Kierownik praktyki to osoba sprawująca nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyki kandydata ubiegającego się o uzyskanie uprawnień budowlanych. Potwierdza on odbywanie praktyki zawodowej oraz dokonuje ogólnej oceny teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu wnioskowanej specjalności uprawnień.
Osoba potwierdzająca odbycie praktyki zawodowej powinna posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane oraz być wpisaną na listę członków Izby w całym okresie trwania praktyki.
Potwierdzenie odbycia praktyki odbywa się za pomocą oświadczenia , do którego należy dołączyć kopię decyzji w sprawie nadania uprawnień do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie oraz zaświadczenie / zaświadczenia o wpisie na listę członków właściwiej izby samorządu zawodowego. (ważne przez cały okres trwania praktyki zawodowej kandydata ).

Prawo budowlane dodatkowo definiuje patrona praktyki zawodowej, czyli osobę, która posiada co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe przy sporządzaniu projektów w ramach posiadanych uprawnień budowlanych. Pod jego patronatem można odbyć roczną praktykę przy sporządzaniu projektów, będącą  równorzędną z praktyką zawodową polegającą na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych.

Sprawdzenia czy osoba potwierdzająca praktykę była / jest członkiem właściwej okręgowej Izby Inżynierów i posiada ubezpieczenie OC można dokonać na stronie PIIB – Lista członków, wpisując imię i nazwisko opiekuna w formularz wyszukiwania.

 

163 KOMENTARZE

 1. Witam.
  Jestem zatrudniona w firmie zajmującej się wykończeniem pow. W ramach projektu mieliśmy elementy konstrukcyjne, które mogę zaliczyć do praktyki zawodowej.
  Kierownik budowy jest z ramienia firmy nadzorującej projekt – czy jest możliwość podpisania praktyki przez takiego Kierownika?

  • Ciężko ocenić zakres takiej praktyki opisanej w dwóch zdaniach. Ostateczną decyzję podejmie komisja kwalifikacyjna po złożeniu wniosku. Jeżeli chodzi o kierownika praktyki to jest taka możliwość, niektóre izby wymagają podpisania dodatkowego porozumienia między Twoją firmą, a tą drugą. Ewentualnie pozostaje zatrudnienie się bezpośrednio w firmie nadzorującej w ramach np. praktyki

 2. Witam, chciałbym ubiegać się o uprawnienia architektoniczne do projektowania i kierowania robotami bud. mam 3 pyt:
  -Czy kierownik/patron praktyki (u mnie – architekt) powinien posiadać uprawniania łączone do projektowania i kierowania robotami czy wystarczą tylko uprawnienia do projektowania bez ograniczeń?
  -czy jeśli patronem/kierownikiem praktyk który podpisuje zestawienie będzie architekt nie związany z budowami w których uczestniczyłam (nie brak udziału w projektowaniu ani w budowie) powinnam mieć też 2 patrona nad praktyką na budowie?
  -czy zestawienia zbiorcze praktyk projektowych i na budowie mają się zawierać w 1 tabeli? czy rozdzielić je na 2 ze względu na powyższe pytanie

  pozdrawiam

  • Jeżeli kwestia dotyczy praktyki projektowej to może mieć tylko odpowiednie projektowe. Odpowiednio tak samo kwestia wygląda w przypadku praktyki wykonawczej.
   Każde zestawienie podpisuje konkretny kierownik praktyki zawodowej, więc jeżeli są różni to powinno się rozdzielać.

 3. Dzień Dobry,
  Skończyłem 3 rok studiów na kierunku budownictwa w październiku 2016 roku. Od tego czasu byłem zatrudniony w firmie budowlanej na stanowisku Majster a po całkowitym zakonczeniu studiów 1 stopnia jako Inżynier Budownictwa. U nas w firmie nie ma zatrudnionego Kierownika Budowy na etacie. Jednak każdą budowę nadzorował Kierownik na zlecenie. W jaki sposób mógłbym najprościej udokumentować praktykę. Dodam iż równocześnie byłem na dużej budowie pod nadzorem Kierownika z uprawnieniami jednak nie pobierałem za to wynagrodzenia i nie byłem tam zatrudniony na podstawie zadnej z umów. Czy ta osoba może być moim patronem pomimo tego ze oficjanie nigdzie u niego nie figurowałem???

 4. Witam,
  czy osoba podpisująca praktykę budowlaną musi być wpisana do dziennika budowy ? czy może być to osoba która posiada dane uprawnienia i jest np. dyrektorem zajmującym się danym kontraktem lub kierownikiem kontraktu ?

 5. ACHTUNG! Czy ktoś z Państwa posiada wiedzę badź doświadczenie z autopsji, jakie wymagania musi spelniać opiekun praktyki na budowie, ktòra odbywa się w Niemczech? Z tegomco sie dowiedzialem, to kierownik budowy nie potrzebuje uprawnien budowlanych (bo takich nie ma tam) oraz nie musi przynalezec to izby (Ingenieurkammer). Jak taka praktyka jest honorowana przez polskie izby?

  • Witam,

   Mam taki sam problem z praktyka w Anglii. Napisalam mail do Izby w Gdansku, ktora udzielila kopiuj wklej odpowiedzi z przepisow, czyli nie pomogli w zaden sposob. Szczerze mowiac staram sie zdobyc praktyke od 5 lat, tym czasem gdy mam taka mozliwosc nie ma zadnego wsparcia ze strony Izby.

   Jezeli ma Pan jakies informacje lub udalo sie Panu czegos dowiedziec prosze o pomoc.
   Jestem rowniez chetna w sprawie wystosowania grupowego pisma w tej sprawie do Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

   Dodam tylko, ze Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej odeslala mnie do Okregowej Izby ta natomiast nie ma zamiaru udzielic zadnej pomocy.

   Pozdrawiam Serdecznie
   Kasia

   • Kasiu, Ezgamin na uprawnienia jest, jak widzę z praktyki (w roli kierownika praktyk) również formą egzaminu dojrzałości. Zapewniam Cię że praktykę projektową można uzyskać wieloma pełnoprawnymi ścieżkami, również pracując za granicą. Jeżeli uważasz że wszystko w życiu załatwia się przez wysłanie maila, to niestety nie jesteś przygotowana do wykonywania zawodu architekta. W Izbie Architektów wiele osób angażuje się w proces uprawnień, więc nie podchodź roszczeniowo do tematu, jeżeli masz problem wymagający skonsultowania, dotrzyj do właściwej osoby, zadzwoń, porozmawiaj, lub spotkaj się i na pewno uzyskasz odpowiedzi na pytania.

 6. Czy opiekun praktyk MA OBOWIĄZEK podpisania oświadczenia odbycia praktyk?Np. spędziłem na budowie już 5 miesięcy ale z powodów osobistych musiałem przerwać nadzór budowlany. Nie spodobało się to zbytnio opiekunowi i oświadczył, że nie podpisze praktyk. Czy ma do tego prawo?

 7. Witam,
  Czy przy wykazie praktyki na budowie po 24.09.2014r. ogólna ocenę teoretycznej i praktycznej należy również zawrzeć? Jeżeli tak to gdzie ma być na ocena? Na oddzielnej kartce? Brak miejsca na taką ocenę zarówno na Oświadczeniu jak i na zbiorczym zestawieniu praktyk

 8. Witam,
  Proszę o podpowiedź, jakie warunki (lub jakie dokumenty) trzeba spełnić, żeby pracując za granicą (konkretnie chodzi o Wielką Brytanię) można było odbyte tam praktyki uznać w Polsce. Kto może (powinien) być patronem/opiekunem praktyk, żeby mogły być zaliczone.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 9. Witam, za opiekuna praktyki traktowałam projektanta, który ma pełne uprawnienia. Niestety przeoczyłam fakt, że musi on w dokumentacji być wpisany jako projektant, a był jako sprawdzający :/
  Projektant ma stare uprawnienia technikowe więc jedyne co mogłabym zrobić to uprawnienia w ograniczonym zakresie, co słabo mnie satysfakcjonuje.
  Czy mój opiekun praktyki/ kierownik musi być zatrudniony w firmie, w której pracuję, pod które szyldem wykonuję projekty?

 10. Witam, pracuje w firmie podwykonawczej. Kierownik budowy od GW zgodził się podpisać oświadczenie odnośnie praktyki, pod warunkiem, że przedstawię mu zapis w prawie budowlanym (lub zasadach dotyczących przyznawania uprawnień) w którym jasno stwierdzone będzie, że GW może podpisać staż osobie nie będącej zatrudnionej w tej samej firmie. Niestety ja nie znalazłem takiego zapisu. Czy takowy w ogóle istnieje?

  • Nie ma nigdzie takiego zapisu. Natomiast nie ma także takiego nakazu.
   Dopuszcza się np. odbywanie praktyki w ramach własnej działalności gospodarczej np. jednoosobowej… jak w takim wypadku kierownik praktyki będzie mógł pracować w tej samej firmie?

 11. Witam;)
  Pracuje w firmie X na pełnym etacie jako inżynier budowy. Głównie budujemy domki jednorodzinne ale jesteśmy także podwykonawcą na większej budowie gdzie kierownikiem robót jest osoba z nieograniczonymi uprawnieniami. Czy w dokumentacji tej budowy musi widnieć moje nazwisko aby uprawnienia były uznane przez PIIB? Czy komisja weryfikacyjna będzie sprawdzać czy moja firma rzeczywiście pracowała na tej budowie czy wystarczającym dokumentem jest oświadczenie ww kierownika robót.

 12. Staram się o uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń w specjalności konsrukcyjno – budowlanej w ramach własnej działalności –
  Firma budowlana. Zatrudniam kierownika na pełny etat, który zrobił uprawnienia w 1985 r. Jego wykształcenie technik.Jest kierownikiem na wszystkich moich budowach (gdzie wymagane są uprawnienia bez ograniczeń w tej specjalności)
  Pytanie czy ta osoba może podpisać mi moją praktykę? Czy jego uprawnienia są ok?
  Dziękuję

 13. Dzień dobry,

  Czy aby w ramach działalnosci gospodarczej sporządzać dokumentację projektową sieci wodno-kanalizacyjnej z przyłączami, mapki powykonawcze, i wykonywać sieć wodno-kanalizacyjną trzeba mieć uprawnienia, jeśli tak, to jakie? i gdzie można sprawdzić, że osoba której zleciłam te czynności naprawdę je posiada?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,

 14. Witam, pracuje w firmie projektowej od 8 lat. Szefem firmy jest osoba, która posiada uprawnienia w ograniczonym zakresie wydawane kiedyś osobom z tytułem technika. Szef podpisywał większość projektów budynków mieszkalnych, które opracowywałem. Czy jest jakaś możliwość żeby taką praktykę zaliczyć? Czy mój patron (architekt, z którym współpracujemy), który posiada pełne uprawnienia konstrukcyjno-budowlane, może mi podpisać i zaliczyć taką praktykę mimo, że nie był autorem tych projektów?

  • PIIB nie zaakceptuje technika ze starymi uprawnieniami jako kierownika praktyki. Jeżeli architekt nie miał nic wspólnego z projektem na którym była odbywana praktyka to raczej nie polecałbym takiego rozwiązania.

 15. Witam
  Pracowałem w pewnej firmie po czym zmieniłem pracę. Kiedy poszedłem do projektanta który nadzorował moją praktykę zażądał pieniędzy w zamian za podpisanie praktyki. Czy ma do tego prawo??

  • Nie ma prawa wymagać opłaty za podpis i to podlega już nawet odpowiedzialności zawodowej w PIIB.
   Natomiast trzeba uczciwie powiedzieć, iż nie ma także obowiązku podpisywać praktyki.

 16. Witam,
  Jestem zatrudniona na pełen etat w przedsiębiorstwie wod-kan, prowadzimy inwestycje wod-kan „przy pomocy” wyłonionych w przetargu wykonawców. Zajmuje się przygotowaniem i realizacją inwestycji pod wzgledem formalno-prawnym i nadzorem nad realizacją inwestycji (funkcja inżyniera budowy). Kierownikiem budowy (zgodne uprawnienia) jest osoba zatrudniona przez wyłonionego przez nas Wykonawcę. Czy moja praktyka na budowie może być podpisana przez tego kierownika budowy i zostanie zaliczona do praktyki zawodowej?

  • Jako praktyka zaliczane są czynności wykonywane bezpośrednio na budowie pod nadzorem kierownika praktyki. Tutaj można mieć wątpliwości gdyż taki nadzór wygląda bardziej jako inwestorski, a tego jak wiadomo PIIB nie akceptuje.

   • Jeśli chodzi o czynności to ok rozumiem, a czy mój etat w przedsiębiorstwie wod-kan ma być jakoś potwierdzony przez mego szefa, czy tylko w zestawieniu zbiorczym w kolumnie forma zatrudnienia mam wpisać „pełen etat”? Na zestawieniu zbiorczym wpisu dokonuje tylko osoba kierownika budowy. To nie jest ani osoba ani firma mnie zatrudniająca. Mam to jakoś udokumentować?

    • Czasem izby wymagają kopii umowy na podstawie, której praktyka była odbywana. Jak to jest w Pani przypadku musi Pani sprawdzić na właściwej stronie izby.

 17. Witam, prosze o pomoc jeżeli znacie odpowiedź, czy technik posiadający uprawnienia z 1983r w zakresie : „kierowania i kontrolowania budowy i robót, kierowania i kontrolowania wytwarzania konstrukcyjnych elementów instalacji oraz oceniania i badania stanu technicznego w zakresie instalacji elektrycznych- o powszechnie znanych rozwiązaniach konstrukcyjnych” może potwierdzić praktykę na budowie dla inż. elektryka ubiegającego się o uprawnienia budowlane wykonawcze w stopniu ograniczonym; pytam o podstawę prawną bo tekstów jest w sieci co niemiara ,że może , nie może, w nieograniczonym nie może, w ograniczonym może itd.

  • Jeżeli w uprawnieniach jest wpisane ” o powszechnie znanych rozwiązaniach” to PIIB nie uzna takiej praktyki ( zarówno dla upr. ograniczonych jak i pełnych) gdyż nie są zgodne z tymi obecnymi.

 18. Witam, planuję w tym roku przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń.
  Czy praktykę na budowie może potwierdzić jedynie osoba posiadająca uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do architektury obiektu czy może to być kierownik budowy lub robót posiadający tylko i wyłącznie uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do kierowania robotami na budowie bez ograniczeń?

 19. witam,
  czy osoba posiadająca uprawnienia:
  „Uprawnienia budowlane w telekomunikacji do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalnościach instalacyjnych w telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w zakresie linii, instalacji i urządzeń linowych”
  może poświadczać praktykę wykonawczą jako kierownik budowy dla osoby starającej się o uprawnienia do projektowania w telekomunikacji bez ograniczeń?
  Pytam bo w treści uprawnień kierownika nie występuje rozróżnienie typu bez ograniczeń/w ograniczonym zakresie. Uprawnienia zostały nadane w 1999r. przez Państwową Inspekcję Telekomunikacyjną i Pocztową.

  • Generalnie zależy to czy zakres uprawnień kierownika odpowiada swym zakresem uprawnieniom o jakie się ubiegamy. Niestety nie jest to tak prosto zbadać zdalnie i najprościej zapytać członka komisji kwalifikacyjnej ( w każdej izbie są dyżury).
   Natomiast na pierwsze wrażenie brak rozróżnienia zakresu uprawnień budzi duże wątpliwości…

 20. Dzień dobry,
  chciałbym się dowiedzieć na temat możliwości uzyskania uprawnień z zakresu : sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Ukończyłem studia z tytułem mgr inż. na kierunku Energetyka o specjalności Elektroenergetyka. Czy z takim wykształceniem mogę starać się o uprawnienia bez ograniczeń z podanego zakresu? Z tego co jest zapisane w prawie budowlanym to wiem że po Energetyce można tylko uzyskać ograniczone uprawnienia, zaś na uczelni zapewniano nas, że my po danej specjalności też możemy starać się o uprawnienia bez ograniczeń i że wynika to z przedmiotów jakie mieliśmy na studiach. Więc prosiłbym o wyjaśnienie, z góry dziękuję.

  • Do uzyskania uprawnień bez ograniczeń w specjalności o jakiej Pan wspomina potrzeba ukończyć studia na kierunkach:
   elektrotechnika
   inżynieria elektryczna
   elektroenergetyka

   https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka-zestawienie/

   Po innych kierunkach teoretycznie też można natomiast zakres przedmiotów na kierunku musi być zgodny z zakresem na kierunkach wymienionych powyżej. Więc pewnie razem z dyplomem będzie trzeba dostarczyć do Izby suplement z wykazem przedmiotów na kierunku oraz punktami ECTS.
   Najlepiej wcześniej samemu to zweryfikować gdyż koszt I etapu kwalifikacji w Izbie to min. 800 zł.

   • Bardzo dziękuję za informację. A czy Państwo mogą udostępnić taki wykaz przedmiotów jaki musi być spełniony wraz z punktami ECTS, aby można było samemu to zweryfikować?

    • Takie informacje często są udostępnione na stronach uczelni technicznych prowadzących wspomniane kierunki. Polecam poszukać przez google + nazwa kierunku + wykaz przedmiotów lub ects

 21. Dzień dobry, chciałbym zapytać o praktykę w biurze projektowym. Jestem zatrudniony na stanowisku asystent projektanta od ponad dwóch lat. Pracodawca jest jednocześnie kierownikiem praktyk. Atmosfera się zmieniła i podejrzewam, że mogę mieć problem z otrzymaniem podpisu na oświadczeniu potwierdzającym odbycie praktyki. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Nadmienię, iż moje imię i nazwisko widnieje w projektach jako opracowujący.

  • Niestety ale potrzebny jest podpis kierownika praktyki na oświadczeniu, a do tego niestety nie można go zmusić, więc najlepiej załatwić sprawę polubownie jeśli jest na to jakaś szansa.

 22. Witam,
  czy będąc zatrudniona na pełen etat w biurze projektowym, mogę jednocześnie odbywać bezpłatny staż w innej firmie na budowie? W jaki sposób „rozliczą” mnie z godzin na budowie?

  • Wg aktualnie docierających informacji możliwe będzie odbywanie tylko jednej praktyki. Natomiast w przypadku rozliczania praktyki aktualnie i oficjalnie nigdzie nie jest to uregulowane oficjalnie w treści aktów prawnych.

 23. Witam,
  Czy pełniąc funkcję Kierownika Budowy (upr. Konstrukcyjne BO) mogę odbywać praktykę zawodową w innej specjalności jeżeli na budowie mam innych kierowników robót (drogowca, instalacje) ?

  • Praktykę odbywać można. Natomiast kilka osób na egzaminie zostało dokładnie „przebadanych” przez komisję bo to sytuacja dosyć nietypowa i stwarzająca pole do nadużyć 🙂

 24. Witam, mam następujące pytanie bo już nieczego do końca nie jestem pewny.

  Taki paradoks.
  Pracuję w firmie A i nie mam uprawnień.
  Moim podwykonawcą jest firma B i pracujemy na jednej budowie.

  W firmie B pracuje Kierownik Robót, który posiada uprawnienia budowlane i de facto jest pod moim nadzorem.
  Może być moim kierownikiem praktyk?

 25. Witam, art.14 pkt 4 mówi ,że warunkiem uzyskania uprawnień jest praca na budowie pod nadzorem osoby z odpowiednimi uprawnieniami, z kolei budowa – definicja Art 3 pkt 6 a co za tym idzie jeżeli jest budowa to jest proces budowlany a wg. art. 17 jest tylko kilku uczestników procesu budowlanego. Jak to interpretujecie lub jakie macie doświadczenia czyli , czy tylko osoby wskazane w art.17 mogą podpisać praktykę czy również osoba z odpowiednimi upr. budowlanymi np. kierownik projektu który był stroną umowy na wykonanie robót jako przedstawiciel podwykonawcy ale nie był stroną procesu budowlanego i nie wpisywał się do dziennika budowy?

  • Dopuszczane przez PIIB są osoby bezpośrednio nadzorujące prace budowlane ( kierownik budowy, robót ). Co jest już bezpośrednio wymienione w przygotowywanej przez PIIB aktualizacji rozporządzenia w/s samodzielnych funkcji w budownictwie.

  • Mam podobny problem.

   Czy praktykę na budowie mogą potwierdzać tylko osoby wpisane w dziennik budowy?

   Czy osoba która była kierownikiem robót podwykonawcy jednak w dzienniku budowy nie mam jej wpisanej(jest wpisany tylko kierownik całej budowy głównego wykonawcy) może potwierdzać praktykę?

   • Kolego, formalnie nie ma czegoś takiego, jak
    ,, kierownik robót podwykonawcy” Jest jedna budowa i jeden jej kierownik. Fakt, że ktoś pracujący na tej budowie, posiada również Uprawnienia Budowlane, nie czyni go automatycznie Kierownikiem Budowy lub Kierownikiem Robót.

 26. Dzień dobry, chciałabym dopytać o praktykę na budowie. Ubiegam się o uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Jestem zatrudniona w biurze architektonicznym, które sprawuje nadzór autorski nad realizowanym projektem i w ramach swoich obowiązków jeżdżę na budowę, uczestniczę w koordynacji, rozwiązywaniu bieżących problemów i przygotowaniu rysunków zamiennych do projektu. Praktykę na budowie może mi podpisać kierownik budowy , który sam posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno – budowlanej do kierowania robotami bez ograniczeń. Jednak formalnie nie łączy nas żadna zależność (firma w której on pracuje jest generalnym wykonawcą a ja przedstawicielem projektanta). Czy tego typu praktyka na budowie może być zaliczona? Co powinnam wpisać w zbiorczym zestawieniu praktyki pod pozycją 5- forma odbywania praktyki/ pełniona funkcja techniczna? Dla uzupełnienia dodam, że w biurze architektonicznym jestem zatrudniona na pełen etat na umowę o pracę jako asystent architekta. Dziękuję

  • Niestety nie wiadomo jak to jest w IARP, natomiast w PIIB komisje podchodzą do tego raczej rygorystycznie ( w niektórych nawet wymagają przedstawienia umowy, na podstawie której odbywana jest praktyka).
   W takim wypadku najbezpieczniej załatwić staż/praktykę bezpośrednio w firmie wykonawczej.

   • a czy w takim przypadku nie można „wykorzystać” opcji praktyki pod patronatem?
    jeśli nie, to w jaki sposób działa funkcja patrona praktyki?

 27. Witam Czy nie ma problemu abym majac tytul mgr inz konstrukcji budowlanych zrobil uprawnienia budowlane w ograniczinym zakresie i praktyke podpisalby mi kierownik z uprawnieniami ale w ograniczonym zakresie poniewaz w mojej okolicy ciezko o kierownika bez ograniczen. Pozdrawiam

  • Uprawnienia kierownika praktyki powinny wg. przepisów być „odpowiednie” tzn. w przypadku gdy kandydat ubiega się o uprawnienia ograniczone to także uprawnienia kierownika mogą takie być.
   Odmienną kwestią jest fakt, iż aktualnie uprawnienia w ograniczonym zakresie pozwalają naprawdę na niewiele.

 28. Dzień dobry.
  Jeżeli to pytanie już padło to z góry przepraszam za powtórkę.
  Pracuję obecnie w biurze projektowym, gdzie zbieram praktykę projektową. W najbliższym czasie chciałabym również zebrać wymaganą praktykę na budowie, aby następnie ubiegać się o uzyskanie uprawnień do projektowania bez ograniczeń. Kto powinien podpisać mi oświadczenie o odbyciu praktyki na budowie? Według PB „Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na (…) pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane”. Czy w praktyce oznacza to architekta? Czy kierownika robót? Jeśli kierownika, to w jakiej specjalności? Czy może to być jeszcze ktoś inny? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Praktykę podpisuje osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli ubiega się Pani o uprawnienia projektowe konstrukcyjno-budowalne to w przypadku praktyki na budowie jest to kierownik budowy lub robót z uprawnieniami wykonawczymi konstrukcyjno budowlanymi.

   Jeśli natomiast ubiega się Pani o o uprawnienia projektowe architektoniczne to praktykę wykonawczą podpisuje także kierownik budowy lub robót z uprawnieniami KB lub architektonicznymi wykonawczymi ( ale takich jest mało)

   Ważny jest także odpowiedni zakres uprawnień ( ograniczone, bez ograniczeń)

   • Ubiegam się o uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń.
    Rozumiem, że w takim przypadku praktykę powinien podpisać mi kierownik budowy lub robót, który sam posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno – budowlanej do kierowania robotami bez ograniczeń, czy tak? Czy taki, który posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno – budowlanej do projektowania i kierowania robotami bez ograniczeń?
    Architektów z uprawnieniami do kierowania robotami rzeczywiście w praktyce prawie się nie spotyka niestety.

    • Praktykę wykonawczą do uprawnień architektonicznych, na budowie może potwierdzić kierownik budowy lub robót z uprawnieniami wykonawczymi konstrukcyjno-budowlanymi lub architektonicznymi wykonawczymi. Nie musi przy tym posiadać uprawnień projektowych w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here