Uprawnienia budowlane a stanowisko

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Uprawnienia budowlane a stanowisko

  • Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 31/05/2019 przez .
Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #5418 Odpowiedz
      Piotr
      Gość

      Witam,
      Czy pracując na stanowisku „specjalista ds. Projektowania i nadzoru ” , wykonując obowiązki na budowie izba zaliczy mi praktykę do uprawnień wyrównawczych?

      Z góry dzięki

    • #5424 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Co do zasady najważniejszy jest zakres obowiązków jaki kandydat wykonuje podczas odbywania praktyki zawodowej. Stwierdzenie ” obowiązki na budowie” jest tutaj bardzo nieprecyzyjne dlatego też nie można jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie.

      Natomiast w komisjach kwalifikacyjnych pracują specjaliści, którzy mają na co dzień do czynienia z budownictwem i może budzić wiele wątpliwości dlaczego osoba, której nazwa stanowiska związana raczej z projektowaniem wykonuje zasadniczo prace na budowie.

    • #5439 Odpowiedz
      Robert
      Gość

      Witam,
      pracuję w spółce energetycznej na stanowisku o nazwie Inż. ds. Dokumentacji Energetycznej, zajmuję się dokumentacjami projektowymi tzn. opiniuję je i weryfikuję pod kątem poprawności wykonania. Czy praca przy projektach w takim stopniu zaliczy mi się do praktyki.

    • #5453 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Na pierwszy rzut oka wydaje się, że taka praktyka może okazać się problematyczna do zaliczenia przez komisje kwalifikacyjną, gdyż nie jest to stricte wykonywanie dokumentacji projektowej. Sprawdzanie dokumentacji nie jest traktowane jako czynne uczestnictwo w pracach projektowych.

    • #7186 Odpowiedz
      Jan
      Gość

      Witam,
      Czy będąc na stanowisku kierownika robót będzie problem z uznaniem praktyki wykonawczej?

    • #7187 Odpowiedz
      Janusz
      Gość

      Dzień dobry,

      Pracuję jako kierownik budowy na pełen etat. W umowie zlecenie nie mam podanego wymiaru godzinowego a jedynie że będę dostarczał oświadczenia o ilości przepracowanych godzin ale nie wpływa to na moje wynagrodzenie. Dodatkowo nie mam stanowiska żadnego zapisanego w umowie a jedynie że wspieram w koordynowaniu prac budowlanych oraz pomoc w opracowywaniu dokumentacji projektowej. Czy taka praktyka jest uznawana?

    • #9065 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Teoretycznie takie stanowisko nie powinno przekreślić zaliczenia praktyki, natomiast zwykle komisje kwalifikacyjne interesują się bardziej kierownikami robót lub budowy bez uprawnień. W sczególności weryfikując wiedzę na egzaminie ustnym

    • #10100 Odpowiedz
      Adam
      Gość

      Witam, pracuję jako inżynier budowy w firmie wykonawczej, jednak zakres moich obowiązków to głównie praca w biurze budowy (papierologia), zamawianie i liczenie materiałów, przygotowywanie przetargów/ofert, protokołów, dokumentacji powykonawczych i innych dokumentów związanych z prawidłowym rozliczeniem budowy. Czy taki zakres wystarczy do zaliczenia praktyki na budowie?

    • #10529 Odpowiedz
      Miro
      Gość

      Dzień dobry,

      Chciałbym zapytać, jakie uprawniania są potrzebne do prowadzenia adaptacji gotowych projektów domów jednorodzinnych (bycia Projektantem Adaptującym).
      Posiadam tytuł magistra inżyniera na kierunku budownictwo.
      Uprawnienia jakie mogę zrobić to do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno budowlanej.
      Czy wystarczą jedne, czy trzeba obydwa zrobić?
      Czy definitywnie muszą być to uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej ??
      Nigdzie nie mogę znaleźć informacji z pewnego źródła

      Z góry dziękuję za każdą cenną informację 🙂

      • #14305 Odpowiedz
        Adam Jakielski
        Gość

        W przypadku adaptacji projektów „gotowych” to pozostają chyba jedynie uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej. Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane są w tym wypadku zbędne bo część konstrukcyjna jest już zawarta w projekcie gotowym i dla standardowych warunków terenowych oraz gruntowych będzie pasował.

    • #10770 Odpowiedz
      Gość
      Gość

      Dzień dobry,
      Pracuję na stanowisku „Specjalista ds. Technicznych”, podczas budowy pełniłem obowiązki identyczne do obowiązków inżyniera budowy. Czy taka nazwa stanowiska będzie zaakceptowana przez Izbę?
      Zaznaczę że Kierownik Robót był pracownikiem innej firmy.

      • #11475 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        Niestety nazwa stanowiska specjalista ds. technicznych może budzić wątpliwości członków komisji kwalifikacyjnej, gdyż jest bardzo ogólna i bardziej funkcjonuje w środowiskach „biurowych”. Oczywiście to nie musi oznaczać przekreślenia takiej praktyki, ale też może wiązać się z potrzebą dodatkowych wyjaśnień.

    • #10820 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Pod względem zakresu prac obowiązki inżyniera budowy jak i kierownika robót mogą być takie same, więc jeżeli pozostałe wymagania odnośnie praktyki zostaną spełnione to praktyka powinna zostać zaliczona.
      Z informacji, które docierają do Nas wynika jednak, iż niektóre izby inżynierów pouczają kandydatów o braku możliwości kierowania robotami budowlanymi bez posiadania uprawnień. Nie wiadomo jednak jaki to ma wpływ na zaliczenie takiej praktyki zawodowej.

    • #11334 Odpowiedz
      jarek
      Gość

      Witam
      Staram się o Uprawnienia konstrukcyjno budowlane w ograniczonym zakresie tylko kierowania robotami i moje pytanie brzmi czy stanowisko jakie mam w pracy: technik budowy -koordynator prac zbrojeniowych i ciesielskich będą odpowiednie do zestawienia praktyk ?

      • #11490 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        W przypadku uprawnień wykonawczych w ograniczonym zakresie taka nazwa stanowiska wydaje się odpowiednia. Natomiast bardzo istotne jest także jakie obowiązki będzie się wykonywało w ramach praktyki zawodowej.

    • #11549 Odpowiedz
      Jarek
      Gość

      Odnośnie obowiązków na każdej budowie mam jednakowe czyli wyznaczanie fundamentów ścian słupów nanoszenie rzędnych , rozryswowanie i sprawdzenie ulozenia zbrojenia czy wystarczy jak to wpisze ?

      • #11568 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        Jest to dosyć ograniczony zakres w stosunku do specjalności konstrukcyjno-budowlanej, więc jeżeli jest taka możliwość to warto rozszerzyć je o dodatkowe zadania.
        Nie przekreśla to oczywiście takiej praktyki, natomiast ostateczną decyzję podejmuje okręgowa komisja kwalifikacyjna, a jej decyzje są niekiedy niezbadane.

    • #11721 Odpowiedz
      Mateusz
      Gość

      Witam.jestem od 3 lat w firmie na umowie o czas nie okreslony i w tym czasie mam stanowisko technika budowy najpierw dostalem umowe na rok i wykonywalem czynnosci technicze choc mialem z wlasnej nie uwagi umowe podpisana jako ciesla zbrojarz teraz orientowalem sie w informacji inzynierow budownictwa ze firma musi wystosowac odwiadczenie ze w tym pierwszym roku tez pracowalem jako technik . jak ma wygladac takie oswiadczenie? Staram sie o uprawnie w ograniczonym zakresie konstrukcyjno budowlane.pozdrawiam

      • #11978 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        Nie ma ustalonego wzoru takiego oświadczenia. Po prostu należy konkretnie napisać, iż wykonywano obowiązki technika budownictwa, a nie typowo robotnicze. Wystarczą prawdopodobnie 1-2 zdania + podpis i pieczątka właściciela firmy/ dyrektora.

    • #11957 Odpowiedz
      Tomasz
      Gość

      Witam. Pracuję w branży energetycznej na stanowisku Elektromonter sieci średnich i niskich napięć. Często wykonujemy prace budowlane na polecenie pisemne na których jestem osobą funkcyjną kierującym zespołem bądź nadzorującym. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o zaliczenie praktyki zawodowej? A jeśli tak czy warto przedstawić komisji kopie takich poleceń pisemnych?

    • #11979 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Polecenie pisemne w tym wypadku zostaje wydane prawdopodobnie gdyż wykonywane są prace szczególnie niebezpiecznie i jest taki obowiązek ze względu na BHP. Nie ma to nic wspólnego z praktyką do uprawnień budowlanych.
      Tutaj potrzebne jest odpowiednie wykształcenie: https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka/

      Zakres praktyki też jest określony i musi być ona nadzorowana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

    • #12321 Odpowiedz
      Anna
      Gość

      Witam,
      Chcę ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami konstrukcyjno-budowlanymi w nieograniczonym zakresie. Proszę o odpowiedź na kilka pytań.
      1. Zaczęłam pracować jako asystent kierownika budowy na 3 roku studiów inżynierskich. Aktualnie skończyłam już studia dwustopniowe z tytułem magistra inż. Stąd moje pytanie, czy praktyka na budowie zostanie zaliczona od momentu ukończenia 3 roku, tj. uzyskania wpisu na kolejny semestr czy od obrony inżyniera?
      2. Czy w zestawieniu zbiorczym jako pełnioną funkcję techniczną mogę wpisać asystent kierownika budowy (tak jak w umowie o pracę), czy inżynier budowy?
      3. Praktykę odbywałam jednocześnie studiując zaocznie. Czas pracy praktyki wynosi ok. 2 lat ale skończyła się przed obroną mgr. Czy taka praktyka zostanie zatwierdzona?
      4. Czy pracując na stanowisku asystenta kierownika budowy praktykę może podpisać kierownik robót, który również brał udział przy budowie (wpisany do dziennika budowy)?

      • #12823 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        1. Przepisy dopuszczają takie i takie rozwiązanie tak więc można wybrać korzystniejsze dla kandydata.
        2. Oba stanowiska są poprawne. W zestawieniu należy wpisać stanowisko zgodne ze stanem faktycznym.
        3. Taka praktyka może zostać zatwierdzona. Natomiast ma na to wiele czynników.
        4. Tak może podpisać kierownik robót wpisany w dziennik.

    • #12786 Odpowiedz
      Marcin
      Gość

      Czy stanowisko pracy wpisane na umowie „Operator CAD” będzię się liczyło do praktyki projektowej do uprawnień? Projektuje instalacje sanitarne w Cadzie.

      • #12822 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        Taka nazwa stanowiska wskazuje na bardzo ograniczony zakres obowiązków tzn. samo sporządzanie rysunków a to może się okazać niewystarczającą praktyką do uprawnień budowlanych do projektowania.
        Zalecanym stanowiskiem jest w tym wypadku asystent projektanta.

    • #12923 Odpowiedz
      Karol
      Gość

      Witam, pracuje na stanowisku inżyniera robot w firmie zajmującej się termomodernizacja budynków, wykonywaniem elewacji itd. Moim zakresem obowiązków jest bezpośrednia kontrola brygad robotniczych, ogarnianie całego materiału, udział w odbiorach, itd itd. Moje pytanie brzmi, czy praca przy samym wykonywaniu elewacji (bez stanów surowych) pozwala później o ubieganie się o uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń? Pozdrawiam

      • #12929 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        Zakres jest w tym wypadku bardzo ograniczony i zdecydowanie nie odpowiada nawet części wiedzy i umiejętności praktycznych dla uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanych. Tak więc raczej taka próba będzie skazana na niepowodzenie.

        Niemniej jednak wszystko ostatecznie będzie zależeć od decyzji komisji kwalifikacyjnej. Tak więc jeżeli nie ma szans za zmianę firmy i zakresu obowiązków oraz jesteś w stanie się pogodzić z ewentualnym odrzuceniem wniosku i stratą finansową kosztów kwalifikacji to można próbować.

    • #13807 Odpowiedz
      Karolina
      Gość

      Witam, posiadam tytuł inżyniera budownictwa. Pracuję na etacie od 4 lat na stanowisku St. Inspektor ds obsługi technicznyej w zakładzie funkcjonującym w formie samorządowego zakładu budżetowego, gdzie zajmuje się m.in.: prowadzeniem książek obiektów, typowaniem i przygotowywaniem obieków do rozbiórek, bieżącą kontolą stanu technicznego obiektów, wykonywaniem zaleceń PINBu. Dodatkowo po pracy od roku asystuję (bez umowy, w ramach nauki) podczas wykonywania okresowych przeglądów budowlanych, wykonywania projektów oraz opinii technicznych u osoby posiadającącej uprawnienia konstukcyjne i architektoniczno-budowlane. Czy pracę na etacie oraz praktykę po pracy mogę zaliczyć do praktyki na uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie?

      • #13862 Odpowiedz
        uprawnienia
        Opiekun forum

        Z podanego opisu wynika niestety, iż takie czynności wykonywane nie zostaną zaliczone jako praktyka zawodowa. Są one bowiem związane bardziej z obowiązkami urzędniczymi. Natomiast praktyka do uprawnień budowlanych powinna wiązać się z wykonywaniem czynności na terenie budowy podczas wykonywania robót budowlanych.

        Miejsca i formy odbywania praktyki zawodowej

    • #13820 Odpowiedz
      Karol
      Gość

      Witam,
      Ukończyłem studia I i II stopnia na kierunku inżynieria środowiska. Pracuje na stanowisku Monter urządzeń i sanitarnych i grzewczych. Czy takie stanowisko jest odpowiednie jeżeli chce się ubiegać o upewnienia do kierowania robotami budowlanymi?

    • #13861 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Takie stanowisko bardziej kojarzy się z wykonywaniem prac fizycznych przy wykonywaniu instalacji sanitarnych, niż z kierowaniem i nadzorem nad robotami.
      Jeżeli faktycznie wykonywane są czynności fizyczne przy instalacjach to taka praktyka nie będzie odpowiednia do uprawnień budowlanych.

    • #22890 Odpowiedz
      Janusz
      Gość

      Witam jestem zatrudniony na stanowisku pracownika biurowego, od 3 lat wykonuje projekty przyłączy elektroenergetycznych nN, jestem po 3 roku studiów w tym kierunku i chciałbym rozpocząć praktykę, czy izba zaliczy mi praktykę na takim stanowisku?

    • #22964 Odpowiedz
      aaa
      Gość

      aaa

    • #22965 Odpowiedz
      Sylwek
      Gość

      Witam, jestem zatrudniony w Urzędzie Miasta w Referacie Realizacji i Nadzoru Inwestorskiego na stanowisku Inspektora, w zakresie obowiązków jest nadzór nad realizacją inwestycji (robót) w zakresie branży sanitarnej oraz uczestnictwo w odbiorach, dot. inwestycji Gminy i Miejskiego Zarządu Dróg.
      Czy możliwe jest zaliczenie do praktyki zawodowej? Jeśli tak, to osobą kierującą praktyką może być Inspektor Nadzoru z ramienia Inwestora posiadający uprawnienia?

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Reply #11334 in Uprawnienia budowlane a stanowisko
Twoje dane:



Anuluj