Wymagany czas trwania praktyki zawodowej określony został w art. 14 ustawy Prawo budowlane. W zależności od rodzaju uprawnień (wykonawcze lub projektowe), zakresu uprawnień (bez ograniczeń lub ograniczone) oraz posiadanego poziomu wykształcenia (dyplom technika, pierwszy stopień studiów, drugi stopień studiów) może on wynosić od 1,5 roku do 4 lat.

Wymagany okres praktyki zawodowej

uprawnienia do projektowania bez ograniczeń

 • 1 rok praktyki przy sporządzaniu projektów
 • 1 rok praktyki na budowie

uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie

 • 1 rok praktyki przy sporządzaniu projektów
 • 1 rok praktyki na budowie

uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń

 • 1,5 roku praktyki na budowie ( ukończone studia II stopnia na kierunku odpowiednim)

lub  

 • 3 lata praktyki na budowie (ukończone studia I stopnia na kierunku odpowiednim)

uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie

 •    1,5 roku praktyki na budowie ( ukończone studia II stopnia na kierunku pokrewnym lub studia I stopnia na kierunku odpowiednim)

lub  

 • 3 lata praktyki na budowie (ukończone studia I stopnia na kierunku pokrewnym)

lub  

 • 4 lata praktyki na budowie ( dla osób z tytułem technika w zawodzie związanym z budownictwem

uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń

 • 1 rok praktyki przy sporządzaniu projektów
 • 1,5 roku praktyki na budowie

uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie

 • 1 rok praktyki przy sporządzaniu projektów
 • 1,5 roku praktyki na budowie

Bardziej szczegółowe zestawienie uwzględniające poziom wykształcenia oraz specjalności uprawnień dostępne pod adresem link.

Wydłużenie podstawowego okresu praktyki zawodowej

W przypadku osób, które odbywają praktykę zawodową na budowie:

 • w organach nadzoru budowlanego (np. PINB)
 • w organach administracji rządowej albo jednostek samorządu terytorialnego, realizujących zadania zarządcy drogi publicznej (np. GDDKiA)
 • u zarządcy infrastruktury kolejowej lub w podmiocie odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury kolejowej we właściwym stanie technicznym działającym na zlecenie zarządcy infrastruktury kolejowej (np. spółki PKP)

na podstawie par. 3 ust. 4 Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, stosuje się wydłużenie podstawowego okresu praktyki. W takim wypadku wymagany okres praktyki wskazany wcześniej ulega dwukrotnemu wydłużeniu.

64 KOMENTARZE

 1. Witam,
  Mam pytanie odnośnie praktyk. Czy remonty i termomodernizacja budynków zaliczają się do praktyki na budowie? Pracuje w firmie zajmująca się przede wszystkim tego typu przedsięwzięciami ale w tym momencie rozpoczynamy budowę od podstaw budynku wielorodzinnego. Mam już cześć praktyki udokumentowanej gdzie pracowałem przy budowę hali produkcyjno-magazynowej.
  Czy jeżeli termomodernizacja i remonty prowadzi kierownik budowy z uprawnieniami a ja jestem na stanowisku inżyniera budowy to taka praktyka się liczy?

  • To już niestety zależy od szczegółowego zakresu takiej praktyki oraz udziału ilościowego praktyki przy remontach i termomodernizacji w stosunku do całości praktyki.
   Jeżeli będą stanowiły tylko jakąś część to praktyka powinna zostać zaliczona, natomiast różne komisje kwalifikacyjne a nawet poszczególne w nich osoby mogą niestety różnie interpretować.

 2. Witam,
  Studiuję dziennie Budownictwo, jednak uczelnia, na której w lutym 2019 roku będę bronił inżyniera stworzyła plan zajęć tak, że jeden tydzień mam zajęcia, a drugi tydzień jest przeznaczony na praktykę. Studiuje i pracuję w takim trybie od 3 roku studiów. Pracuje w firmie inżynierskiej jako stażysta na stanowisku inżynier budowy i pracuję na budowie. Czy staż, który odbywam przed obroną tytułu inżyniera wlicza mi się do okresu potrzebnego do uprawnień?

 3. Witam pracownik chce zmiany Stanowska z inżyniera kontraktów na inżyniera budowy jakie dokumenty powinien nam przedstawić dodam jest to osoba młoda po I stopniu studiów pracuje u nas juz prawie rok na pełen etat jeździ na budowy. Musi ona przechodzić jakieś egzaminy na uprawnienia? Czy jeśli zatrudnimy taka osobę bez uprawnień czy grożą jakieś konsekwencji?

  • Nie ma potrzeby niczego przedstawiać. Prawdopodobnie chce zmienić stanowisko by zdobyć właśnie praktykę do uprawnień budowlanych, gdyż stanowisko inżyniera kontraktów z nazwy jest mało techniczne.

 4. Czy trzeba w projekcie być wpisanym do tabelki projektowej, czy nie ma to znaczenia i liczy się tylko żeby był w niej opiekun praktyki jako projektant?
  Mam sprzeczne i formacje :))

 5. Witam,

  Jestem absolwentem studiów inżynierskich kierunku inżynierii środowiska. Chciałem uzyskać informację czy istnieje możliwość uzyskania uprawnień do projektowania bez ograniczeń w zakresie instalacji wod-kan, gazowej, przy udokumentowanej 5cio letniej praktyce przy sporządzaniu projektów ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 6. Witam pracuję w firmie która remontuje mosty od 10 lat studia ogólnobudowlane 1stopnia mam ukończone od 4 lat. Nie mogę ubiegać się o uprawnienia ponieważ w mojej firmie nie ma nikogo z uprawnieniami. Podjęliśmy współpracę z dużą firmą i jesteśmy jako podwykonawcy robót mostowych tylko kierownik z uprawnieniami jest od wykonawcy.Pytanie moje jest takie czy ja mogę ubiegać się u niego o uprawnienia.?

 7. Witam.
  Pracuję jako projektant w biurze projektowym ponad 5 lat. Niestety brakuje mi praktyki na budowie. Mam możliwość odbycia takiej praktyki na budowie w formie stażu na 0,5 etatu, oczywiście bezpłatnego lub wolontariatu. Stanowisko inżynier budowy. Czy komisja uzna taki rodzaj praktyki?

 8. Witam,
  chciałbym się ubiegać o uprawnienia kierowania budową w branży elektroenergetycznej.
  Czy zatrudnienie na pełny etat od dziesięciu lat w Wodociągach Miejskich na stanowisku mistrz warsztatu elektrycznego może być zaliczone jako praktyka zawodowa.
  Posiadam wykształcenie I stopnia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja.
  Dziękuję

  • Niestety ustawodawca nie przewidział możliwości odbywania praktyki zawodowej dla pracowników służb miejski , tak więc obowiązuje standardowa praktyka na budowie.

 9. Witam, w 2012 roku ukończyłem technikum budowlane, posiadam dyplom technika budownictwa i od 2013 roku mam odbytą bezplatna praktykę w firmie budowlanej. Czy to wystarczy aby starać się o uprawnienia na kierownika budowlanego w ograniczonym zakresie?

  • Teoretycznie przepisy dopuszczające techników zaczęły działać od nowego rozporządzenia czyli od 25.09.2014 więc od tego momentu powinno się liczyć praktykę zawodową dla techników.
   Niektóre izby w ramach „zadośćuczynienia” dopuszczały wcześniejszą praktykę techników natomiast to już zależy od konkretnego przypadku i trzeba o to pytać w swojej izbie PIIB.

 10. Witam, jestem studentem architektury i prosiłbym o pomoc. Chodzi o to obiło mi się o uszy że mogę zacząć praktykę w biurze projektowym po ukończeniu 2 roku studiów bez żadnych zaległości. I niby od tego czasu mogę zacząć się ubiegać o „nabijanie” praktyk. Czy jest to prawda? Czy jeśli zostanę przyjęty na umowę i zacznę tam pracować po skończeniu 2roku studiów to zacznie mi się to liczyć? Chciałbym podejść od razu do egzaminu na uprawnienia architektoniczne po obronie magistra. Proszę o szczegółową odpowiedź

 11. w jakiej formie praktykę trzeba przedstawić do Izby ? Umowa z pracodawcą + dzienniczek praktyki prowadzony przez rok ?
  Czy opiekunem praktyki może być mój ojciec (uprawniony inżynier – własna działalność)

 12. Witam, pracuję w firmie, która zajmuje się projektami. Będę starał się ubiegać o uprawnienia projektowe i kierownika budowy bez ograniczeń jednak praca pracą, praktyka praktykami, a co jednak z teorią i przygotowaniem się zarówno do pracy jak i do egzaminu. Uważam, że bez solidnej podstawy teoretycznej nie będę w pełni czuł się kompetentny do pracy jako projektant a później kierownik budowy. Czy mógłby mi ktoś polecić materiały z których można by skorzystać do nauki teorii, podstaw związanych z wykonywaniem zawodu czy prawem budowlanym ? Jestem absolwentem wydziału Elektrotechniki i będę starał się o uprawnienia elektryczne a dokładniej o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Z góry dziękuję za każdą pomoc.

 13. Witam, pracowałem 2 lata na budowie mostów, teraz wykonuje budynki kubaturowe – żelbet. Czy 2 lata mostów mogę wpisać jako praktykę do uprawnień wykonawczych konstrukcyjnych ?

  • Od dłuższego czasu specjalności mostowa i konstrukcyjno-budowlana są rozdzielone tak więc ciężko będzie zaliczyć praktykę z jednego zakresu do innej specjalności uprawnień.

 14. Witam. Jak wygląda sytuacja, kiedy zatrudniona jestem na umowę o pracę w biurze projektowym, w którym nie ma uprawnionego architekta ale pracodawca z taką osobą współpracuje. Czy w takim wypadku, powinnam zawrzeć np. umowę zlecenie z tym architektem, czy w jakiś inny sposób udokumentować odbytą praktykę? Pozdrawiam 🙂

  • Wydaje się, iż nie ma potrzeby zawierania dodatkowej umowy, jeżeli jest już jedna, na podstawie której praktyka będzie odbywana.

 15. Witam,
  mam pytanie, ukończyłem studia I stopnia budownictwo (tytuł inżyniera), od razu poszedłem do pracy, aktualnie jestem w trakcie robienia studiów zaocznych II stopnia także budownictwo, jeśli skończę powyższe studia będę miał około 2 letnią praktykę i wówczas od razu mogę starać się o uprawnienia? Drugie pytanie od którego semestru studiów praktyka wlicza się do uprawnień?

  • Jeżeli pozostałe warunki i wymagania dla praktyki są spełnione to będzie można ubiegać się o uprawnienia po obronie magistra. Dla studiów 2 stopniowych praktyka liczy się od obrony inżyniera.

 16. Jestem po technikum i chciałbym zdobyć uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie. Branża elektryczna. Jak wiadomo wymagana praktyka to 4 lata.
  Od kiedy tak praktyka ma się zaliczać? Czy od czasu kiedy zmieniło się prawo budowlane i uwolniono zawody (jak dobrze pamiętam 2015rok) czy to po prostu nie ma znaczenia?

 17. Witam,
  Czy Inwestor może oddelegować na swoją budowę, zleconą podwykonawcy, swojego pracownika jako inżyniera budowy? Jak w takim wypadku liczona byłaby taka praktyka na budowie?

  • Raczej nie warto się bawić w takie „kombinacje”. Praktyka powinna być odbyta na zasadzie umowy cywilnoprawnej , np umowa o praktykę w takim przypadku.

 18. Witam, czy wymaganie dotyczące rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów jest jednoznaczne z wymogiem zatrudnienia w biurze projektowym ?

 19. Czy czas praktyki na budowie liczy się do dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku czy do dnia złożenia wniosku o uzyskanie takiego pozwolenia?

 20. Witam. Mam pytanie odnośnie uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Czy jeżeli w chwili ukończenia studiów magisterskich II stopnia (studiuję zaocznie) będę miał już udokumentowane 1,5 roku praktyki na budowie, to czy można od razu przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane?
  Pozdrawiam

 21. Witam. Czy można od razu po zakończeniu studiów II-ego stopnia przystąpić do egzaminu na uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń? W chwili zakończenia studiów magisterskich będę miał już odbytą praktykę na budowie w ilości ponad 1,5 roku.

  Pozdrawiam

 22. Witam,
  Jestem po technikum i chciałbym zdobyć uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie. Branża elektryczna. Jak wiadomo wymagana praktyka to 4 lata. Pytanie jest takie: od kiedy tak praktyka ma się zaliczać? Czy od czasu kiedy zmieniło się prawo budowlane i uwolniono zawody (jak dobrze pamiętam 2015rok) czy to po prostu nie ma znaczenia? Pytam, bo jeśli praktyka liczona będzie od czasu noweli prawa budowlanego to jeszcze rok praktyki muszę odbyć, jeśli nie to praktykę mam sporo większą, bo odkąd pracuję (jakieś 10lat)

  • Teoretycznie od czasu zmiany prawa, ale niektóre izby podchodziły do tego bardziej po „ludzku” chcąc zrekompensować technikom wcześniejszy brak możliwości zdobycia uprawnień. Więc proszę pytać bezpośrednio w swojej izbie.

 23. Czy żeby praktyka liczyła mi się do uprawnień budowlanych muszę pracować na umowie o pracę? Czy mogę praktykę zrealizować i będzie się liczyć na np umowie zlecenie albo umowie o dzieło?
  Pozdrawiam
  Wojciech

   • Witam,

    Chodzi o uprawnienia budowlane do prowadzenia budowy oraz do projektowania bez ograniczeń z instalacji sanitarnych.
    Jeśli odbyłam już 1,5 roku praktyki na budowie w firmie wykonawczej pracując na pełen etat, czy nadal pracując w tej samej firmie na tych samych zasadach mogę dodatkowo odbyć bezpłatny staż lub praktykę w biurze projektowym przez 1 rok?
    Czy będzie się to zaliczało do praktyki zawodowej?

    • Papier wszystko przyjmie, natomiast nie każda komisja uwierzy by kandydat dał radę pracować 8 godzin na budowie , a następnie 8 godzin w biurze projektowym i tak przez cały rok. Chyba, że mówimy od praktyce na część etatu – należy oczywiście do tego podejść z rozsądkiem.

 24. Witam,

  mam pytanie. Jakie muszę mieć wpisane stanowisko na umowie o pracę, aby liczyła mi się praktyka zawodowa na budowie? Chodzi mi o uprawnienia sanitarne. Sam inżynier budowy wystarczy, czy powinno być np. inżynier budowy ds. sanitarnych?

  Pozdrawiam
  Piotr

  • W przypadku praktyki wykonawczej preferowane stanowisko to inżynier budowy. Dopisek ds. sanitarnych nie jest już taki istotny, natomiast jeżeli ktoś ma wybór to wtedy będzie najlepiej oddawał zakres wykonywanych obowiązków.

 25. Witam,
  w przypadku posiadania uprawnień projektowych konstrukcyjno – budowlanych (z 2009r czyli praktyka 2 lata w biurze i rok na budowie), gdybym chciał rozszerzyć swoje uprawnienia o wykonawcze to rozumiem, że praktyka na budowie z projektowych zalicza się mi do wykonawczych i muszę obecnie mieć jedynie 6 miesięcy udokumentowanej praktyki? W izbie wszyscy na urlopach a pani z sekretariatu się nie orientuje. W takim krótkim okresie to nawet jednej całej budowy się nie zmieści. Ciekawe czy jakbym wpisał jeden domek jednorodzinny (pracowałem przy kilku takich) to by się nie czepiali, że to za mało? Większe budowy miałem przy praktyce do projektowych, tylko czy oni wygrzebią mój stary dziennik praktyk i będą go przeglądać?

 26. Witam, jeśli ukończyłem studia I stopnia na kierunku budownictwo ogólne, to czy mógłbym zrobić uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w branży drogowej lub mostowej (3 lata praktyki na budowie w jednej z tych specjalizacji) ?

 27. pytanko teoretyczne, ale tak najprawdopodobniej mi się ułoży – jeśli zrobię najpierw uprawnienia do kierowania robotami a później będę chciała zaliczyć również projektowe (wiem, że można poczekać i zrobić razem, ale projektowe to tylko opcja) – czy będę musiała mieć znowu udokumentowany rok na budowie czy wystarczy tylko rok w biurze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here