Zgodnie z paragrafem 3 zaktualizowanego Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 24.09.2014, praktykę zawodową do uzyskania uprawnień budowlanych można rozpocząć po uzyskaniu:

dyplomu ukończenia wyższej uczelni, ewentualnie ukończeniu trzeciego roku studiów wyższych

– kierunek ukończonych/trwających studiów ( choć nie jest to jednoznacznie określone w przepisach ) powinien być odpowiednim lub pokrewnym z kierunkiem studiów określonym w wykazie dla danej specjalności i rodzaju uprawnień, o które będziemy się ubiegać.
Przykładowo dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń odpowiednim wykształceniem będzie kierunek studiów w zakresie budownictwa

lub

uzyskaniu tytułu zawodowego technika lub mistrza lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika

– tytuł zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje musi być zgodny z wykazem zawodów związanych z budownictwem

Przykładowo dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej odpowiednimi zawodami będą: technik budownictwa, murarz, murarz-tynkarz, cieśla.

Sprawdź czy posiadasz wymagane wykształcenie do zdobycia uprawnień budowlanych TUTAJ

Czy rozpoczęcie praktyki trzeba rejestrować w Okręgowej Izbie Inżynierów ?

W obowiązującym stanie prawnym przepisy nie nakładają obowiązku rejestracji rozpoczęcia praktyki zawodowej we właściwej Izbie Inżynierów Budownictwa. Obowiązek taki dotyczył książki praktyki zawodowej, która musiała być opieczętowana i zarejestrowana przez przedstawiciela komisji kwalifikacyjnej. Wówczas rozpoczęcie praktyki zawodowej możliwe było, nie wcześniej niż data rejestracji książki praktyk. Jednak we wrześniu 2014 po nowelizacji przepisów książka praktyki została zastąpiona oświadczeniem, którego rejestrować już nie trzeba.

69 KOMENTARZE

 1. Witam!

  Po uzyskaniu tytułu magistra budownictwa rozpocząłem pracę w firmie o specjalności sanitarnej oraz równolegle zacząłem zaoczne studia magisterskie na inżynierii środowiska. Obecnie mija już 1,5 roku wymagane do praktyki oraz w ciągu 3 miesięcy będę bronił tytułu magistra z kierunki inżynierii środowiska. Tu zaczyna się moje pytanie, czy półroczna praktyka zawodowa odbyta przed uzyskaniem tytułu magistra inżynierii środowiska umożliwi mi uzyskanie pełnych uprawnień w tym zakresie? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz! Pozdrawiam!

  • Teoretycznie w przepisach warunkiem jest ukończenie 3 roku studiów lub obrona inżyniera (I stopień studiów). W praktyce natomiast niektóre izby wymagają by ten ukończony kierunek był odpowiedni do zakresu uprawnień o jakie się ubiegamy. Tak więc jeżeli I stopień studiów to inżynieria środowiska to nie będzie problemów. Jeżeli natomiast inny kierunek jak np budownictwo to w niektórych izbach mogą być problemy. Polecam więc zapytań bezpośrednio w swojej izbie by się potem nie rozczarować.

 2. Witam,
  Zgodnie z nowymi przepisami nie trzeba mieć już książki praktyk jednak 20.08.2014r zdążyłam ja pobrać, studia I stopnia ukończyłam 05.2014r. Czy praktykę powinnam zacząć rozpisywać od dnia pobrania książki czy od maja bo tak zaczęłam pracę zawodową? i czy muszę okazywać wogolę wypełnioną książkę, czy udokumentować praktykę zgodnie z nowymi zasadami?

 3. Witam.
  III-ci rok studiów inżynierskich ukończyłem w czerwcu 2015 roku,
  IV-ty (ostatni) rok zgodnie z planem rok później. Nie składałem jednak pracy inżynierskiej przez dwa lata a którą obroniłem we wrześniu 2018?
  W branży pracuję od 1999 roku do dziś.
  Od kiedy mogę liczyć praktykę?
  Pozdrawiam.

  • W przepisach jest zapis o dopuczszeniu praktyki po ukończeniu 3 roku studiów , ale to raczej dotyczy studiów jednolitych. Więc raczej należy nastawić się na termin od obrony pracy inżynierskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here