inżynierem, ale studentem drugiego roku i chciałbym pracować w biurze projektowym powiedzmy 20h/tydzień, to czy praca ta będzie zaliczana do praktyki zawodowej czy muszę najpierw zdobyć tytuł inżyniera? Pozdrawiam

 15. Witam.Pytanie odnośnie nieodpłatnej praktyki konstrukcyjno budowanej bez ograniczeń.Czy można taką odbyć będąc w wieku powyżej 30 roku życia?Czy obowiązuje jakiś wzór umowy nieodpłatnej praktyki?

  • Praktykę do uprawnień można odbyć na podstawie dowolnej umowy cywilnoprawnej, w tym także umowy o praktykę bezpłatną. Kwestie formalne związane z umowami regulują przepisy odrębne niezwiązane z budownictwem.

  • Witam. Jestem w bardzo podobnym położeniu jak Kamil. Pisałem już o tym na którymś z działów o umowach. Mało tego jak „zrobiłem już praktykę” tj. złożyłem dokumentację w (Woiib) do kwalifikacji na tę, jesienną sesję. Jednak przy składaniu dokumentów i Izbie , przyjmująca je pani, patrząc na umowę (właśnie o bezpłatną ), jakby już wydała decyzję, stwierdziła, że tego typu umowa może być fikcją… I właśnie teraz nie wiem , co myśleć. Czekam jak na igłach na pismo kwalifikujące, które może być na miesiąc przed egzaminem. W zasadzie nie powinienem mieć obaw, bo wszelkie fora, interpretacje w szczególności tej witryny, którą cenię wskazują jednoznacznie. Ale… coś jest w tyle głowy z powodu tego głupiego komentarza przyjmującej. Nawet żałowałem, że składałem do tej, a nie sąsiedniej Izby, gdzie podchodził mój kolega i nawet nie chciano od niego umowy… Aha, praktyka też k-b, b/o, jestem też po 30. a nawet i dalej…

   • Niestety w interpretacji w poszczególnych izbach panuje czasem duża rozbieżność, gdyż nie ma jasnych odgórnych uregulowań w tym zakresie.
    Tak naprawdę normalna umowa ( nie bezpłatna ) także może być fikcją więc problem można w ten sposób przenieść na każdą praktykę.
    ps.
    proszę dać znać odnośnie decyzji PIIB

  • Jeszcze jedno. Czy ma (miał) ktoś podobne problemy? A jak wygląda sprawa ewentualnego odwołania od takich decyzji komisji kwalifikacyjnych? Jaka jest droga?

   • Postępowanie prowadzone jest wg KPA więc można złożyć skargę na decyzję KK PIIB do sądu administracyjnego. Natomiast trzeba się liczyć z czasem oraz kosztami.. a efekty mogą być zerowe.

 16. Witam,
  Czy, w związku ze zmianami, posiadając tytuł mgr inż. budownictwa w specjalności Inżynierii Produkcji Budowlanej (po Inżynierii Lądowej -PW) nie będę mógł się już ubiegać o uprawnienia pełne w zakresie projektowania? Dodam, że studia I stopnia skończyłem na specjalności KBI.

 17. Jaki jest okres praktyki do uprawnien projektowych w branzy kontrukcyjnej jak rowniez Architektonicznej i w jaki sposob nalezy ja przprowadzic dla inzyniera budownictwa kierunek Budownictwo spec. Architektira w Budownictwie posiadajacego uprawnienie KB Wykonawcze od roku 1994.

 18. Jestem Inzynierem Budownictwa na kierunku Budownictwo specjalnosc Architektura w Budownictwie obronilem sie styczen 2016. Posiadam uprawnienia w ograniczonym zakresie KB Wykonawcze z roku 1994 czyli uzyskane poprzez zdanie egzaminu (Technik Budownictwa Ogolnego). Praktyka w Budownictwie funkcje samodzielne 25lat.
  Jak bedzie wygladal proces uzyskania uprawnien KB wykonawczych bez ograniczen.

  • Należy odbyć stosowną praktykę oraz przejść proces kwalifikacji i zdać egzamin. Istnieje niewielka szansa, iż dotychczasowa praktyka w ramach uprawnień ograniczonych zostanie zaliczona wg aktualnie obowiązujących przepisów – ale oczywiście najlepiej zapytać w swojej izbie.

 19. Witam,

  W związku z ubieganiem się o uprawnienia budowlane specjalność (instalacyjna).

  Czy zbiorcze zestawienie odbycia praktyki zawodowej trzeba jak to było wcześniej opieczętować i zarejestrować w Izbie jak to miało miejsce w przypadku książki praktyki zawodowej?. Słyszałem, iż zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej może być wypełniane na komputerze, przy zastrzeżeniu zachowania ciągłości, czyli albo wypełniamy ręcznie albo na komputerze (nie mieszamy).

 20. Witam,

  mam pytanie, czy pracując w firmie na umowie o pracę na stanowisku elektryk/automatyk posiadając tytuł inż (kierunek elektrotechnika) liczy się staż pracy ? Czy musi jednak być to stanowisko kierownicze?

  Czy posiadając ograniczone uprawnienia budowlane w zakresie instalacji chcą starać się pełne uprawnienia musze ponownie podchodzić do egz ?

  • Nie ma wymagania by praktyka odbywała się na kierowniczym stanowisku. Tak naprawdę zwykle dzieje się odwrotnie, tzn. osoby na początku kariery odbywają praktykę do uprawnień ( by potem te kierownicze stanowiska zajmować ).
   Tak, trzeba ponownie podchodzić do egzaminu mając uprawnienia ograniczone. Jego zakres jest nieco mniejszy, ale zdać trzeba.

 21. Dzień dobry
  Jakie jest prawdopodobieństwo że to nowe rozporządzenie wejdzie w życie ? 🙂 Czas praktyki wykonawczej mam na styk. Boję się że gdy złożę dokumenty to komisja może orzec że nie ma wymaganego czasu praktyki, więc zastanawiam się żeby poczekać do sesji wiosennej ale gdy zmienią się zasady to cała praktyka mi przepadnie 🙁 Czy jest na tą sytuację jakaś rada ? ;-(

   • W jednej z wypowiedzi członka PIIB wspomniano o jesieni bieżącego roku, więc pewnie najbliższa sesja przebiegnie „normalnie”, a potem może być różnie.

    Oczywiście każdy sam musi przekalkulować ryzyko.
    Jeśli ma się „konkretną praktykę” tzn. duża budowa lub duży projekt trwający przez cały okres praktyki to raczej małe szanse by odrzucono jego część.
    Jeśli natomiast jest dużo małych projekcików/budów to ryzyko jest większe.

 22. Witam.
  Mogę w tym samym czasie wypelniac praktykę z dwóch budow? Praktyka odbywa się w ramach jednych uprawnień. Pracuje jednocześnie na dwóch mniejszych budowych.

  • Oczywiście można wpisać kilka budów jednocześnie w ramach praktyki do tej samej specjalności i rodzaju uprawnień.

 23. Witam, czy trzeba przedstawić rachunki/faktury za świadczone usługi inżyniera budowy, nadzoru itp. w ramach działalności gospodarczej?

  • Raczej nie jest to wymagane domyślnie. Jedynym wyjątkiem, który można sobie wyobrazić gdy izba zarząda dodatkowych wyjaśnień.

  • To zależy od daty kiedy je uzyskał. Jeśli w treści jego uprawnień są stwierdzenia takie jak ” w budownictwie osób fizycznych” lub ” o powszechnie znanych rozwiązaniach” itp to istnieje duże ryzyko, że nie.

  • Obecnie jeszcze mogą, natomiast wg przygotowanego przez PIIB projektu rozporządzenia taką możliwość stracą. Dokładnie nie wiadomo kiedy ( i czy ) to rozporządzenie wejdzie w życie, ale warto wiedzieć o takim ryzyku i działać od razu.

 24. Witam,

  w artykule dot. rozliczania czasu pracy przy odbywaniu praktyki zawodowej 2016 pojawia się informacja:
  „Nie ma znaczenia liczba przepracowanych godzin w danym dniu pracy. Tak więc niezależnie od tego czy kandydat pracował 1 godzinę czy 10 , i tak zostanie to potraktowane jaki 1 dzień pracy”.
  Natomiast powyżej znajduje się informacja: „Zaliczeniu podlega praktyka zawodowa odbyta w wymiarze 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.”.
  Czy coś się zmieniło w tym zakresie? Jaki przepis wskazuje jak należy interpretować okres odbycia praktyki np. rocznej (w jaki sposób należy liczyć)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here