Zaliczenie czasu praktyk

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Zaliczenie czasu praktyk

  • Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 13/08/2019 przez lourdesfy60.
Oglądasz 23 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #5460 Odpowiedz
      Rafał
      Gość

      Sesja egzaminacyjna wypada w polowie listopada i chcialbym do niego przystapic. Termin składania papierów do konca sierpnia. Wymagany czas praktyki zawodowej bede miec w pazdzierniku. Czy istnieje mozliwosc zaliczenia praktyki zawodowej jezeli mam taka sytuacje np poprzez dostarczenie dokumentu przed egzaminem?

    • #5512 Odpowiedz
      Darek
      Gość

      Dzien dobry,

      Mam udokumentowana praktykę projektową (7 lat) i na budowie (6,5 roku) w ksiazce praktyki zawodowej wydanej w 1997 r. W chwili obecnej połowa ludzi, którzy autoryzowali mi podpisami odbycie tej praktyki juz nie żyją. Czy bedzie to honorowane? Czy musze sporządzic do tego zbiorcze zestawienie praktyki (kto może je podpisac skoro tych osób juz nie ma wsród żywych)?

    • #5524 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Jeżeli osoby potwierdzające praktykę zawodową posiadały odpowiednie uprawnienia budowlane oraz były członkami izby w momencie odbywania praktyki to taka praktyka powinna zostać zaliczona. Problemy mogą pojawić się w przypadku potrzeby wyjaśnienia wątpliwości oraz konieczności bezpośredniej rozmowy z kierownikiem, ale jeżeli praktyka jest standardowa, zdarza się to niezwykle rzadko.

    • #5538 Odpowiedz
      Mateusz
      Gość

      Witajcie.

      Na stronie https://uprawnieniabudowlane.pl/rozliczanie-czasu-pracy-przy-odbywaniu-praktyki-zawodowej/ widnieje zapis dotyczący rozliczania praktyki zawodowej w przypadku np umowy o dzieło, tj. punkt 5. W tekście autor powołuje się na informacje z Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, mówi On, że niezależnie od ilości przepracowanych godzin w danym dniu jest on zaliczany jako jeden dzień praktyki.
      W moim przypadku pracowałem 4 godzinny dziennie na umowie o dzieło, i tak też policzyłem swoja praktykę – 4h = 1 dzień -> 52 tygodnie / rok. Przed chwilą dzwoniła do mnie Pani z Mazowieckiej Izby z informacją, iż nie uzna mi takiej praktyki.
      Pytanie: czy ktoś z was posiada jakiś tekst źródłowy, decyzję lub cokolwiek innego z tą informacją, na którą mógłbym się powołać przy odwołaniu od decyzji odmownej? POMOCY!

    • #5544 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Niestety Izby zaliczają praktykę zawodową według swoich kryteriów i nie ma jednego dokumentu regulującego tę kwestię.
      Linkowany artykuł pochodzi z 2016 roku i od tego czasu mogły nastąpić także zmiany o czym informowaliśmy także użytkowników w komentarzach.
      Jeżeli chodzi o praktykę to w najgorszym przypadku powinna zostać zaliczona przynajmniej połowa okresu.

    • #5665 Odpowiedz
      Marek
      Gość

      Złożyłem dokumenty na uprawnienia projektowe, gdzie wykazałem obowiązkowe 12 miesięcy praktyki na budowie z lekkim zapasem kilku tygodni. W listopadzie będę zdawał egzamin na projektowe, ale moim celem są również uprawnienia do kierowania.
      I tu pytanie. Czy mogę do kwalifikacji na uprawnienia do kierowania złożyć te same 12 miesięcy z hakiem, które złożyłem na projektowe plus dodatkowa praktyka tak, żeby łącznie było 1,5 roku ? Teoretycznie wydaje się to możliwe, można zdawać jeden egzamin łączny na oba rodzaje, dokumentując jedną praktyką na budowie, więc na logikę niby jest OK, ale jaka jest praktyka komisji kwalifikacyjnych w tym temacie ?

      Pozdrawiam
      MS

    • #5682 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      W przypadku raz odbytej praktyki zawodowej wykonawczej do uprawnień projektowych ( jeżeli zakres praktyki się pokrywa ) to komisja zaliczy ją także do praktyki dla uprawnień wykonawczych. Konieczne będzie jedynie uzupełnienie brakującego okresu – w tym przypadku pół roku.

    • #6313 Odpowiedz
      zuzanna
      Gość

      Dzień dobry,
      pracuje z jako inżynier sanitarny na budowie z ramienia podwykonawcy. Mój kierownik robót posiada uprawnienia z ’75 roku więc nie może zostać moim opiekunem praktyk. Czy w takim razie opiekunem praktyk może być kierownik robót sanitarnych z ramienia generalnego wykonawcy?

    • #6355 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań w obowiązujących przepisach. Ważne by spełniał wymagania dotyczące kierownika praktyki oraz najlepiej aby był wpisany w dziennik budowy, gdyż niektóre izby tego wymagają ( pomimo tego, iż aktualne przepisy nic na ten temat nie mówią).

    • #6357 Odpowiedz
      Zuzanna
      Gość

      Czy wiecie jak jest w mazowieckiej izbie ?

    • #6375 Odpowiedz
      daro
      Gość

      Dzień dobry, jak wygląda sprawa z zapisem daty praktyk tzn. rozpoczęcie od wydania decyzji o pozwolenie na budowę czy od wpisu w dzienniku o przejęciu obowiązków przez kierownika budowy i tak samo z zakończeniem tzn. pozwolenie na użytkowanie czy wpis o zakończeniu robót?

    • #6376 Odpowiedz
      damian11
      Gość

      Cześć.
      Mam pytanie odnośnie praktyki. W czasie ostatniego semestru studiów drugiego stopnia pracowałem na stanowisku asystent projektanta na umowę o praktykę studencką (6 miesięcy) czy taka forma zatrudnienia będzie normalnie zaliczona do praktyki przy sporządzaniu projektów?
      Z góry dzięki za odpowiedź
      Pozdrawiam

    • #6379 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Jeżeli ta praktyka była objęta programem studiów to raczej PIIB jej nie zaliczy.
      Tutaj więcej szczegółów: https://uprawnieniabudowlane.pl/praktyki-studenckie-a-praktyka-zawodowa-do-uprawnien-budowlanych/

    • #6380 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Generalnie należy kierować się datą od kiedy wykonywało się obowiązki odpowiednie do zakresu specjalności o jaką się ubiegamy.

    • #6556 Odpowiedz
      Mateusz
      Gość

      Witam, jaka musi być nazwa stanowiska do uprawnień budowlanych elektrycznych? Wystarczy Elektromonter czy lepiej jak będzie brygadzista/koordynator?

    • #6562 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Elektromonter to stanowisko kojarzące się z pracą fizyczną, a nie obowiązkami z zakresu nadzoru nad pracami. Brygadzista także związany jest z zarządzaniem pracownikami.

      Preferowana nazwa stanowiska to inżynier lub majster budowy lub inżynier majster ds robót elektrycznych itp.

    • #6563 Odpowiedz
      Mateusz
      Gość

      A jeżeli nie mam tytułu inżyniera (jestem w trakcie 4 roku studiów I stopnia) , to mogę mieć w umowie nazwę stanowiska inżynier?

    • #6568 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      W takim wypadku optymalnie będzie więc wpisać majster budowy.

    • #6689 Odpowiedz
      Paulina
      Gość

      Witam,
      Jestem technikiem budownictwa, obecnie jestem na 3 roku studiów na kierunku budownictwo ze specjalizacją projektowanie użytkowe, mam pytanie czy jeżeli rozpocznę teraz prace lub staż na stanowisku asystent projektanta to czy będzie mi się już to wliczało do praktyki zawodowej do uprawnień. Od jakiego momentu praca zawodowa wlicza się do uprawnień jako praktyka zawodowa ?

    • #6690 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Jeżeli mówimy o uprawnieniach do projektowania bez ograniczeń ( po technikum możliwe jedynie wykonawcze ograniczone ) to praktyka jest możliwa najwcześniej po ukończeniu 3 roku studiów lub uzyskaniu tytułu.

      Kiedy można rozpocząć praktykę zawodową

    • #9154 Odpowiedz
      Sławek
      Gość

      Wykonywałem praktyki jako asystent kierownika robót przy wykonywaniu projektów przyłączy elektroenergetycznych. Wydaje mi się, że do każdego projektu przyłącza dołączam zbiorcze zestawienie i oświadczenie. Natomiast projektowanie takiego przyłącza trwa powiedzmy kilka tygodni, natomiast samego robienia tego projektu powiedzmy 1 tydzien czy 2. Czy mogę wpisać w zbiorczym oświadczeniu czas praktyki np 01.05.2017-01.08.2017 ale w rubryce łączna ilośc tygodni wpisać np 2?
      Wtedy pokrywałoby się to z prawdą, bo wypiswanie jakiejs daty z tego kresu tak zeby trwało to powiedzmy równy tydzien, mijałoby się z prawdą.

    • #9218 Odpowiedz
      Krystian
      Gość

      Dzień dobry,
      studia na kierunku budownictwo rozpocząłem w 1996roku. Do 2002 skończyłem 10 semestrów (studia jednostopniowe magisterskie). Nie obronilem niestety pracy dyplomowej. W 2002 roku zalozylem ksiazke praktyk.
      Od roku 2002 zaczalem czynnie pracowac w branzy.
      Dopiero w roku 2020 obronilem prace dyplomowa ale w zwiazku z tym ze w miedzyczasie wszedl system dwustopniowy to mam tytuł inż (tak jakbym skonczyl 3 letnie). Suplement wystawiony do dyplomu pokazuje zestawienie przedmiotow z 10 semetstrow obejmujacy okres 1996-2002 + praca dyplomowa z roku 2020.
      Moje pytanie: czy praktyke zdobyta od roku 2002 (juz po ukonczeniu 3 roku studniow) moge w calosci zaliczyc do uprawnien czy niestety ale od roku 2020 dopiero bedzie mi sie liczyc praktyka po zdobyciu tytułu?

    • #9260 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Należy wpisywać realny i faktyczny czas w jakim wykonywane były czynności związane z daną specjalnością uprawnień budowlanych. W tym przypadku raczej chodzi o czas faktycznie wykonywanego projektu.
      Jeżeli chodzi o łączną ilość tygodni to powinna ona wynikać z liczby dni roboczych. Więc na 2 tygodnie robocze powinno przypadać 10 dni pracy.

    • #10133 Odpowiedz
      Dominik
      Gość

      Witam,
      Mam tytuł inżyniera, więc mogę uzyskać uprawnienia budowlane do projektowania z ograniczeniami oraz uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Mam w związku z tym kilka pytań:
      1. Czy mogę ubiegać się jednocześnie o jedne i drugie uprawnienia? Czy muszę najpierw zdobyć uprawnienia do projektowania i kierowania robotami z ograniczeniami, a następnie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń?
      2. Czy praktykę zawodową na budowie można zaliczyć jednocześnie do uprawnień do projektowania z ograniczeniami i do uprawnień do kierowania robotami bez ograniczeń? Do uprawnień do projektowania potrzebny jest rok, a do uprawnień do kierowania robotami trzy lata? Czy ten jeden rok można zaliczyć do jednych i drugich uprawnień?
      3. Pracuję 3 lata w biurze projektowym, jako asystent projektanta, przy projektach sieci i przyłączy wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Czy ten okres mogę teraz wpisać/zgłosić, jako praktykę zawodową (moje nazwisko nie było wpisywane do składu zespołu opracowującego projekt)? Czy najpierw trzeba zgłosić się do OIIB, poinformować o zaczęciu praktyki i dopiero od teraz będzie się liczył czas praktyki?
      4. Jak powinienem wpisywać się w tabelce w projektach? „Asystent projektanta”, „Projekt opracował” i podać swój numer dyplomu?
      5. Czy moje nazwisko powinno być gdzieś wpisane przy odbywaniu praktyki na budowie?
      6. Czy patronem praktyki może być sprawdzający projekt, czy tylko projektant?
      7. Czy można wpisać do zestawienia odbytej praktyki:
      a) projekt, który był zaczęty przed rozpoczęciem pracy/odbywania praktyki przeze mnie w tej firmie,
      b) projekt, który jeszcze nie jest zakończony – niektóre projekty robi się długo, ponieważ czeka się na pozwolenia, decyzje, itp.
      c) projekt przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego, który wykonuje się 1 godz. Jaki czas wtedy wpisać w oświadczeniu? Trzeba by było wpisać kilkadziesiąt takich projektów przez rok, więc może lepiej ich nie wpisywać?

      Na razie to tyle.
      Pozdrawiam.

Oglądasz 23 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Reply #5682 in Zaliczenie czasu praktyk
Twoje dane:



Anuluj