Zaliczenie praktyki

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Zaliczenie praktyki

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #16883 Odpowiedz
      Paweł
      Gość

      Dzień dobry,
      Chciałbym przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane w sesji „Wiosna 2022”, w specjalności inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych do kierowania w ograniczonym zakresie.
      Posiadam praktykę w PKP PLK od roku 2017 na stanowisku diagnosty ds. nawierzchni i podtorza, gdzie pracowałem przy inwestycjach związanych z branżą w której staram się uzyskać uprawnienia, natomiast tytuł inżyniera uzyskałem w lipcu 2021 roku.
      Czy komisja weryfikacyjna zaliczy mi taką praktykę?

      pozdrawiam

    • #16906 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie gdyż kwestią kluczową będzie tutaj znajomość szczegółowego zakresu obowiązków.
      Przypomnijmy, iż dla uprawnień w zakresie wykonawczym zaliczane jest wykonywanie obowiązków zawodowych bezpośrednio na placu budowy. Powinny być to zadania techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem prac. W przypadku uprawnień wykonawczych KOB do takich zadań mogą należeć więc budowa obiektów budowlanych typu drogi szynowe, kolejowe obiekty inżynieryjne itp.
      Dobrym testem jest sprawdzenie czy w ramach wykonywanych zadań było potrzebne uzyskanie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie takich prac właściwemu organowi. W konsekwencji czy do nadzoru nad pracami potrzebny był kierownik budowy lub robót z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

      Najczęściej stanowisko diagnosty wiąże się z badaniem i weryfikacją obiektów i urządzeń już istniejących, a nie budową lub modernizacją nowych. Proszę przeanalizować jak to jest w Pana przypadku.

      • #16910 Odpowiedz
        Paweł
        Gość

        Dziękuje za odpowiedź!
        Tak były to nowe inwestycje wymagające wszelkich pozwoleń. Nie była to tylko diagnostyka, a przede wszystkim nadzór nad poszczególnymi etapami wykonywanych prac przez wykonawców.
        Moje pytanie dotyczy bardziej wykształcenia, ponieważ 3 rok studiów ukończyłem w czerwcu 2020 roku, natomiast tytuł inżyniera tak jak pisałem uzyskałem w lipcu 2021 roku.
        Czy praktyka, którą uzyskałem od 2017 roku do 2020 może być uznana?

        pozdrawiam

        • #16931 Odpowiedz
          uprawnienia
          Opiekun forum

          W przypadku praktyki zawodowej zaliczana jest ona po ukończeniu 3 roku studiów ( dla studiów jednolitych) lub uzyskaniu odpowiedniego tytułu zawodowego inżynier lub magister inżynier.
          Tak więc są małe szanse w tym wypadku do zaliczenia praktyki odbywanej przed obroną I stopnia studiów.

        • #17026 Odpowiedz
          Adam
          Gość

          Czy aby napewno tyczy się to tylko i wyłącznie studiów jednolitych? Skoro rozporządzenie jest napisane w 2019 roku a od ładnych paru lat nie ma studiów jednolitych.

    • #17338 Odpowiedz
      Mm825
      Gość

      Jak rozliczać tygodnie praktyk?
      Praca na pełny etat. Jak rozliczać tydzień gdy budowa zaczyna się/ kończy w połowie tygodnia? Jak rozliczać tydzień w którym jest urlop – czy nie liczy się go w cale czy liczy się pozostałe dni w pracy?
      Dzięki z góry.

    • #17432 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Praktyka na cały etat 5 x 8 godzin maksymalnie. Jeżeli urlop to zależy czy jeden dzień czy więcej. Generalnie jeśli więcej to ten tydzień przepada.
      To samo dotyczy terminu rozpoczęcia zakończenia praktyki w tygodniu.

      Najważniejsza zasada to minimum miesiąc zapasu. 😉

      Więcej o zasadach rozliczania praktyki zawodowej.

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Reply #17026 in Zaliczenie praktyki
Twoje dane:



Anuluj