Czy muszę odbywać praktykę na budowie po raz kolejny

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Czy muszę odbywać praktykę na budowie po raz kolejny

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #11723 Odpowiedz
      Janina
      Gość

      Dzień dobry,

      po zakończeniu studiów na kierunku budownictwo, odbyłam wymaganą praktykę na budowie oraz w biurze projektowym i posiadam uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno – budowlanej. W międzyczasie podjęłam studia na kierunku architektura. Zamierzam ubiegać się o uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Po uzyskaniu tytułu inż. arch. odbyłam wymaganą roczną praktykę w biurze projektowym architektonicznym. Czy z uwagi na to, że dotychczas odbyta praktyka na budowie odbywana była przed ukończeniem trzeciego roku studiów na kierunku architektura, konieczne jest abym teraz po raz kolejny odbywała praktykę na budowie? Czy jest możliwość jakiegoś powiązania tych dwóch kierunków – sprawdziłam już że budownictwo nie jest kierunkiem pokrewnym dla architektury przy ubieganiu się o uprawnienia bez ograniczeń. Czy możliwe jest jakaś inne rozwiązanie? A może posiadanie uprawnień w specjalności konstrukcyjno – budowlanej może pomóc w w kwalifikacji do egzaminu na uprawnienia w specjalności architektonicznej?

    • #11775 Odpowiedz
      uprawnienia
      Opiekun forum

      Niestety wiele będzie tutaj zależeć od decyzji komisji kwalifikacyjnej.

      Aktualnie choć nie ma takiego wymagania w przepisach, izby wymagają aby praktyka zawodowa była już odbywana po ukończeniu studiów ( lub co najmniej 3 roku ) na kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla danego typu uprawnień. Tak by praktyka odbywana była w sposób świadomy, a zdobytą wiedzę teoretyczną, można by było wykorzystać w sposób praktyczny.

      Z drugiej jednak strony praktyka wykonawcza do uprawnień architektonicznych także może być odbywana pod kierownictwem osoby z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi a jej zakres pokrywa się z praktyką do posiadanych uprawnień KB projektowych.

      Jedyną radą jaką można w tej sytuacji udzielić jest kontakt bezpośrednio ze swoją okręgową izbą architektów w celu ostatecznego wyjaśnienia tej kwestii.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
Odpowiedz na: Reply #11775 in Czy muszę odbywać praktykę na budowie po raz kolejny
Twoje dane:



Anuluj