Przedsiębiorca budowlany a praktyka zawodowa

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Przedsiębiorca budowlany a praktyka zawodowa

  • Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 10/05/2019 przez Kamil.
Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #5219 Odpowiedz
      Grzegorz
      Gość

      Jestem przedsiębiorca prowadzę firmę budowlaną. Mam ukończone studia I stopnia kierunek Budownictwo.
      W jaki sposób mogę odbyć (zaliczyć) praktykę zawodową niezbędną do uzyskania uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń jako właściciel firmy.
      Osoba (kierownik budowy) posiadający niezbędne uprawnienia do prowadzenia praktyk z pewnych przyczyn nie chce zostać zatrudniony w mojej firmie na etacie czy na jakąkolwiek umowę cywilno-prawną. Osoba ta też prowadzi swoją działalność gospodarczą.
      Pytanie. Czy możliwe jest zawarcie umowy o wolontariat z tą osobą (osoba fizyczna) jako kierownik budowy w mojej firmie i czy taka umowa będzie akceptowana do zaliczenia przeze mnie praktyki zawodowej.
      Druga opcja to zawarcie umowy o wolontariat pomiędzy dwoma przedsiębiorcami (on jako osoba prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługę kierowanika budowy w mojej firmie ale tylko na zasadzie wolontariatu?

    • #5220 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma potrzeby stosowania sztucznie dodatkowych umów. Dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej, ewentualnie w razie potrzeby umowa potwierdzająca wykonywanie robót na danej inwestycji będą w większości przypadków wystarczające.

      Jeżeli chce Pan mieć pewność można zadać pytanie na dyżurze członka OKK w swoim mieście, ale wg informacji członka KKK umowa jednoosobowej DG będzie równoważna umowie o pracę.

      Dokumentacja praktyki natomiast standardowo w oświadczeniu kierownika praktyki oraz zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej.

    • #6552 Odpowiedz
      Kamil
      Gość

      W ostatnim naborze złożyłem dokumenty z oświadczeniami kierownika budowy i porozumieniem o wzajemnej współpracy, został również przedstawiony wykaz prac. Mój wniosek został odrzucony i otrzymałem informację, że coś takiego jak wolontariat lub wzajemna współpraca nie występuje w Polsce.
      Prowadzę od 10 lat firmę budowlaną w większości obsługuję klientów indywidualnych, gdzie zlecenie trwa 5-15 dni, w większości ja nie potrzebuje kierownika budowy ponieważ inwestor ma swojego, który odpowiada za całość budowy.
      Czy w takim przypadku muszę zgłaszać się do każdego osobno i prosić o oświadczenie i wpis? Wtedy aby udokumentować 3 lata praktyki muszę zebrać kilkadziesiąt podpisów, nie zawsze kierownik budowy zechce dokonać takiego wpisu – bo to przecież przyszła konkurencja oraz nie każdy kierownik ma pełne uprawnienia bez ograniczeń.
      Jakie jest inne rozwiązanie?
      Dysponuję umowami i Fv za zlecenia z ostatnich 5 lat, czy można to jakoś wykorzystać?
      Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

    • #6561 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Problem wygląda na złożony.
      1/ Wolontariat jest przez niektóre izby akceptowany ( np. mazowiecką) natomiast by formalnie zaistniał musi trwać dłużej niż 30 dni wolontariat.
      2/ Można odbywać praktykę prowadząc własną DG. Jako dokumenty należy przedłożyć wpis do ewidencji DG oraz ewentualnie umowy z kontrahentami gdzie praktyka była odbywana więc to byłoby najlepsze rozwiązanie ale:

      Podstawowy problem natomiast, który tutaj się pojawia to zakres praktyki. Nie został tutaj opisany ale sądząc po terminach dotyczy drobnych zleceń, które z dużym prawdopodobieństwem izba i tak nie zaliczyłaby do praktyki zawodowej uznając jej zakres za za wąski dla danej specjalności.

      Najrozsądniejszy okres praktyki to minimum pół roku lub ukończenie danej budowy. Wpisywanie kilkudziesięciu różnych budów nie ma najmniejszego sensu.

      Sposób dokumentowania także nie został podany – na początku wspomniano o jednym oświadczeniu kierownika budowy, a potem o potrzebie kilkudziesięciu oświadczeń więc to także mógł być problem dla komisji. Zgodnie z zasadami dla każdej budowy gdzie jest oddzielny kierownik potrzebne oddzielne oświadczenie i zestawienie praktyki.

    • #6597 Odpowiedz
      Kamil
      Gość

      Odrzuciła to właśnie Mazowiecka izba. Jeśli chodzi o roboty budowlane to są to m.in. Wykonywanie konstrukcji dachowych, montaż pokryć dachowych, montaż stolarki okiennej głównie budynki jednorodzinne ale było również kilka zleceń dla instytucji. Kilka prac związanych z generalnym remontem budynków publicznych. Dysponuję umowami zKlientami, mogę je dołączyć do wniosku. Czy w takim przypadku powinienem dotrzeć do kierowników budów moich Klientów i z nimi spisać oświadczenia, oddzielne dla każdego kierownika.? Dane zlecenie trwa maksymalnie 2 tygodnie. Czy muszę rozpisać dokładnie 3 lata z podaniem gdzie i kiedy były prowadzone pracę, czy wystarczy wpis do ewidencji i potwierdzenie, że działalność jest prowadzona bez przerwy od 10 lat? Posiadam kilka referencji,mogę także przedstawić faktury

    • #6598 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Jeżeli to nie problem proszę wpisać do dokładnie jest w uzasadnieniu odrzucenia praktyki przez izbę.

      Praktykę po 2014 roku dokumentujemy w oświadczeniu kierownika praktyki do którego dołączamy zbiorcze zestawienie prac https://uprawnieniabudowlane.pl/oswiadczenie-potwierdzajace-odbycie-praktyki-zawodowej/
      Jeżeli są różne budowy oraz różni kierownicy praktyk to do każdej z takich praktyk powinny być dostarczone takie dokumenty.

      Nawet jednak jeżeli zostaną dostarczone wszystkie dokumenty to mam poważne wątpliwości czy izba zaliczy 3 lata takich 2 tygodniowych praktyk z powodów, które opisałem w poście wcześniej.

    • #6624 Odpowiedz
      Kamil
      Gość

      Jakie rozwiązanie proponujecie w mojej sytuacji? Mam spisać umowę z kierownikiem z uprawnieniami i płacić mu tylko po to aby zdobyć praktyki? Z kim z mazowieckiej izby można to skonsultować? Oni są wrogo nastawieni do DG. Proszę o pomoc

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Reply #6561 in Przedsiębiorca budowlany a praktyka zawodowa
Twoje dane:



Anuluj